Polskie Radio
Section05
katalonia

Rosyjskie wpływy w Katalonii. Coraz więcej faktów dotyczących działania szpiegów Kremla

Dziennik "El Debate" donosi, że w najbliższym otoczeniu byłego premiera Katalonii Carlesa Puigdemonta działała agentka Rosyjskiej Służby Wywiadu Zagranicznego (SVR) Elena Wawiłowa. Takie wnioski wynikają z prowadzonego w Hiszpanii śledztwa "Voloh", które służy wykryciu powiązań pomiędzy Kremlem a katalońskimi separatystami.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Hiszpania Rosja szpieg szpiegostwo Kreml katalonia

Hiszpańskie media: Rosja sterowała katalońskimi separatystami, by sabotować budowę gazociągu MidCat

Hiszpańskie media informują, że rosyjskie władze - poprzez środki finansowe kierowane na rzecz separatystów z Katalonii - przeszkadzały w budowie planowanego w tym regionie gazociągu MidCat, który miał połączyć Hiszpanię z Francją. Dziennik "Vozpopuli" powołuje się w tej sprawie na śledztwo hiszpańskiego wymiaru sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa gaz Rosja Hiszpania GOSPODARKA katalonia referendum w Katalonii

Wielotysięczne wiece w Madrycie. Protestowano przeciwko amnestii wobec katalońskich separatystów

Kilkadziesiąt tysięcy osób uczestniczyło w Madrycie w wiecach przeciwko amnestii dla katalońskich separatystów. Według policji, na protest w stolicy Hiszpanii przyszło ok. 45 tys. osób. Byli wśród nich szef Partii Ludowej Alberto Nunez Feijoo, były premier Mariano Rajoy oraz gubernator obwodu madryckiego Isabel Diaz Ayuso.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Hiszpania Madryt katalonia protest demonstracje społeczeństwo

analiza Pakt z separatystami grozi rozpadem Hiszpanii. Sanchez ulega katalońskim ambicjom

Katalonia coraz mocniej domaga się przeprowadzania kolejnego referendum niepodległościowego. Premier Hiszpanii Pedro Sanchez dodatkowo wzmacnia tendencje separatystyczne w tym regionie, wchodząc w zależność od dwóch partii katalońskich, które za cenę poparcia jego trzeciego gabinetu, domagają się od niego kolejnych ustępstw, przybliżających ich do wyczekiwanego celu – utworzenia niepodległego państwa.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Parlament Europejski Unia Europejska Hiszpania katalonia Europa

Premier Hiszpanii krytykowany za współpracę z separatystami. "Ich oczekiwania są daleko idące"

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez miał spotkać się dzisiaj z szefem katalońskiego rządu - Pere Aragonesem, gdzie miał wygłosić przemówienie na temat Katalonii i amnestii dla przywódców tamtejszego ruchu niepodległościowego. Premier kraju jest krytykowany przez niektóre środowiska za współpracę z separatystami.
Zobacz więcej na temat:  Hiszpania katalonia wybory parlamentarne Barcelona Michał Strzałkowski

Niespokojnie w Hiszpanii. Lewica z Katalonii obawia się wojskowego zamachu stanu

Agencja EFE poinformowała, że Niepodległościowa Republikańska Lewica Katalonii (ERC), będąca w sojuszu z socjalistycznym premierem Pedro Sanchezem, zwróciła się do minister obrony Margarity Robles o zbadanie "ruchów skrajnie prawicowych" w hiszpańskiej armii w obawie przed "wojskowym zamachem stanu w celu doprowadzenia do dymisji rządu" za paktowanie z separatystami.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Madryt katalonia zamach