Polskie Radio
Section05
Sławomir Mrożek

Urodziny Trójki. Poetka u poetki – noblistka u patronki studia [POSŁUCHAJ]

Przygotowując się do urodzin Trójki, przedstawialiśmy wybrane archiwalne nagrania koncertów, które odbywały się w Studiu Muzycznym przy Myśliwieckiej 3/5/7, od 1997 roku – studiu imienia Agnieszki Osieckiej. Miejsce to od lat 90. gościło sławnych pisarzy, aktorów, reżyserów, muzyków, prezentowało słuchowiska w wersji live, czyli estrada zamieniała się w scenę.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA poezja literatura Wisława Szymborska Studio im. Agnieszki Osieckiej Czesław Miłosz Adam Zagajewski Paweł Huelle Janusz Głowacki Sławomir Mrożek Trójka Wojciech Dorosz Barbara Marcinik

Janusz Majewski i studenckie lata w Łodzi z Polańskim i Mrożkiem

- W czasie studiów Janusz Majewski dzielił pokój z Romanem Polańskim. I chyba obaj widzieli "Przygodę człowieka poczciwego" Franciszki i Stefana Themersonów, bo oba te filmy ("Rondo" i "Dwaj ludzie z szafą" - red.) na zupełnie różne sposoby interpretują to niezwykłe, oryginalne, surrealistyczne myślenie - mówiła w Dwójce Adriana Prodeus. Janusz Majewski zmarł 10 stycznia w wieku 92 lat.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Adriana Prodeus Piotr Gociek Janusz Majewski Roman Polański Sławomir Mrożek film polski kino

"Poczytnik". "Pejzaż z przemytnikiem" - historia wywozu dzieł sztuki za granicę w czasach PRL

Słynna afera kryminalna z lat siedemdziesiątych XX wieku posłużyła do nakreślenia panoramy społecznej kilku dekad PRL. Książka "Pejzaż z przemytnikiem" przybliża portrety bohaterów skandalu, który wstrząsnął opinią publiczną, a także pozwala prześledzić mechanizmy rządzące czarnym rynkiem, propagandą, a nawet ówczesną polityką zagraniczną czy popkulturą. To również rzecz o niepohamowanej kolekcjonerskiej pasji, wielkich uczuciach i pewnej niewyjaśnionej zbrodni. Gościem audycji była Monika Luft, autorka książki.
Zobacz więcej na temat:  książki KULTURA literatura Polskie Radio 24 czytelnictwo KSIĄŻKA Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń Sławomir Mrożek

"Ambasador" w Teatrze Klasyki Polskiej. "Przesłanie Sławomira Mrożka nie straciło na aktualności"

Za nami premiera sztuki "Ambasador" w wykonaniu Teatru Klasyki Polskiej. - Przesłanie Sławomira Mrożka nie straciło na aktualności. To m.in. zasługa wspaniałego wykonania, z Andrzejem Mastalerzem na czele w roli Ambasadora - oceniła Ewa Heine. Wydarzenie swoim patronatem objęła radiowa Jedynka.
Zobacz więcej na temat:  Sławomir Mrożek Andrzej Mastalerz TEATR KULTURA Martyna Podolska

"Poczytnik". Biografia Sławomira Mrożka

Sławomir Mrożek (1930–2013)  dramaturg, prozaik i rysownik, jeden z najważniejszych polskich pisarzy XX wieku. Był postacią tajemniczą, a nawet zagadkową. Unikał rozgłosu, w ostatnich dekadach w zasadzie nawet nie udzielał wywiadów. Fakty można wyłuskiwać z opublikowanych tomów listów, dzienników, z autobiograficznego "Baltazara" - jednak obraz, jaki się z nich wyłania, jest fragmentaryczny, pełen niedopowiedzeń. W Polskim Radiu 24 rozmowa z Anną Nasiłowską, pisarką, autorką książki "Mrożek. Biografia".
Zobacz więcej na temat:  książki KULTURA literatura Polskie Radio 24 czytelnictwo KSIĄŻKA Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń Sławomir Mrożek

Sławomir Mrożek - pierwsza biografia w 10. rocznicę śmierci

Sławomir Mrożek zmarł 10 lat temu. I tyle lat trzeba było czekać na biografię tego znakomitego prozaika, dramaturga i rysownika. - To raczej nie jest wielka biografia, jest umiarkowanych rozmiarów. Skoncentrowałam się właściwie na takiej jednej linii i na momentach, kiedy Mrożek styka się z historią - mówiła w Dwójce prof. Anna Nasiłowska, autorka książki "Mrożek. Biografia".
Zobacz więcej na temat:  Sławomir Mrożek Wacław Holewiński biografia KSIĄŻKA literatura Dwójka

Jarosław Gajewski i premiera "Ambasadora" Mrożka. "Wymiar spektaklu jest kosmiczny"

- W piątą sobotę października gramy "Ambasadora". To jest przedstawienie raczej kameralne, ale wymiar jego jest doprawdy kosmiczny - mówił w Dwójce reżyser i dyrektor Teatru Klasyki Polskiej Jarosław Gajewski. Spektakl przygotowany został na podstawie dramatu Sławomira Mrożka. W roli tytułowej - Andrzej Mastalerz.
Zobacz więcej na temat:  jarosław gajewski Dwójka Paweł Siwek Sławomir Mrożek spektakl premiera

"Język Mrożka jest prezentowany na całym świecie". Susana Osorio-Mrożek o twórczości męża

- Sztuki Mrożka są dobrze skonstruowane i zamknięte. Jeśli chcesz w nich za dużo zmieniać, to zepsujesz je - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Susana Osorio-Mrożek, żona Sławomira Mrożka. Jak Meksykanka zapamiętała twórczość swojego męża? Dlaczego jest tak popularny? Czy młodzi autorzy boją się sięgać po jego sztuki?
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Sławomir Mrożek literatura Susana Osorio-Mrożek

Sławomir Mrożek - archiwalne gawędy w dziesiątą rocznicę śmierci pisarza [POSŁUCHAJ]

W cyklu "Głosy z przeszłości" przypominamy nagrane w 2005 roku gawędy Sławomira Mrożka. Dramaturg opowiadał w Dwójce o sobie i - nakładającej się na plan życia - najnowszej historii Polski. 15 sierpnia przypada dziesiąta rocznica jego śmierci. 
Zobacz więcej na temat:  Sławomir Mrożek rocznica literatura literatura emigracyjna po 1939 literatura polska historia Polski Dwójka Małgorzata Szymankiewicz

Z Mrożkiem w Szczebrzeszynie. Radiowa Jedynka na Festiwalu Stolica Języka Polskiego

Za nami IX edycja Festiwalu Stolica Języka Polskiego, któremu w tym roku patronował Sławomir Mrożek. Program 1 Polskiego Radia, będący patronem medialnym wydarzenia, był na miejscu. Do słuchania relacji i audycji prosto ze Szczebrzeszyna zaprosiła Martyna Podolska.
Zobacz więcej na temat:  Festiwal Stolica Języka Polskiego Szczebrzeszyn Zamość literatura język polski książki Sławomir Mrożek

Szczebrzeszyn i Horyniec-Zdrój zapraszają na festiwale literackie

Koniec lipca i początek sierpnia to czas literackich festiwali - w niedzielę 30 lipca w Zamościu rozpocznie się 9. Festiwal Stolica Języka Polskiego, który od poniedziałku przeniesie się do Szczebrzeszyna, a jego patronem będzie Sławomir Mrożek, a w kolejną niedzielę, 6 sierpnia, w Horyńcu-Zdroju rozpocznie się Horyniec-Zdrój Art Festiwal 2023.
Zobacz więcej na temat:  literatura Festiwal Stolica Języka Polskiego Szczebrzeszyn Sławomir Mrożek Wisława Szymborska