Polskie Radio
Section05
opera

Dyrektor Opery Śląskiej w Bytomiu: po modernizacji zapraszamy swą niezawodną publiczność

- W odnowionej siedzibie rozpoczęliśmy naszą działalność koncertem z gwiazdą, to była gala z Aleksandrą Kurzak i orkiestrą pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka, naszego szefa muzycznego. Na widowni był również Roberto Alagna, mąż śpiewaczki, który podczas bisu zrobił nam wszystkim niespodziankę. Wyszedł na scenę i zaśpiewał razem z Aleksandrą, to było niesamowite przeżycie. Wszystko odbyło się 11 listopada, Święto Niepodległości świętowaliśmy podwójnie - mówił w Dwójce Łukasz Goik, dyrektor Opery Śląskiej w Bytomiu.
Zobacz więcej na temat:  opera Dwójka Jakub Kukla Bytom Aleksandra Kurzak

"Raj utracony" Krzysztofa Pendereckiego. "To przypowieść biblijna, którą doskonale znamy"

- Krzysztof Penderecki był mistrzem form scenicznych, czuł tę dramaturgię. Nawet bez elementów wizualnych jesteśmy w stanie tę opowieść śledzić, choć oczywiście lepiej widzieć to, co jest przygotowane przez reżysera i choreografa - mówiła w Dwójce Beata Bolesławska-Lewandowska.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Sułek Krzysztof Penderecki Łódź spektakl Biblia Dwójka Michał Dębski opera Beata Bolesławska-Lewandowska koncert

"Raj utracony" K. Pendereckiego - premiera w Łodzi. Rafał Janiak: to muzyka, która wnika w organizm

- Jeżeli państwo wejdą głęboko w to, co chcemy przekazać, w to, co napisał profesor Krzysztof Penderecki, to myślę, że wrażliwy człowiek przez wiele dni będzie jeszcze przeżywał i tę muzykę, no i oczywiście to libretto - tak o spektaklu "Raj utracony" mówił jego kierownik muzyczny Rafał Janiak, dyrygent i dyrektor artystyczny Teatru Wielkiego w Łodzi. Widowisko będzie transmitowane w Dwójce 26 listopada.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Penderecki opera Monika Zając Dwójka Rafał Janiak transmisja na żywo spektakl Biblia Łódź

Krzysztof Penderecki i Andrzej Chłopecki. "Nie znam na polskim gruncie podobnej relacji"

"Pasja do Pendereckiego" to tytuł najnowszego, czwartego tomu serii PWN przybliżającej najistotniejsze teksty wybitnego teoretyka i krytyka muzycznego Andrzeja Chłopeckiego. - Była to relacja bardzo długotrwała i różnorodna; dwie linie, które na początku biegły bardzo równolegle i w zbliżeniu, a potem zaczęły falować i oddalać się od siebie w jakimś przedziwnym kontrapunkcie - mówił w Dwójce w dniu 90. rocznicy urodzin Krzysztofa Pendereckiego (23.11) Jan Topolski, współredaktor wydawnictwa.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Penderecki kompozytor Paweł Siwek muzyka współczesna muzyka filmowa opera Andrzej Chłopecki Polskie Wydawnictwo Muzyczne muzykolog Dwójka

Łukasz Borowicz: obok symfoniki odnajduję się w muzyce operowej

Łukasz Borowicz, utytułowany dyrygent, w latach 2007-2015 pełnił funkcję dyrektora artystycznego Polskiej Orkiestry Radiowej. Właśnie ukazała się kolejna płyta z tamtych czasów, z muzyką Stanisława Moniuszki i Zygmunta Noskowskiego. - Obok symfoniki, odnajduję się w operze - przyznaje gość "Muzycznej Jedynki". 
Zobacz więcej na temat:  Paweł Sztompke Łukasz Borowicz Zygmunt Noskowski Stanisław Moniuszko opera

Łukasz Borowicz: ta płyta to świadectwo naszego spojrzenia na zamierzchłą twórczość operową

Nakładem Polskiego Radia w piątek (17.11) ukazał się potrójny album Łukasza Borowicza z operami "Verbum nobile" Stanisława Moniuszki i "Zemsta za mur graniczny" Zygmunta Noskowskiego. - Tego typu płyty, a przecież w Polskim Radiu tych płyt dotyczących sztuki operowej udało się wydać już wiele, są szalenie ważne. Sztuka operowa, jak mi się wydaje, ma to do siebie, że jest dużo bardziej ulotna niż symfonika czy muzyka koncertująca - mówił w Dwójce laureat Nagrody Mediów Publicznych 2022.
Zobacz więcej na temat:  Łukasz Borowicz Jakub Jamrozek płyta opera śpiew Stanisław Moniuszko Zygmunt Noskowski Chór Polskiego Radia muzyka klasyczna Dwójka MUZYKA

International Opera Awards. Andrzej Filończyk i Teatr Wielki w Poznaniu wśród nagrodzonych! [WIDEO]

International Opera Awards, czyli najważniejsze nagrody świata opery, zostały przyznane w czwartek (9.11) w Warszawie. - Cieszyć się tym, co się ma, i trzymać najwyższy poziom, który można prezentować. Nieważne, czy to spektakl, czy próba z orkiestrą, z fortepianem czy z samym reżyserem - mówił w Dwójce baryton Andrzej Filończyk, zwycięzca w kategorii "młody śpiewak roku". Statuetkę otrzymał też spektakl "Jawnuta" Stanisława Moniuszki z Teatru Wielkiego w Poznaniu ("dzieło odkryte na nowo").
Zobacz więcej na temat:  International Opera Awards opera Teatr Wielki - Opera Narodowa Beata Stylińska Andrzej Filończyk Stanisław Moniuszko KULTURA Dwójka

Gala International Opera Awards w Warszawie. To "Operowe Oscary"

- Wszystko będzie się działo w aurze promocji zarówno wybitnych postaci świata opery, jak i niezwykłych osiągnięć w dziedzinie wokalistyki i sztuki chóralnej, kreacji poszczególnych przedsięwzięć czy przede wszystkim premier operowych - mówił Waldemar Dąbrowski, dyrektor Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, gdzie trwa właśnie gala International Opera Awards.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka International Opera Awards opera śpiew Teatr Wielki - Opera Narodowa Warszawa Stanisław Moniuszko Waldemar Dąbrowski nagroda

Tomasz Konieczny: Alek Nowak to kompozytor myślący teatralnie

- Aleksander Nowak to kompozytor, który dobrze wie, dla kogo pisze, orientuje się w możliwościach głosowych. Są to utwory wymagające, trzeba się ich nauczyć i je wyćwiczyć. Ta współpraca układa się nam dobrze, powstanie opera do "Wesela" Wyspiańskiego. Alek Nowak jako kompozytor myślący teatralnie poradzi sobie z tym świetnie - mówił w Dwójce znakomity bas-baryton Tomasz Konieczny.
Zobacz więcej na temat:  Tomasz Konieczny Dwójka opera poezja Bolesław Leśmian Jakub Kukla Aleksander Nowak

Festiwal Opera Rara 2023. "Opera to wspaniały, międzynarodowy język emocji"

- Na przestrzeni wieków opera bardzo się zmieniała. "Orfeusz" to coś zupełnie innego niż dzieła Verdiego czy Haendla, inny był również kontekst społeczny. Monteverdi ma w sobie coś niezwykle szczerego, ta muzyka jakby wypływała z wnętrza ziemi, jest jak chleb lub woda źródlana. Jest ponadczasowa - mówił w Dwójce Jan Tomasz Adamus, dyrektor artystyczny Festiwalu Opera Rara w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  opera Dwójka Jan Tomasz Adamus Jakub Kukla Claudio Monteverdi

Marek Weiss: ważne jest rozdzielenie inscenizacji od reżyserii

- Gdy reżyseruje się spektakl za spektaklem, to po jakimś czasie człowiek zaczyna reżyserować życie swoje, przyjaciół, dzieci. To kierowanie i manipulowanie ludźmi, układanie im ścieżek to rodzaj "fiksum-dyrdum", które każdy reżyser nabywa. Jeśli jest dobrym człowiekiem to pomaga, a poza tym nie każdy się temu poddaje - mówił w Dwójce Marek Weiss, reżyser i powieściopisarz.
Zobacz więcej na temat:  Marek Weiss Dwójka opera Beata Stylińska TEATR reżyser

Bryn Terfel: na scenie czuję niesamowitą energię

- Marzy mi się opera napisana z myślą o mnie, współczesna muzyka z moim udziałem. To się dotąd nie zdarzyło. Jestem wielbicielem "Cardillaca" Hindemitha, który doskonale pasowałby do tych wszystkich odmieńców i malkontentów, w których wcielam się zwykle w operach. Czasami wracam myślami do 1989 roku, do konkursu w Cardiff i do mojej wygranej w kategorii pieśni. Muszę się uszczypnąć, żeby uwierzyć, że współpracowałem z Abbado, z Mutim, Soltim, Levinem, Gardinerem, Pappano, Hardingiem, Nelsonsem - mówił w Dwójce Bryn Terfel.
Zobacz więcej na temat:  śpiew Bryn Terfel opera Dwójka Jakub Kukla

Premiera opery "Ślepy tor" w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej. "Każdy ma swój ślepy tor"

- Są tu jakby dwa główne tematy. Dla mnie najważniejsza jest opowieść o śmierci, co to jest śmierć w życiu człowieka, że to jest jakiś ślepy tor, który każdy ma. Jeden jedzie dłużej, drugi krócej, ale każdy w końcu dojedzie do ślepego toru - mówił w Dwójce reżyser Marek Weiss przed sobotnią premierą w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej (14.10). Będzie to opera "Ślepy tor" Krzysztofa Meyera do libretta Antoniego Libery.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Wielki - Opera Narodowa Krzysztof Meyer opera Antoni Libera Beata Stylińska Dwójka TEATR premiera Marek Weiss

"Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale" Wojciecha Bogusławskiego - ukochana sztuka Polaków

- To wybór oczywisty. "Krakowiaków i Górali" nie mogło zabraknąć na liście prof. Zbigniewa Raszewskiego, który był wybitnym znawcą i biografem Wojciecha Bogusławskiego. To najważniejsza i najwspanialsza jego sztuka, a każde dzieło ma swój żywot popremierowy i trwanie w tradycji. "Krakowiaki" wielokrotnie wracały w ważnych momentach naszej historii, Polacy kochają tę sztukę - mówił w Dwójce prof. Jarosław Kilian.
Zobacz więcej na temat:  Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego Instytut Teatralny im. Raszewskiego Zbigniew Raszewski Jarosław Kilian Dwójka Katarzyna Hagmajer-Kwiatek opera Leon Schiller