Polskie Radio
Section05

Anglia

Aldous Huxley. Twórca "Nowego wspaniałego świata"

Aldous Huxley, angielski filozof, poeta, pisarz i eseista, któremu legendarny zespół The Doors zawdzięcza swoją nazwę. Największą sławę przyniosła mu jednak antyutopijna powieść opublikowana na początku lat 30. XX wieku. Autor zawarł w niej koszmarną wizję społeczeństwa przyszłości zniewolonego przez rozrywkę i środki odurzające. Zmarł 22 listopada 1963 roku.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA literatura Aldous Huxley George Orwell

Nowa liderka torysów. To "wschodząca gwiazda" partii

- Torysi muszą odzyskać wiarygodność jako stronnictwo, które potrafi realizować program, o którym mówi, a nie tylko przedstawiać hasła, za którymi idzie odwrotna polityka - powiedział w Polskim Radiu 24 ekspert ds. brytyjskich z WEI dr Krzysztof Winkler. - Jeśli Kemi Badenoch nie uda się wyprowadzić Torysów na ścieżkę wzrostu, sytuacja stanie się trudna - dodał, wskazując na Partię Reformy Nigela Farage'a i politykę Keira Starmera.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Michał Strzałkowski Krzysztof Winkler Wielka Brytania ŚWIAT Europa Zachodnia Kemi Badenoch

"Podróże Guliwera" dla dorosłych. "Po tej książce człowiek nie będzie spokojny"

– Kolejne pokolenia odnajdują tu swoje własne niepokoje i problemy – mówił prof. Józef Rurawski w Polskim Radiu o "Podróżach Guliwera" Jonathana Swifta. Ta jedna z najsłynniejszych powieści literatury angielskiej czytana w całości, bez tradycyjnych "skrótów dla młodzieży", okazuje się książką uniwersalną i bardzo gorzką.
Zobacz więcej na temat:  literatura oświecenie podróże fantastyka filozofia satyra alegoria HISTORIA

Uciekł przed carem i wyprzedził Kodaka. Władysław Małachowski i jego tajemnice

– Swoich wynalazków nie patentował, a mógł zarobić na nich duże pieniądze. Moglibyśmy powiedzieć, że był człowiekiem renesansu – mówił historyk techniki Piotr Zarzycki o Władysławie Małachowskim, który w połowie życia stał się sławny pod zupełnie innym nazwiskiem.
Zobacz więcej na temat:  fotografia aparat fotograficzny wynalazek wynalazcy historia Polski HISTORIA NAUKA kodak Powstanie Styczniowe Rosja Wielka Brytania

"Miał wyobraźnię absolutną". Herbert George Wells i jego realistyczna fantastyka

– W swojej książce "Świat wyzwolony" Wells opisuje wybuch bomby uranowej, który był takim szokiem na świecie, że powstały organizacje dla ocalenia ludzkości. Pisał to w 1914 roku, a akcję umieścił w 1950. Pomylił się tylko o kilka lat – mówił o Wellsie Antoni Słonimski, który zaprzyjaźnił się z pisarzem podczas pobytu w Londynie.
Zobacz więcej na temat:  Herbert George Wells HISTORIA Wielka Brytania Londyn KSIĄŻKA książki science-fiction fantastyka