Polskie Radio
Section05
Anglia

"Nie zamierzam ze sobą nic zabierać". Monika Morgan o zaczynaniu od nowa po powrocie z Wielkiej Brytanii

- W Wielkiej Brytanii mieszkam od 18 lat. Jako studentka anglistyki szukałam osoby, z którą mogłabym rozmawiać po angielsku z brytyjskim akcentem. Tak poznałam mojego przyszłego męża. Po studiach przeprowadziłam się do Anglii i zamieszkaliśmy razem na wsi – mówi Monika Morgan.
Zobacz więcej na temat:  emigracja Wielka Brytania Anglia wieś język angielski Elbląg edukacja szkoła Małgorzata Frydrych

"Duma i uprzedzenie" Jane Austen. Arcydzieło pisarki, którą porównywano do Szekspira

28 stycznia 1813 roku ukazała się drukiem "Duma i uprzedzenie" autorstwa Jane Austen. Jest to najpopularniejsza powieść angielskiej pisarki, po którą chętnie sięgają również współcześni czytelnicy. Historia panien Bennet, ich pierwszych zauroczeń i miłosnych zawodów doczekała się wielu tłumaczeń i dwóch filmowych adaptacji. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Europy literatura KSIĄŻKA Jane Austen Wielka Brytania Anglia

Nowe nazwy na mapach: była Walia, będzie Cymru; był Gorzów Wielkopolski, będzie Gorzów

Kolejne problemy narodowościowe w Zjednoczonym Królestwie. Że Szkoci (a przynajmniej spora ich część) wciąż marzą o niepodległości, to wiadomo. Teraz Walijczycy postulują zmianę nazwy ich kraju z brytyjskiego Wales na pochodzące z walijskiego Cymru (czytaj: Komri). W Polsce też są pomysły na zmianę nazwy, ale dotyczy to wyłącznie miast.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Gorzów Wielkopolski Walia Anglia Wielka Brytania Michał Kowarski Piotr Łodej Trójka