Ślepota Nietzschego, walka Gombrowicza. "Szkice sekretne" Karpińskiego

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2017 12:26
- Gombrowicz, po naleganiach, by "Kultura" wydrukowała jego dzienniki, otrzymał od Giedroycia wiadomość, że z jego tekstów została zrobiona... sałatka - wspominał Wojciech Karpiński, opowiadając o zbiorze swoich tekstów "Szkice sekretne".
Audio
  • Z Wojciechem Karpińskim o jego książce "Szkice sekretne" rozmawia Dorota Gacek (Dwójka)
Wnętrze Beinecke Library
Wnętrze Beinecke Library Foto: Gunnar Klack/CC BY-SA 4.0/Wikimedia Commons

Jozef Czapski 1200.jpg
Józef Czapski. Serwis specjalny Polskiego Radia

Bohaterami nowej książki Wojciecha Karpińskiego są między innymi pisarze związani z paryską "Kulturą". Co znaczące, kontakt z tekstami tych twórców autor "Szkiców sekretnych" miał bezpośredni: dzięki rękopisom zgromadzonym w Beinecke Library na uniwersytecie Yale. 

- Oglądałem i utrwaliłem pewne fragmenty z dzienników Gombrowicza. Trzeba pamiętać, że pisarz ten rękopisy niszczył. Dopiero Rita co pewien czas wyjmowała z kosza te mające być zniszczone teksty, w ten sposób zostały zachowane - mówił gość Dwójki.


jelenski1200.jpg
Konstanty Jeleński. Ambasador kultury, przyjaciel mistrzów

W rozmowie również o walce Gombrowicza o zaistnienie na łamach paryskiej "Kultury", o "wyznaniu wiary" Wojciecha Karpińskiego, które powstało pod koniec lat 60., gdy nad Warszawą górował portret Lenina, o pełnej skarbów walizce Konstantego Jeleńskiego czy o Fryderyku Nietzschem - jego duchowej i fizycznej ślepocie.

***

Prowadzi: Dorota Gacek

Gość: Wojciech Karpiński (eseista, krytyk literacki, tłumacz)

wkarpinski_szkice_sekretne.jpg

Data emisji: 8.07.2017

Godzina emisji: 16.30

jp/bch