X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jej samobójstwo rozpoczęło legendę

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2013 20:11
50 lat temu Sylvia Plath odebrała sobie życie. Przypominamy audycję, w której o poetce – nierozerwalnym splocie jej życia i twórczości – mówi Jerzy Jarniewicz.
Audio
Edward Hopper Summer Interior, fragm.
Edward Hopper "Summer Interior", fragm.Foto: Wikipedia/domena publiczna

Umieranie
Jest sztuką tak jak wszystko.
Jestem w niej mistrzem.

Umiem robić to tak, że boli
Że wydaje się diablo rzeczywiste.
Można by to nazwać powołaniem.
(Sylvia Plath, "Lady Lazaurs", tł. Ewy Fiszer)

– Gdyby Sylvia Plath tak konsekwentnie nie wykorzystywała faktów ze swojego życia w całej swojej twórczości, gdyby nie próbowała tak konsekwentnie zatrzeć granice między literaturą a życiem, pisaniem a życiem - może legenda o niej nigdy by nie powstala – mówił o amerykańskiej poetce Jerzy Jarniewicz. Trudno w tej chwili, podkreślał, oddzielić refleksję nad twórczością o Sylvii Plath od refleksji nad jej osobowością.

Jak biografowie opisywali ów splot życia i pisania? Jak samobójsto Sylvii Plath przyczyniło się do powstania legendy o "poetce wyklętej", jak zdetereminowało recepcję tej twórczości? W końcu: co sądzić o wpływie na Sylvię jej męża – poety Teda Hughesa? Nie tylko o tym w przypomnianiej z archiwów Polskiego Radia audycji z udziałem Jerzego Jarniewicza.

 

/

Pisanie to czynność religijna: porządkowanie, kształowanie od nowa, uczenie się od nowa, kochanie od nowa ludzi i świata, takiego, jakim jest i jaki mógłby być. (…) Pisanie zwiększa intensywność życia.
Poznaj życie. Ukrój sobie wieką porcję ze srebrnej tacy, wielki kawałek ciasta. Dowiedz się, jak rosną liście na drzewach. Otwórz oczy. Cienki sierp księżyca leży nad zielonym liściu koniczyny Cities' Service i rozświtelonymi wzgórzami Watertown, świecący paznokieć Boga, zamknięta powieka anioła. Dowiedz się, jak zachodzi księżyc w nocnym mrozie przed Bożym Narodzeniem. Wciągnij powietrze. Niech życie stanie się teraz.
Wczoraj poczułam radość, szybko się ulotniła.
(z dzienników Sylvii Plath, tł. Joanna Urban i Paweł Stachura)

Zobacz więcej na temat: księżyc ciasta POLSKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak