X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

17. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena. Słuchaj w Dwójce!

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2013 16:45
Światowe gwiazdy klasyki i debiutujący na europejskich scenach artyści młodej generacji, wielkie dzieła symfoniczne, opery i skarby muzyki kameralnej. W niedzielę 17 marca rozpoczął się Festiwal Beethovenowski. Program Drugi Polskiego Radia, współorganizator przedsięwzięcia, zaprasza słuchaczy na transmisje i retransmisje.
Christian Horneman, Portret Ludwiga van Beethovena, 1803 (fragm.)
Christian Horneman, "Portret Ludwiga van Beethovena", 1803 (fragm.)Foto: Wikipedia/domena publiczna

"Beethoven: wzniosłość i entuzjazm" to tytuł przewodni tegorocznej edycji Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena, który już po raz dziesiąty odbędzie się w Warszawie i po raz kolejny dostarczy melomanom niezwykłych wrażeń. Poza ideą przewodnią festiwalowy program skupiony będzie wokół kilku dodatkowych haseł: wschodzących talentów światowych scen muzycznych, kameralistyki oraz rocznic.

A tych ostatnich muzyczny świat obchodzi w tym roku całkiem sporo. - Będziemy świętować stulecie urodzin Witolda Lutosławskiego, dwusetną rocznicę urodzin Giuseppe Verdiego i Richarda Wagnera, 80. urodziny nieżyjącego już Henryka Mikołaja Góreckiego oraz 80. Krzysztofa Pendereckiego - mówi dyrektor generalna festiwalu Elżbieta Penderecka i jednocześnie podkreśla: - Największą jednak siłą festiwalu jest to, że udało nam się pozyskać tak wspaniałą publiczność. Przychodzi do nas coraz więcej młodych ludzi.
Elżbieta Penderecka o Festiwalu Ludwiga van Beethovena – posłuchaj rozmowy
17. edycję festiwalu rozpocznie goszczący na nim po raz pierwszy wybitny macedoński pianista Simon Trpčeski. Laureat prestiżowych konkursów, współpracownik najsłynniejszych orkiestr i dyrygentów świata oraz autor entuzjastycznie przyjmowanych nagrań zaprezentuje kameralne dzieła Johanna Sebastiana Bacha, Franza Schuberta i Ferenca Liszta. Jego recital odbył się w niedzielne południe na Zamku Królewskim w Warszawie, na kilka godzin przed oficjalną, uroczystą inauguracją, która była zaplanowana na godz. 19.30 w Filharmonii Narodowej. Dzieła patrona festiwalu, w tym monumentalną IX Symfonię d-moll op. 125 wykonała tam jedna z najmłodszych i najznakomitszych polskich orkiestr - Orkiestra Akademii Beethovenowskiej wraz z Chórem Filharmonii Krakowskiej i międzynarodową grupą solistów. Zespół poprowadził uznany już, a pochodzący z Ukrainy dyrygent młodego pokolenia, Kirill Karabits.
Transmisja koncertu inauguracyjnego na antenie Dwójki!  - zobacz więcej  
Wielką atrakcją dla miłośników kameralistyki będą zaproszone na warszawski festiwal, a niezwykle rzadko goszczące w naszym kraju słynne zespoły Belcea Quartet, Artis Quartet oraz Tokyo String Quartet. W programie ich występów zabrzmią kompozycje Josepha Haydna, Franza Schuberta, Giuseppe Verdiego, Béli Bartoka oraz Beethovena.
Ważnym punktem festiwalu są przypadające w tym roku muzyczne rocznice. A skoro świętujemy jubileusze 200. urodzin Richarda Wagnera i Giuseppe Verdiego w programie nie może zabraknąć dzieł tych dwóch wspaniałych twórców.
17. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena na antenie Dwójki  - plan transmisji i retransmisji
W programie znajdzie się też sporo polskich akcentów jubileuszowych. Koncert wiolonczelowy Witolda Lutosławskiego wykona obsypany w ostatnich latach prestiżowymi nagrodami wiolonczelista Nicolas Altstaedt, jeden z ostatnich uczniów wielkiego wirtuoza wiolonczeli Borisa Pergamenschikowa. Solistą w II Koncercie skrzypcowym "Metamorfozy" Krzysztofa Pendereckiego będzie występujący obecnie z najwybitniejszymi dyrygentami i orkiestrami świata Jarosław Nadrzycki. Charyzmatyczny amerykański dyrygent John Axelrod wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej oraz Chórem Opery i Filharmonii Podlaskiej poprowadzi zaś II Symfonię "Kopernikowską” Henryka Mikołaja Góreckiego. Partie solowe wykonają znakomici polscy śpiewacy: sopranistka Aleksandra Kubas-Kruk i baryton Robert Gierlach.
Niezwykle zapowiada się koncert finałowy, podczas którego maestro Krzysztof Penderecki poprowadzi monumentalne "Requiem” Verdiego. Zaproszonym do tego wydarzenia wschodzącym gwiazdom europejskiej wokalistyki towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Narodowej.
Szczegółowy program na www.beethoven.org.pl

/
Zobacz więcej na temat: Ludwig van Beethoven
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Verdi, Brahms i Penderecki

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2013 10:00
Tegoroczny Festiwal – rozgrywany pod hasłem "Beethoven: wzniosłość i entuzjazm" – odbył się w dniach 17-29 marca. Program 2 Polskiego Radia zaprasza na retransmisje koncertów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Elżbieta Penderecka o Festiwalu Ludwiga van Beethovena

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2013 05:00
- Tegoroczna edycja odbędzie pod hasłem "Beethoven: wzniosłość i entuzjazm". Dlatego zaczynamy IX Symfonią d-moll - mówiła w Dwójce Dyrektor Generalna festiwalu i prezes Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena.
rozwiń zwiń