Słynne powieści: K. Dickens "Klub Pickwicka"

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2009 02:01
5 lutego - 23 lipca 2009, godz. 9:30

W cyklu Słynne powieści - "Klub Pickwicka", wspaniałe dzieło Karola Dickensa, w przekładzie Włodzimierza Górskiego, w znakomitej interpretacji Krzysztofa Gosztyły.

Karol Dickens jest najpopularniejszym prozaikiem wiktoriańskiej Anglii, pisarzem "czułego serca", wrażliwym na przejawy krzywdy społecznej. Klub Pickwicka jest jego najpopularniejszą powieścią. Powstała w 1836 roku. Początkowo miała być komiksem, a dokładniej - historyjką obrazkową. Akcja utworu, łączącego cechy powieści obyczajowej, satyry, farsy, a nawet romansu łotrzykowskiego, rozgrywa się głównie w hrabstwach południowej Anglii.

"Klub Pickwicka" uważany jest za jedną z najpełniejszych manifestacji angielskiego humoru. Stał się z miejsca bestsellerem, zapoczątkował nawet modę na pewne "pickwickowskie" wyrażenia i rekwizyty. Samuel Pickwick - tytułowy bohater powieści - założyciel i prezes Klubu Pickwicka - najpierw poczciwy i śmieszny grubas, następnie - wcielenie dobroci i stateczny mieszczanin wędruje po Anglii w towarzystwie trzech przyjaciół, członków Klubu i służącego. Spotykają wiele osób, przeżywają liczne przygody, bowiem Pickwick - naiwny i dobrotliwy - często popada w tarapaty.

 

>>> PODCAST >>>