Polskie Radio
Section05
Andrzej Chłopecki

Krzysztof Penderecki i Andrzej Chłopecki. "Nie znam na polskim gruncie podobnej relacji"

"Pasja do Pendereckiego" to tytuł najnowszego, czwartego tomu serii PWN przybliżającej najistotniejsze teksty wybitnego teoretyka i krytyka muzycznego Andrzeja Chłopeckiego. - Była to relacja bardzo długotrwała i różnorodna; dwie linie, które na początku biegły bardzo równolegle i w zbliżeniu, a potem zaczęły falować i oddalać się od siebie w jakimś przedziwnym kontrapunkcie - mówił w Dwójce w dniu 90. rocznicy urodzin Krzysztofa Pendereckiego (23.11) Jan Topolski, współredaktor wydawnictwa.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Penderecki kompozytor Paweł Siwek muzyka współczesna muzyka filmowa opera Andrzej Chłopecki Polskie Wydawnictwo Muzyczne muzykolog Dwójka

Szymon Bywalec: muzykę powinni oceniać fachowcy [ZOBACZ WIDEO]

- Część niedobrych rzeczy w muzyce wynika z tego, że boimy się dobrej, rzetelnej krytyki, takiej, która ma podstawy i argumenty. Dużo łatwiej jest nam mówić o wykonaniu symfonii Brahmsa niż muzyki nowej, gdyż w tym przypadku oceniamy głównie kompozycję. Tym powinni się zajmować fachowcy - mówił na antenie Dwójki znakomity dyrygent Szymon Bywalec.
Zobacz więcej na temat:  dyrygent Dwójka Andrzej Sułek Jan Sebastian Bach Andrzej Chłopecki