Finał "Nowej Tradycji": Cuncordu e Tenore de Orosei - cz. 2.

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2013 19:00
Gwiazdą ostatniego dnia 16. Festiwalu Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja" był znakomity wokalny zespół z włoskiej Baronii. Zapraszamy do obejrzenia nagrania koncertu!
Cuncordu e Tenore de Orosei
Cuncordu e Tenore de Orosei

Zespół Cuncordu e Tenore de Orosei - w składzie: Massimo Roych, Mario Siotto, Gian Nicola Appeddu,  Piero Pala, Tonino Carta - założony został w 1978 roku. Wykonuje zarówno religijne pieśni "cuncordu”, jak i świeckie "a tenore” (w 2008 roku wpisane na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO). Na obszarze Baronii (prowincja Nuoro) tradycja wykonywania tych dwóch typów śpiewów nigdy nie została przerwana dzięki naturalnej kontynuacji, współpracy młodych śpiewaków ze starszymi. Celem członków zespołu było jak najwierniejsze zachowanie tradycyjnego repertuaru. Przekaz ustny połączyli więc oni z pracami badawczymi, czyniąc istotny wkład w zachowanie ciągłości tej wyjątkowej tradycji.

W skład zespołów wykonujących w Baronii pieśni polifoniczne wchodzą cztery głosy: mesu boghe (pół głosu), boghe - voche (głos) prowadzący główną melodię, contra (kontra) i bassu (bas). Struktura i rola poszczególnych głosów, tonalność pieśni, brzmienie poszczególnych partii zależne są od rodzaju repertuaru. W pieśniach "a tenore” głęboka, gardłowa barwa bassu i contra (realizujących partię burdonową) przyrównywana jest do głosu świni i wołu, zaś pieśni "cuncordu” wykonuje się brzmieniem głosów zbliżonym do naturalnego.

Repertuar religijny, który członkowie zespołu przekazują z tradycji konfraterni Sas Animas i Santa Rughe e Su Rosariu, głównie związany jest z męką i zmartwychwstaniem Chrystusa. Wielogłosowo śpiewa się także części mszy, psalmy, hymny czy pieśni do Matki Boskiej. Świeckie pieśni często wykonywane są spontanicznie w su zilleri (miejscowych barach), ale również przy bardziej oficjalnych okazjach, jak śluby, podczas strzyżenia owiec czy w czasie rodzinnych uroczystości.

Cuncordu
Cuncordu e Tenore de Orosei. Fot. Grzegorz Śledź/PR2

Te dwa rodzaje śpiewu zespół od wielu lat prezentuje na scenach świata. Entuzjazm i pasja muzykowania sprawiły, że, poza prezentacją wielogłosowych pieśni z Orosei, artyści wzięli udział w realizacji kilku projektów łączących ludową i religijną tradycję Sardynii z muzyką współczesną, popularną i jazzem. W 1997 roku spotkanie z niemieckim producentem Stefanem Winterem zaowocowało wydaniem płyt "Tenore de Orosei – amore profunhu”,  "Cuncordu de Orosei – Miserere” oraz "Colla Voche”, nagranej wspólnie z holenderskim wiolonczelistą i kompozytorem Ernstem Reijsegerem oraz perkusistą Alanem "Gunga" Purvesem.Cuncordu e Tenore de Orosei wystąpili również w unikalnym międzynarodowym spektaklu saksofonisty Enzo Favata poświęconym dawnej Sardynii i jej współczesności.

Zapraszamy do obejrzenia nagrania koncertu!

Obejrzyj wszystkie pozostałe koncerty 16. Festiwalu "Nowa Tradycja":

Muzyka Źródeł: Beskid Żywiecki

Folkowy Fonogram Roku: Adam Strug i Kapela ze Wsi Warszawa

Poszukiwacze Zaginionego Rulonu

Koncert pamięci Władysława Trebuni-Tutki

Houria Aïchi & L’Hijâz' Car

Konkurs Muzyki Folkowej Polskiego Radia "Nowa Tradycja" 2013

Koncert laureatów "Nowej Tradycji" 2013

Zobacz więcej na temat: koncert MUZYKA Nowa Tradycja