Legenda w nowej odsłonie. Studio Jazzowe Polskiego Radia & Ole Morten Vågan

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2026 13:42
Rozpoczyna się nowy etap w działalności najważniejszej orkiestry w historii polskiego jazzu. Zapraszamy na premierowy koncert: Studio Jazzowe Polskiego Radia & Ole Morten Vågan, który 24 lipca zabrzmi w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego. Za pulpitem dyrygenckim stanie norweski kontrabasista i kompozytor Ole Morten Vågan, jedna z najważniejszych postaci współczesnej skandynawskiej sceny jazzowej.
Zapraszamy na premierowy koncert: Studio Jazzowe Polskiego Radia  Ole Morten Vgan
Zapraszamy na premierowy koncert: Studio Jazzowe Polskiego Radia & Ole Morten VåganFoto: mat. pras.

24 lipca (piątek) 2026, godz.18:00
Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego
ul. Z. Modzelewskiego 59, Warszawa

Maciej Obara, Maniucha Bikont, Tomasz Dąbrowski, Marta Warelis, Marek Pospieszalski, Dominik Wania – to tylko kilka postaci ze składu radiowej orkiestry, która 24 lipca wystąpi w studiu koncertowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Zespół poprowadzi norweski kompozytor i kontrabasista Ole Morten Vågan, który w ramach premierowego projektu wystąpi w roli gościnnego szefa artystycznego orkiestry.

Przez osiem lat Vågan pełnił funkcję dyrektora artystycznego Trondheim Jazz Orchestra – jednej z najbardziej cenionych orkiestr jazzowych na świecie. Współpracował m.in. z Joshuą Redmanem, Billem Frisellem, Patem Methenym i Jasonem Moranem. Polskiej publiczności jest doskonale znany jako wieloletni współtwórca zespołu Macieja Obary, a także uczestnik projektów edukacyjnych realizowanych w ramach Intl Jazz Platform w Łodzi.

Bogate doświadczenie orkiestrowe, znakomite nagrania dla wytwórni ECM i Clean Feed oraz wieloletnia obecność na polskiej scenie sprawiły, że Ole Morten Vågan został pierwszym zagranicznym artystą zaproszonym do stworzenia autorskiego repertuaru dla Studia Jazzowego Polskiego Radia. Projekt realizowany przez Fundację Wytwórnia we współpracy z Polskim Radiem otwiera nowy rozdział w historii zespołu – międzynarodową współpracę z wybitnymi twórcami współczesnego jazzu.

Studio Jazzowe Polskiego Radia kontynuuje działalność zespołu założonego w 1968 roku przez Jana Ptaszyna Wróblewskiego. W jego składzie występowali m.in. Tomasz Stańko, Zbigniew Namysłowski, Michał Urbaniak, Andrzej Trzaskowski, Henryk Miśkiewicz i Wojciech Karolak. Ich działalność miała fundamentalne znaczenie dla rozwoju nowoczesnego języka polskiego jazzu.

Skład:

  • Ole Morten Vågan - kompozycje, kontrabas
  • Maniucha Bikont - wokal
  • Tomasz Dąbrowski - trąbka
  • Emil Miszk - trąbka
  • Guro Kvale - puzon
  • Marta Wajdzik - saksofon altowy i sopranowy
  • Maciej Obara - saksofon altowy
  • Marek Pospieszalski - saksofon tenorowy, klarnet basowy
  • Robert Wypasek - saksofon tenorowy
  • Amalia Umeda - skrzypce
  • Anna Szmatoła - wiolonczela
  • Dominik Wania - fortepian, syntezator
  • Marta Warelis - fortepian elektryczny, instrumenty klawiszowe
  • Tymek Papior - perkusja
  • Patrycja Wybrańczyk – perkusja

Bilety są dostępne w sprzedaży internetowej na stronie Polskiego Radia, w sklepie Bilety24.pl oraz godzinę przed koncertem w kasie Studia Koncertowego Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego.

***

mat. pras.