Polskie Radio
Section05

opera

Baltic Opera Festival już wkrótce. Tomasz Konieczny: coś niezwykle poruszającego

- Zapraszam wszystkich państwa - w ciągu dnia jesteście na plaży, wieczorem przychodzicie do Opery Leśnej. Zapewniam, że będziecie pod niezwykłym wrażeniem autentyczności tego miejsca i muzyki symfonicznej, operowej granej na żywo - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Konieczny, światowej sławy bas-baryton, który wystąpi na tegorocznym Baltic Opera Festival.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Baltic Opera Festival Martyna Podolska Tomasz Konieczny

"Ślub" Witolda Gombrowicza: od studenckiej prapremiery po teatralne słuchowisko na żywo

"Ślub" to jeden z trzech scenicznych utworów Witolda Gombrowicza. Jego prapremiera miała miejsce prawie dokładnie 65 lat temu. Teraz będzie można go zobaczyć, a przede wszystkim usłyszeć, jako słuchowisko teatralne na żywo.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Witold Gombrowicz TEATR Teatr Polskiego Radia Jerzy Jarocki Krystyna Zachwatowicz Jerzy Grzegorzewski Krzysztof Zalewski Anna Augustynowicz Tadeusz Kabicz W POLSKIM RADIU STUDIO teatrgaleria Teatr Studio dominika biernat daniel dobosz Sławomir Orzechowski dominika ostałowska paweł smagała Rob Wasiewicz Ewelina Żak Trójka

Opera nad morzem, czyli 3. Baltic Opera Festival

Baltic Opera Festival to jedno z największych plenerowych wydarzeń operowych w Europie. Jest autorską inicjatywą Tomasza Koniecznego – światowej sławy śpiewaka – który do Gdańska i Sopotu zaprasza miłośników nie tylko opery i muzyki klasycznej. Tegoroczna odsłona, zaplanowana na lipiec, odbywać się będzie pod hasłem "Dokąd zmierzasz Człowieku, dokąd zmierzasz Ziemio...?".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Tomasz Konieczny Monika Zając KULTURA Baltic Opera Festival muzyka klasyczna

Stanisław Moniuszko. Geniusz muzyki, poczciwy wieszcz i gwiazda popkultury

Pod zaborami jego "Śpiewniki domowe" stawiano obok "Pana Tadeusza" i "Trylogii". W PRL postać Moniuszki była jednym z filarów polityki kulturalnej. W epoce transformacji pojawił się na banknocie o nominale sto tysięcy złotych, a jego "Prząśniczkę" śpiewały zespoły disco polo.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Moniuszko historia Polski Fryderyk Chopin Adam Mickiewicz Stefan Kisielewski MUZYKA Warszawa Białoruś Wilno Mińsk Litwa Kresy kompozytor kompozycja śpiew

Wojciech Bogusławski. Jeden z twórców polskiej opery narodowej

- Był towarzyski, odznaczał się ogładą i znajomością kilku języków obcych. Te cechy pomogły mu w prowadzeniu teatru – powiedziała prof. Anna Kuligowska-Korzeniewska. - Pokazał wiele swoich talentów. Nie krył swoich ambicji w dziedzinie opery. Można go śmiało nazwać jednym ze współtwórców polskiej opery narodowej. Wojciech Bogusławski urodził się 268 lat temu.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski oświecenie Wojciech Bogusławski Julian Ursyn Niemcewicz Stanisław August Poniatowski

Rekordowa liczba zgłoszeń do 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Moniuszki

- W tym troku wpłynęło około 500 zgłoszeń. Do rozpatrzenia nadawały się 442 z nich, co i tak jest rekordową liczbą. Sporo było też aplikacji odrzuconych z powodu błędów formalnych - mówiła w Dwójce Beata Klatka, dyrektor 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki.
Zobacz więcej na temat:  śpiew Teatr Wielki - Opera Narodowa Dwójka KULTURA Beata Klatka Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki

"Nie umiałem czytać ani pisać, a już znałem nuty". Pięć lat temu zmarł Krzysztof Penderecki

Krzysztof Penderecki, kompozytor, dyrygent, pedagog, jeden z najbardziej cenionych na całym świecie twórców muzyki, zmarł nad ranem 29 marca 2020 roku. Przeżył 86 lat. Pozostały po nim dzieła, które zmieniały myślenie o muzyce zarówno w XX, jak i w XXI wieku.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Krzysztof Penderecki MUZYKA muzyka współczesna kompozytor kompozycja komponowanie dyrygent awangarda religia Dębica Kraków Elżbieta Penderecka Aleksander Laskowski Joanna Wnuk-Nazarowa Lech Wałęsa Jan Paweł II Stefan Wyszyński Grudzień 1970 Stocznia Gdańska historia Polski II wojna światowa Artur Malawski Stanisław Wiechowicz Dwudziestolecie międzywojenne PRL II Rzeczpospolita

"To było jak rozszyfrowywanie egipskich hieroglifów". Historia rekonstrukcji partytury opery "Margier" Konstantego Gorskiego

Konstanty Gorski - skrzypek-wirtuoz, kompozytor, pedagog, działacz społeczny - jest postacią niezasłużenie zapomnianą - przekonują goście Polskiego Radia dla Zagranicy - dr Grzegorz Seroczyński, prezes Towarzystwa Muzycznego im. Konstantego Gorskiego oraz Olga Ciaszkiewicz i Ivan Kostiakhine, białoruski muzyk, były dyrygent Opery w Mińsku.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski muzyka klasyczna Charków Poznań Białoruś

Sopranistka Izabela Matuła w rozmowie z Różą Światczyńską o pracy w operze

Gwiazda czołowych scen operowych w Polsce, a także m.in. w Niemczech, Austrii i Francji. Artystka o bardzo szerokim repertuarze, która z sukcesem odnajduje się zarówno w ariach, oratoriach, jak i pieśniach. Niezapomniana Halka Moniuszki w reżyserii Mariusza Trelińskiego. Izabela Matuła była gościem audycji Cafe "Muza".
Zobacz więcej na temat:  śpiew Róża Światczyńska Dwójka Izabela Matuła KULTURA