Siostry Brontë na nowo odczytane

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2013 11:00
Czy Charlotte Brontë stworzyła legendę o trzech piszących siostrach? Kto w rzeczywistości jest autorem "Wichrowych Wzgórz"? Czy Heathcliff i Katarzyna mogli istnieć naprawdę?
Audio
  • Historia sióstr Brontë kryje w sobie niejedną tajemnicę? Rozmowa z Erykiem Ostrowskim (PR, 26.07.2013)
Branwell Bront, portret sióstr Bront (fragm.), ok. 1834.
Branwell Brontë, portret sióstr Brontë (fragm.), ok. 1834.Foto: Wikipedia, domena publiczna

W Dwójce rozmawialiśmy z Erykiem Ostrowskim, autorem książki "Charlotte Brontë i jej siostry śpiące", która już niebawem ukaże się w księgarniach.

/

Eryk Ostrowski, poeta i eseista młodego pokolenia, stawia w swojej pracy bardzo odważne tezy, odsłaniając kulisy życia pisarki. Obfitowało ono w liczne dramatyczne wydarzenia. Brontë zadbała, aby wiele z nich nigdy nie dotarło do wiadomości publicznej.

Autor ukazuje, w jaki sposób jej osobowość kształtowały skomplikowane relacje z mężczyznami - najpierw z bratem, z którym w latach młodzieńczych dzieliła tożsamość literacką i sympatię do doktryny masońskiej, później z belgijskim nauczycielem, w którym była zakochana, wreszcie z jej wydawcą, którego miała nadzieję poślubić. Stara się też rozwikłać niejasne okoliczności śmierci pisarki i wyjaśnić, czy jest możliwe, jak przypuszczali niektórzy z jej przyjaciół, że Charlotte Brontë została zamordowana…

Z pisarzem rozmawiała Elżbieta Łukomska. Posłuchaj obszernych fragmentów audycji.


Zobacz więcej na temat: Anglia literatura