Zakładka Literacka: W hołdzie Orwellowi (60. rocznica śmierci)

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2010 11:05
24 stycznia 2010, godz. 18:00


Angielski pisarz i publicysta, autor głośnych powieści "Rok 1984" i "Folwark zwierzęcy". Jeden z jego przyjaciół napisał o nim "Kochał przeszłość, nienawidził teraźniejszości i śmiertelnie obawiał się przyszłości".


Chociaż jego słynne powieści były cenione i komentowane, sam Orwell miał poczucie przegranej i był przekonany, że jego książki są niewiele warte. Na rok przed śmiercią napisał w dzienniku "Nie pamiętam ani jednego dnia, kiedy to nie prześladowałyby mnie wyrzuty sumienia z powodu lenistwa, z powodu tego, że nie nadążam z pilną pracą, oraz tego, iż jak dotąd zrobiłem przerażająco mało".  Zgodnie z jego życzeniem na grobie znajdującym się przy zabytkowym średniowiecznym kościele w hrabstwie Oxfordshire na prostym kamieniu wyryto napis "Tu leży Eric Arthur Blair. Urodził się 25 czerwca 1903 roku. Zmarł 21 stycznia 1950 roku".

Pomimo sceptycyzmu autora jego książki i eseje należą do najważniejszych dokonań literackich ubiegłego wieku, są przenikliwymi analizami doświadczeń epoki totalitaryzmów, a określenie "świat orwellowski" weszło do codziennego języka. W audycji o życiu Georga Orwella, o wymowie jego dwóch najgłośniejszych powieści oraz innej znanej książki "W hołdzie Katalonii", a także o tym jak dziś, już po upadku komunizmu ostrzegawcze wizje Orwella mogą być odczytywane opowiedzą dr Dominika Oramus - anglistka z Uniwersytetu Warszawskiego, Bartłomiej Zborski - tłumacz książek Orwella oraz Tomasz Burek - krytyk literacki.

Fragmenty książek Georga Orwella oraz wiersz Zbigniewa Herberta "Album Orwella" przeczytają Wiesław Michnikowski, Władysław Kowalski oraz Andrzej Ferenc. Audycję w cyklu Zakładka Literacka przygotowały Dorota Gacek i Elżbieta Łukomska. 

WYSŁUCHAJ   AUDYCJI