Jak dyrygować nową muzyką?

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2013 17:00
Gościem Ewy Szczecińskiej w piątkowej "Bitej godzinie" będzie Szymon Bywalec, jeden z najlepszych polskich ekspertów od wykonawstwa współczesnego repertuaru.
Jak dyrygować nową muzyką?
Foto: Glow Images/East News

Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, w przeciwieństwie do większości swoich kolegów, nie kierował nigdy na stałe dużą klasyczną orkiestrą. Do współpracy zapraszają go jednak chętnie najlepsze zespoły w Polsce i w całej Europie, z którymi wyjątkowo często dokonuje prawykonań. Szymon Bywalec jest jednocześnie stałym dyrygentem Orkiestry Muzyki Nowej, która zajmuje się promowaniem muzyki najnowszej oraz klasyki XX wieku. Występował z nią na wielu festiwalach muzyki współczesnej, nie wyłączając "Warszawskiej Jesieni", na której w 2005 roku współpracował z IRCAM przy wykonaniu "Répons" Bouleza.

Między innymi o tym utworze, należącym już do współczesnej klasyki, ale też o zupełnie nowej i ekscytującej III Symfonii Wojciecha Ziemowita Zycha artysta porozmawia z Ewą Szczecińską w piątkowy wieczór. Gospodyni audycji nie omieszka na pewno zapytać dyrygenta o program kwietniowego festiwalu Musica Polonica Nova, za który Szymon Bywalec odpowiada jako dyrektor artystyczny imprezy.

Piątek (18 października), godz. 22.30

Zobacz więcej na temat: MUZYKA Warszawska Jesień
Czytaj także

Andrzej Chłopecki - "samotny wilk" polskiej krytyki muzycznej

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2013 18:00
"Nie był uwikłany w gry środowiskowe". "Jego publicystyka walczyła o wartości". "Jego działalność zastępowała pracę kilku nieistniejących organizacji" - tak w "Sezonie na Dwójkę" wybitnego publicystę muzycznego wspominali przyjaciele.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kazimierz Serocki. "W jego muzyce słychać bokserskie ruchy"

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2013 20:00
Jeden z najbardziej charyzmatycznych i bezkompromisowych awangardzistów polskiej szkoły kompozytorskiej był w głębi duszy nieśmiałym, delikatnytm człowiekiem. Zgadzają się co do tego - wspominający Kazimierza Serockiego - Jan Krenz, Zygmunt Krauze, Szábolcs Esztényi i Jerzy Artysz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak dawna jest muzyka współczesna?

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2013 15:00
Według krytyków muzycznych, którzy w studiu Dwójki posumowali "Warszawską Jesień", jednym z najważniejszych nurtów tegorocznego festiwalu był ten "historyczny". Czy to dobrze?
rozwiń zwiń