Madame Curie w Dwójce!

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2012 19:04
Opera Elżbiety Sikory o fascynującej uczonej z wybitną rolą Anny Mikołajczyk już w sobotni wieczór na naszej antenie. Początek o 21.00.
Audio
  • Elżbieta Sikora i Marek Weiss mówią Klaudii Baranowskiej o operze "Maria Curie"
  • Dorota Szwarcman recenzuje paryską prapremierę opery "Madame Curie" Elżbiety Sikory
Madame Curie w Dwójce
Foto: źr. operabaltycka.pl

- Ponad sześć lat temu, szukając bohaterki do opery, którą zamierzałam skomponować, w którejś z kawiarni warszawskich moja przyjaciółka, naukowiec fizyk, rzuciła te trzy słowa: Maria Skłodowska-Curie. Zaiskrzyło. To ona! Szukałam silnej, współczesnej, o zdecydowanym charakterze postaci kobiecej i właśnie ją znalazłam - wspomina Elżbieta Sikora.

Założeniem dzieła było ukazanie postaci wielkiej polskiej uczonej jako osoby pełnej pasji i namiętności – żywej, tętniącej życiem postaci dalekiej od sztywnych wizerunków znanych z pomników i tablic pamiątkowych.

- Maria silna, ale także Maria targana wątpliwościami, Maria poświęcająca się bez granic pracy, ale także Maria kochająca, Maria zdecydowana na wiele, by pomóc innym, lecz także Maria o zdecydowanie silnym ego, Maria zapewniająca, że kiedy chcę, to chcę, i Maria zrezygnowana; taką, w sprzecznościach, jawiła mi się coraz wyraźniej moja Madame Curie - mówi kompozytorka.

Wieczór poprowadzi Ewa Szczecińska.

Program

Elżbieta Sikora Madame Curie

libretto Agata Miklaszewska, adaptacja – Elżbieta Sikora, Gregor Blumstein

Wyk. Anna Mikołajczyk – sopran, Paweł Skałuba – tenor, Tomasz Rak – baryton, Leszek Skrla – baryton, Chór i Orkiestra Opery Bałtyckiej, dyr. Wojciech Michniewski

(Gdańsk, 24.11.2011)

17 marca (sobota), godz. 21:00

Zobacz więcej na temat: Ewa Szczecińska Gdańsk opera