X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Znamy Dwójkowy kanon literacki 25-lecia!

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2015 18:40
Oto wyniki naszego plebiscytu "25 książek na 25-lecie"! "Książki to świat, który sobie człowiek wybiera" - powiedział kiedyś autor tytułu, który otrzymał najwięcej Państwa głosów. Gdy świętujemy ćwierćwiecze wolnej Polski, te słowa brzmią wyjątkowo...
Audio
  • Znamy Dwójkowy kanon literacki 25-lecia! (Sezon na Dwójkę)
  • Grzegorz Gauden, dyrektor Instytut Książki, komentuje wyniki konkursu "25 książek na 25-lecie" oraz zaprasza na Piknik Wolności (Wybieram Dwójkę)
Znamy Dwójkowy kanon literacki 25-lecia
Foto: Grzegorz Śledź/PR2

Od lutego do czerwca prezentowaliśmy na antenie Dwójki sto najważniejszych pozycji książkowych z zakresu literatury pięknej oraz eseistyki literackiej, które zostały napisane w języku polskim w ostatnim ćwierćwieczu. Oto pełna lista stu nagrań>>>

 

Spośród wszystkich prezentowanych książek wyłoniliśmy  - w drodze głosowania słuchaczy - zestaw 25 kanonicznych dla ćwierćwiecza 1989-2014 lektur. Oto one:

1. Wiesław Myśliwski – Traktat o łuskaniu fasoli

2. Antoni Libera – Madame
3. Magdalena Grochowska – Wytrąceni z milczenia
4. Wojciech Wencel – Oda na dzień św. Cecylii
5. Paweł Potoroczyn – Ludzka rzecz
6. Wiesław Myśliwski – Widnokrąg
7. Janusz Degler – Witkacego portret wielokrotny
8. Jacek Dukaj – Lód
9. Stanisław Srokowski – Ukraiński kochanek
10. Tadeusz Różewicz – Matka odchodzi
11. Dorota Masłowska – Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną
12. Zbigniew Herbert – Epilog burzy
13. Mariusz Szczygieł – Gottland
14. Janusz Rudnicki – Śmierć czeskiego psa
15. Andrzej Franaszek - Miłosz
16. Ryszard Kapuściński – Podróże z Herodotem
17. Zbigniew Herbert – Elegia na odejście
18. Ryszard Kapuściński – Imperium
19. Jan Paweł II – Tryptyk rzymski
20. Gustaw Herling-Grudziński – Dziennik pisany nocą
21. ks. Józef Tischner – Filozofia po góralsku
22. Olga Tokarczuk – Prawiek i inne czasy
23. Wisława Szymborska – Chwila
24. Michał Witkowski – Lubiewo
25. Andrzej Stasiuk - Dukla

Wiesław
Wiesław Myśliwski. Fot. Grzegorz Śledź/PR2

 

Poznaliśmy także zwycięzców naszego konkursu. Iwona S. z Biłgoraja wygrała laptop, a Teresa T. ze Starego Śleszowa i Michał Ś. z Katowic - zestawy do kaligrafii.

Poniżej sms-y wysłane przez laureatów:

"Baśń zimowa" jest książką wbrew współczesnemu kultowi młodości i pięknego ciała, jest książką o tym, co nasza kultura usuwa sprzed oczu, ukrywa w  zawstydzeniu. Przybylski przywołuje sferę doznań wstydliwie pomijanych, refleksje o starości, której istotą jest czekanie na to, co nieuchronne. Jej wstrząsający wydźwięk polega na tym, że jak antyczna tragedia budzi litość nad kondycją człowieka i zarazem trwogę świadomości wspólnego losu. Mimo to nie jest to książka smutna, tylko oswaja nas z czasem, któremu podlegamy i piaskiem, który kiedyś wypełni nasze usta.
Iwona S.
*
"„Lida" Aleksandra Jurewicza jest dla mnie najdroższa i najważniejsza, ponieważ dla mnie została napisana .Dziękuję  autorowi za odzyskane dzieciństwo, za nostalgiczną pamiątkę po nadniemeńskich przodkach. Włożyłam książkę do szuflady komody, w której jako dwutygodniowe niemowlę przyjechałam. To jest święte miejsce w mojej rodzinie, zachowane dla potomnych.
Teresa T.
*
Bo co? ! Że ładne i przesadne, ambitne, szkaradne? Nieprzysiadalne. Oceniaj s(n)obie, że wytrawne. Bo nagrody Nike warte, gorzkie, wytarte, wymarłe, z bólem , żartem, garbem. Takie , siakie, i owakie, że nikt nie łaknie. Archi(tektura) literatura. Świetlisty. Marcinie oświeciłeś mnie.
Michał Ś.

Zachęcamy do wysłuchania nagrania audycji Doroty Gacek i Elżbiety Łukomskiej z udziałem krytyków: Iwony Smolki i Piotra Matywieckiego oraz kierowniczki Redakcji Literackiej PR 2 Joanny Szwedowskiej . W "Sezonie na Dwójkę" połączyliśmy się także z Wiesławem Myśliwskim, który mówił: - Książka jest taka, jaką widzi ją czytelnik, a nie taka, jaką ją autor napisał. I to jest wspaniałe! Bo mam wersji książki tyle, ile jest jej czytelników. Każdy uzupełnią ją o swoją wrażliwość, wyobraźnię, wiedzę, a nawet życie - podkreślił.

Przy okazji w Dwójce rozgorzał odwieczny spór o rzekomą wyższość polskiej poezji nad prozą. A skoro o sporze mowa, warto przytoczyć słowa krytyka literackiego Piotra Kofty:

Plebiscyty mają to do siebie, że rzadko mówią nam to, co chcieliśmy usłyszeć, często dostarczają natomiast wielu innych, fascynujących informacji. Myślę, że z konkursem "25 książek na 25-lecie" będzie podobnie. Dyskusja, do której zachęcą jego wyniki, nie będzie dotyczyć jedynie kwestii kapryśnych gustów literackich oraz kanonu książek uznawanych przez nas za ważne - kanonu, który z pewnością przedstawia się inaczej niż przed ćwierćwieczem. Ten konkurs może posłużyć także do tworzenia map. Choćby map kulturowej pamięci - bo istotne jest nie tylko to, o czym pamiętamy, ale również to, o czym zapomnieliśmy. Map przemijających mód, fascynacji i uwiedzeń. Albo map obrazujących pola całkiem współczesnych sporów o polską tożsamość. 25 lat to szmat czasu, przed dekady zmieniliśmy się i my, i nasza literatura. Krótko mówiąc, będzie się o co kłócić. I dobrze.

/

 

Patronat Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. 25-lecie Wolności

 

 

 

>>>Dwójka na Pikniku Wolności>>>

Zobacz więcej na temat: konkurs literatura
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak