Polskie Radio
Section05
Sławomir Mrożek

Mrożek i o Mrożku, ale nie tylko: IX Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie zaprasza

Sławomir Mrożek został patronem IX Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie. Nie oznacza to bynajmniej, że całość tej imprezy zostanie poświęcona wyłącznie autorowi "Tanga". Nie zabraknie spotkań z autorami, choćby z Joanną Bator, Filipem Springerem, Szczepanem Twardochem czy Ryszardem Krynickim. Będzie też przedstawiana dramaturgiczna odsłona twórczości Wiesława Myśliwskiego, a Festiwal zwieńczy koncert Mietka Szcześniaka z piosenkami do tekstów księdza Jana Twardowskiego.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura Festiwal Stolica Języka Polskiego Szczebrzeszyn Sławomir Mrożek Witold Lazar

Prof. Anna Nasiłowska: poezja była pierwsza w moim życiu

Prof. Anna Nasiłowska jest historyczką literatury, literaturoznawczynią, krytyczką literacką, pisarką, poetką. Zajmuje się również nauczaniem kreatywnego pisania w Polskiej Akademii Nauk. W audycji "Spotkanie z..." opowiada m.in. o nauce pisania oraz czytania prozy i poezji, a także o początkach swojej twórczości i pasji do literatury. 
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska proza poezja Sławomir Mrożek literatura pisarze i poeci

"Tango" Mrożka w Teatrze Polskim. Opowieść o współczesnych problemach

- Ala jest dla mnie człowiekiem bez tożsamości. Chciałabym nie obronić tej postaci, chciałabym, żeby widz lub widzka, którzy przychodzą do teatru, pomyśleli sobie: "matko, nie chciałbym/nie chciałabym być nigdy takim człowiekiem, powykrzywianym na wszystkie strony" - tak o swojej postaci w spektaklu "Tango" mówiła aktorka Anna Cieślak, gość "Wybieram Dwójkę".
Zobacz więcej na temat:  Sławomir Mrożek Teatr Polski w Warszawie Dwójka Jakub Kukla spektakl Anna Cieślak

Wawrzyniec Kostrzewski o premierze "Tanga" w Teatrze Polskim

W roku 2023 przypada 110. rocznica powstania Teatru Polskiego w Warszawie oraz 10. rocznica śmierci Sławomira Mrożka. Pierwszą tegoroczną premierą, inaugurującą cykl wydarzeń poświęconych rocznicom, będzie "Tango" według dramatu tego autora. Przedstawienie wyreżyseruje Wawrzyniec Kostrzewski. 
Zobacz więcej na temat:  Wawrzyniec Kostrzewski Martyna Podolska reżyser spektakl Sławomir Mrożek Teatr Polski w Warszawie premiera Emilian Kamiński

Sławomir Mrożek: nie chciałem być pisarzem [POSŁUCHAJ]

- Dzięki opowiadaniom i dramatom stałem się sławny i było mi w Polsce coraz lepiej - opowiadał Mrożek o latach przed wyjazdem z kraju. - A jednak cała nędza tej rzeczywistości ukazała mi się bardzo bezpośrednio. Gdy zupełnie zerwałem z Polską Ludową, przyniosło mi to kolosalną ulgę. 15 sierpnia mija 9. rocznica śmierci wybitnego dramatopisarza, prozaika, satyryka, eseisty i rysownika.
Zobacz więcej na temat:  Sławomir Mrożek literatura emigracja HISTORIA komunizm PRL

Marek Bukowski: "Krawiec" Mrożka daje ogromne możliwości interpretacyjne

- Wszyscy w zespole bardzo cieszyli się na tę współpracę, ponieważ ten dramat już w swojej pierwotnej formie daje ogromne możliwości interpretacyjne. Można tutaj bardzo odważnie, nawet powiedziałbym brawurowo, pójść z różnymi pomysłami - mówił w "Poranku Dwójki" Marek Bukowski, reżyser spektaklu "Krawiec", który na niedawnym Festiwalu "Dwa Teatry" otrzymał m.in. Nagrodę Przewodniczącego Rady Mediów Narodowych - Feniks.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Telewizji Dwa Teatry 2022 Dwójka Sławomir Mrożek Roch Siciński KULTURA Dwa Teatry

Marek Bukowski: "Krawiec" Mrożka to dzieło niezwykle skomplikowane

W Zamościu zakończył się XXI Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry". Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański wręczył osobistą honorową nagrodę twórcom spektaklu telewizyjnego "Krawiec", wg sztuki Sławomira Mrożka, w reżyserii Marka Bukowskiego. - To dzieło niezwykle skomplikowane - mówi reżyser.
Zobacz więcej na temat:  Dwa Teatry 2022 KULTURA Teatr Telewizji Sławomir Mrożek Daniel Wydrych

"Paryż był stolicą wolnej kultury Europy Środkowej i Rosji"

- Radio Wolna Europa informowało, to było jedno z jego podstawowych zadań. Ułożyło się to z czasem w kronikę życia kulturalnego na obczyźnie. Kulturze emigracyjnej to radio pomagało, prezentując na antenie utwory powstałe poza krajem - mówił na antenie Dwójki prof. Rafał Habielski.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Herbert Sławomir Mrożek Roman Polański Feliks Topolski Andrzej Mietkowski Rafał Habielski Dwójka