Apollon Musagète Quartett i Marcin Masecki wyróżnieni Paszportami "Polityki"!

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2014 22:00
Znani z anteny Dwójki znakomici artyści - kwartet smyczkowy, którego kompozycji z płyty "Multitude" wysłuchaliśmy podczas czerwcowego koncertu w Studiu Koncertowym PR im. W. Lutosławskiego, oraz ceniony pianista i kompozytor - zdobyli Paszporty "Polityki" w kategoriach: muzyka poważna i muzyka popularna.
Audio
  • Apollon Musagète Quartett - wywiad Agaty Kwiecińskiej (Letni Festiwal Muzyczny/Dwójka)
Marcin Masecki na gali rozdania Paszportów Polityki 2013
Marcin Masecki na gali rozdania Paszportów "Polityki" 2013Foto: PAP/Leszek Szymański

Apollon Musagète Quartett uhoronowano za "za konsekwentne i skuteczne budowanie silnej pozycji w życiu muzycznym Europy, zawsze z uwzględnieniem w repertuarze muzyki polskiej". Jak podkreślili organizatorzy konkursu, Paszport przypadł tej grupie "za wybitną płytę "Multitude", na której obok utworów Witolda Lutosławskiego, Krzysztofa Pendereckiego i Henryka Mikołaja Góreckiego zespół ukazał własne zdolności kompozytorskie".

- Ich nowa płyta to prawdziwy strzał w dziesiątkę i zmiana jakościowa nowego pokolenia muzyków klasycznych - zachwalała w "Płytomanii" album "Multitude Ewa Szczecińska. W programie nowego krążką Apollon Musagète Quartett, obok utworów Lutosławskiego, Pendereckiego i Góreckiego, znalazł się utwór "Multitude" napisany wspólnie przez członków Kwartetu.

Owo dążenie muzyków Apollon Musagète Quartett do stworzenia indywidualnego stylu, a wręcz języka muzycznego zostało docenienie podczas prestiżowego Międzynarodowego Konkursu Muzycznego ARD w Monachium w 2008 roku, który zakończył się zwycięstwem Kwartetu. - Przystępując do tego konkursu stwierdziliśmy, że nie chodzi tylko o precyzję, ale też o to, by zaprezentować coś własnego - tłumaczył wiolonczelista Piotr Skweres. - Bardzo nam pomagło to, że podobnie patrzymy na muzykę. Nigdy nie siedzieliśmy i nie wystrajaliśmy jakichś miejsc w kwartecie, ponieważ podobnie słyszymy intonację. Dzięki temu dużo czasu się oszczędza i można się skupić nad wyrazem - tłumaczył.

Ważny momentem w dziejach zespołu był rok 2011, kiedy to muzycy zostali zaproszeni do współpracy przy albumie Tori Amos "Night of Hunters". - Myślę, że to nie był przypadkowy wybór. Zadecydowała nasza witalność - mówił skrzypek Bartosz Zachłod. - Tori okazała się bardzo życzliwą osobą i świetną pianistką. Była bardzo otwarta na nasze sugestie - wspominał.

Muzycy podkreślali, że dużą wartością tej współpracy była możliwość przyjrzenia się funkcjonowaniu świata show biznesu. Z drugiej strony publiczność Tori Amos miała okazję posłuchać muzyki kameralnej. - Myślę, że dla wielu osób nasze wspólne koncerty były jedną z pierwszych okazji, kiedy mogli usłyszeć koncert wykonany przy pomocy instrumentów tylko wzmocnionych - dodawał Zachłod.

W programie koncertu w Studiu Koncertowym PR im. W. Lutosławskiego, czerwiec 2013,  obok tytułowego "Multitude" - kompozycji zbiorowej Kwartetu, znalazały się utwory kompozytorów, których rocznicę urodzin obchodziliśmy w 2013 roku: Witolda Lutosławskiego – Kwartet smyczkowy, Henryka Mikołaja Góreckiego – I Kwartet Już się zmierzcha op. 62 oraz Krzysztofa Pendereckiego – III Kwartet smyczkowy Kartki z niezapisanego pamiętnika.

Paszporty "Polityki" 2013 rozdane! Poznaj laureatów

Marcin Masecki otrzymał Paszport "Polityki" "za sprawne i konsekwentne poruszanie się między gatunkami własną ścieżką, za zacieranie podziałów pomiędzy sceną filharmoniczną a klubową, za zmierzenie się z naszą tradycyjną formą na płycie "Polonezy" w sposób jak zawsze lekki i przewrotny".

- Nie jest to czysta wirtuozeria w wydaniu spektakularnym, który może się wydawać cyrkowe. Trudność polega na znalezieniu klucza i zrozumienia utworu. To była wielka praca, siedząc w parku i patrząc w niebo lub w sufit w pokoju – opowiadał w Dwójce Marcin Masecki o swojej płycie "Sztuka fugi".

Agata Zubel, Katarzyna Moś, Cezary Duchnowski, Marcin Masecki, Dj Lenar i Andrzej Bauer w "Trans-Fuzji" - zobacz wideo!

Zobacz więcej na temat: MUZYKA

Czytaj także

Apollon Musagète Quartett: w każdym muzyku drzemie kompozytor

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2013 15:04
- Wiele osób boi się improwizować i komponować, ludzie wolą być odtwórcami, myśmy chcieli od tego odejść - mówili w Dwójce muzycy jednego z najciekawszych polskich zespołów kameralnych. O swojej kompozycji, nowej płycie i współpracy z Tori Amos opowiadali w rozmowie z Agatą Kwiecińską.
rozwiń zwiń