X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Studio Form Dokumentalnych: Zaklęte w formie

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2009 12:20
9 marca 2009, godz. 21:30
Audio

W Studiu Form Dokumentalnych - reportaż Bożeny Markowskiej pt. "Zaklęte w formie", w którym autorka podąża śladem Antoniego Kenara, jednego z największych polskich artystów i pedagogów. Z wykształcenia i wielkiego umiłowania – rzeźbiarz, twórca wielu znakomitych dzieł (między innymi Narciarki, Aniołka czy powstałej w 1953 r Świniarki). Antoni Kenar był również, a może przede wszystkim, pedagogiem i nauczycielem całego pokolenia wybitnych artystów plastyków. To właśnie z zakopiańskiego Liceum Technik Plastycznych - szkoły, która mimo wielu zmian, nosi Jego imię, wyszło wielu znakomitych rzeźbiarzy, takich jak Antoni Rząsa, Władysław Hasior, Stanisław Kulon, Stanisław Słonina.

Ci jeszcze żyjący mówią o Nim "ukochany mistrz". W dziełach nieżyjących, mimo ich różnorodności, wciąż odnaleźć można ślad pedagogicznych działań Antoniego Kenara i jego przesłania: "Twórczość jest tym bardziej ludzka, im bardziej osobista". O zmarłym 19 lutego 1959 r. Antonim Kenarze, jego uczeń Stanisław Słonina napisał: "Osoba piękna, pełna szczerości, o przenikliwym spojrzeniu! Człowiek charyzmatyczny, jedyny, a więc niepowtarzalny! Artysta wielkiego formatu, mający olbrzymi potencjał twórczy! Nauczyciel o fenomenalnej intuicji, spełniony w tym co lubił i kochał!"

W reportażu o Antonim Kenarze mówią jego uczniowie (Stanisław Kulon, Stanisław Słonina, Czesław Jałowiecki) oraz artyści dziś działający w szkole im. Antoniego Kenara -  Małgorzata Rosińska, Stanisław Cukier – dyrektor szkoły, oraz Andrzej Mrowca.

Zobacz więcej na temat: Bożena Markowska reportaż
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak