Polskie Radio
Section05
opera

Antoni Wit: styl pracy Jerzego Semkowa z orkiestrą był szczególny

- Imponowała mi u niego magnetyczna osobowość w sposobie oddziaływania na orkiestrę oraz to, że jego interpretacje były głęboko przemyślane - mówił maestro Antoni Wit o wybitnym dyrygencie Jerzym Semkowie. Mistrz batuty występował z najlepszymi orkiestrami na świecie, nagrywał dla największych firm fonograficznych. Dyrygował zespołami wykonującymi utwory Szymanowskiego, Lutosławskiego i Pendereckiego na scenach w Nowym Jorku, Paryżu, Rzymie i Berlinie. Wśród licznych nagród, jakie otrzymał, znalazła się m.in. Diamentowa Batuta.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Semkow Dwójka Antoni Wit orkiestra Krzysztof Jakowicz opera Jakub Jamrozek Jakub Kukla KULTURA

Andrzej Klimczak: nawiązuję do teatru partytury Ryszarda Peryta

- Ja nawiązuję do tego kierunku, który wyznaczyliśmy z Ryszardem w gruncie rzeczy od początku. Pracowaliśmy bardzo, bardzo długo, żeby wszystko zorganizować, ułożyć program, który tak naprawdę był od zawsze - klasyka, porządna opera, reżyseria i inscenizacja szanująca twórców, szanująca partyturę - mówił w "Wybieram Dwójkę" Andrzej Klimczak, dyrektor Polskiej Opery Królewskiej, która świętuje swoje 5-lecie.
Zobacz więcej na temat:  Łazienki Królewskie opera Polska Opera Królewska Jakub Kukla Dwójka KULTURA

"Kultura to broń propagandy Rosji". Ukraińcy protestowali przed Operą Narodową w Brukseli

Około stu osób demonstrowało w Brukseli przed Belgijską Operą Narodową przeciwko repertuarowi obejmującemu rosyjskich kompozytorów. Szczegóły ustaliła brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Bruksela Beata Płomecka Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni konflikty międzynarodowe opera KULTURA

Erwin Schrott: z muzyką jestem związany przez całe życie

- Nie pamiętam chwili, gdy pomyślałem, że to ma być mój zawód. Muzyka zawsze była obecna, a w moim podejściu nie nastąpiła żadna zmiana, nadal jestem człowiekiem, który kocha to, co robi. Teraz dostaję za to pieniądze, ale w głębi serca nadal jestem amatorem. Muzyka to błogosławieństwo, jestem za nie wdzięczny - mówił w Dwójce Erwin Schrott, urugwajski bas-baryton.
Zobacz więcej na temat:  opera śpiew Jakub Kukla Dwójka MUZYKA

Belgijska Opera Narodowa w ogniu krytyki. Powodem repertuar obejmujący rosyjskich kompozytorów

Belgijska Opera Narodowa w ogniu krytyki za repertuar obejmujący rosyjskich kompozytorów. Władze La Monnaie w Brukseli ogłosiły program na nowy sezon artystyczny z naciskiem położonym na rosyjskie tytuły i rosyjskich artystów. To wywołało konsternacje, szok i protesty, między innymi ukraińskiej społeczności. O szczegółach korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Belgia Bruksela Beata Płomecka opera

Piąty jubileusz Polskiej Opery Królewskiej. "Mamy dużo energii i entuzjazmu do dalszej pracy"

- Te pięć lat strasznie szybko to minęło. Mamy jednak wszyscy bardzo dużo energii, jeszcze więcej entuzjazmu i sił do dalszej ciężkiej pracy - mówiła w Polskim Radiu 24 Magdalena Kaczorowska, zastępca dyrektora Polskiej Opery Królewskiej. Gościem audycji był także Dawid Runtz, maestro, pierwszy dyrygent Polskiej Opery Królewskiej.
Zobacz więcej na temat:  opera KULTURA muzyka klasyczna Polskie Radio 24 MUZYKA POLSKA

Bassem Akiki: orkiestra jest sercem całej opery

- Przez czas pandemii udało nam się wyciągnąć orkiestrę z orkiestronu, czyli tej dziury, gdzie gra orkiestra operowa. Każdy kompozytor, dyrygent, muzyk i śpiewak powinien wiedzieć, że bez orkiestry w operze nic nie może się wydarzyć - mówił w Dwójce dyrygent, kompozytor i dyrektor muzyczny Opery Wrocławskiej Bassem Akiki.
Zobacz więcej na temat:  Bassem Akiki Dwójka muzyka klasyczna opera Opera Wrocławska KULTURA Jakub Kukla

Mariusz Kwiecień: Wrocław jest dla mnie wciąż do odkrycia

- Praca dyrektora artystycznego to praca na dwa etaty. Od samego rana praktycznie do wieczora jestem z całym zespołem w teatrze, pracujemy nad spektaklami, planami na przyszłość. Nie ma za wiele czasu, żeby później, czy w przerwach, gdzieś wyjść i cokolwiek zobaczyć - mówił w radiowej Dwójce Mariusz Kwiecień, który od ponad dwóch lat pełni funkcję dyrektora artystycznego Opery Wrocławskiej.
Zobacz więcej na temat:  Mariusz Kwiecień opera Jakub Kukla Wrocław KULTURA Dwójka

Sacrum Profanum. Gatunki muzyczne też wymierają

- Zagrożone wyginięciem są nie tylko fauna i flora. Umierają języki, tracimy, obok bioróżnorodności, różnorodność kulturalną, wiele sfer naszego życia wymaga troski i zainteresowania. (…) Wyginięciem zagrożone są również gatunki muzyczne. Tak lubię myśleć o tych gatunkach, które prezentujemy na Sacrum Profanum. Jest to kultura niszowa, wymagająca zarówno publicznego mecenatu, jak i zaangażowanej publiczności - mówi na antenie Programu 2 Polskiego Radia Krzysztof Pietraszewski, dyrektor artystyczny Sacrum Profanum.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Paweł Siwek Kraków muzyka współczesna opera perkusja ekologia biologia Sacrum Profanum

Przed III Konkursem Wokalnym im. Antoniny Campi z Miklaszewiczów

- Zadanie jest niełatwe, przesłuchujemy przez kilka dni, czasem jeszcze po kilku tygodniach wracamy do nagrań, żeby nikogo nie skrzywdzić, żeby wszyscy najlepsi, najbardziej utalentowani śpiewacy mogli stanąć na deskach Centrum Spotkania Kultur w Lublinie - mówiła w Dwójce Ewa Vesin, dyrektor artystyczna III Konkursu Wokalnego im. Antoniny Campi z Miklaszewiczów, który rozpoczyna się w przyszłym tygodniu w Lublinie. 
Zobacz więcej na temat:  śpiew konkurs Lublin Jakub Jamrozek muzyka klasyczna pieśń opera