Mrożka dziennik dramatyczny

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2013 11:30
- Urodziłem się do życia, nie do walki o życie. Dlatego nie żyję w Polsce - pisał Sławomir Mrożek w latach 70. w swoich intymnych notatkach. W Dwójkowej audycji o "Dzienniku" Mrożka mówili Maciej Englert i Tadeusz Nyczek.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/andriano.cz

Ogłoszeniu pierwszego tomu "Dziennika" Mrożka towarzyszyła cała paleta odczuć: od zachwytu, przez konsternację, aż po zniesmaczenie. Mrożek postawił siebie - a na drugim planie także społeczeństwo Polskie jako takie - pod pręgierzem ogromnej ironii, wręcz pastwił się nad sobą, wywlekając w zapiskach najwyraźniej intymnych najbardziej przykre i gorzkie refleksje.

Obok samych wrażeń z lektury tego zdumiewającego autoportretu człowieka, który uchodził dotąd za wzór powściągliwości i dystansu, pojawiło się bardzo wiele pytań: czym w ogóle jest ten tekst i jak go czytać, a także - jak był pisany ten diariusz i czy rzeczywiście Mrożek nie myślał o jego publikacji. Podczas lektury kolejnego tomu, odsłaniającego zapiski dramaturga z dekady lat 70., siła, z jaką nasuwają się wszystkie tego rodzaju kwestie, bynajmniej nie osłabnie.


Nad fenomenem tego utworu - bo jest to przecież utwór literacki! - zastanawiali się w Dwójce Tadeusz Nyczek, edytor tekstów Mrożka, i Maciej Englert, autor ich scenicznych adaptacji (w tym również właśnie "Dziennika").

- Mrożek żyje dla pisania, i to jest chyba powód, dla którego chyba nie mógł jednego dnia przeżyć bez zapisania chociaż paru słów - stwierdza Tadeusz Nyczek. - I myślę, że między wymyślaniem nowych sztuk czy pisaniem opowiadań po prostu miał duże dziury, jakieś dni, tygodnie, miesiące upływały, nim nawiedził go jakiś pomysł i siadał do literatury. A drugi powód... - dodaje krytyk - myślę, że go ciekawił on sam.

Zapraszamy do wysłuchania fragmentów audycji z 2012 roku, którą przygotowała Joanna Szwedowska.

Zobacz więcej na temat: POLSKA Sławomir Mrożek
Czytaj także

Maciej Englert: Mrożek był filozofem, który rozmawiał z człowiekiem

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2013 13:13
Sławomira Mrożka, zmarłego dziś wybitnego dramaturga i pisarza, wspominali w Dwójce: prof. Barbara Osterloff, Maciej Englert, Antoni Libera, Janusz Majcherek i Józef Opalski.
rozwiń zwiń