X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jerzego Turowicza portret wielokrotny

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2012 13:33
Nowo wydana książka Joanny Podsadeckiej "Gen ryzyka w sobie miał" to zbiór frapujących, ujmujących szczerością i różnorodnością spojrzenia, rozmów o redaktorze "Tygodnika Powszechnego" - postaci wyjątkowej.
Audio
  • Audycja Władysława Wilkiela poświęcona osobie Jerzego Turowicza w 80-tą rocznicę jego urodzin. W audycji udział biorą: Czesław Miłosz, Stanisław Stomma, Jacek Woźniakowski, Krzysztof Kozłowski, Józefa Hennelowa, Jan Turnau, Marek Skwarnicki, Adam Szostkiewicz, ks. Adam Boniecki.
  • Audycja Władysława Wilkiela poświęcona osobie Jerzego Turowicza - publicysty, dziennikarza, redaktora naczelnego "Tygodnika Powszechnego" - w 80-tą rocznicę jego urodzin (dokończenie).
Jerzy Turowicz, 1994
Jerzy Turowicz, 1994Foto: Mariusz Kubik/Wikipedia

"Czytając Twoje pismo (bo wszyscy wiemy, jak bardzo ono jest Twoje) chroniłeś mnie od zagubienia i rozpaczy. A także tego, że nie żyłem - i nie chcę żyć - na kolanach" - pisał w Zbigniew Herbert do Jerzego Turowicza w ciemnych latach 50.
Czesław Miłosz natomiast w pięknym wierszu "Caffè Greco", wspominającym rzymskie spotkanie z Turowiczem w latach 80., zwracał się do swojego rozmówcy: "Ty masz mój podziw/Bo dokonałeś więcej, niż genialni, pyszni/Tu siadujący niegdyś moi kompanowie". I dodawał znamienne zdanie: "Z wiekiem, czy też z mijaniem dwudziestego wieku/Pięknieje dar mądrości i zwyczajna dobroć".
"On naprawdę lubi ludzi. Lubi ludzi bez złudzeń, że będą aniołami kiedykolwiek", powiedziała niegdyś Wisława Szymborska.
I jeszcze, by spojrzeć na redaktora nieco z innej strony, głos Joanny Olczak-Ronikier: "Sumienie naszej epoki, które do drugiej w nocy ogląda wraz z żoną, panią Anną, koncert zespołu Pink Floyd w Rai Uno"...
Kim był Jerzy Turowicz? Na to tylko z pozoru łatwe pytanie starają się odpowiedzieć rozmówcy Joanny Podsadeckiej - plon tych rozmów, książka wydana w serii Literatura Faktu PWN "Gen ryzyka w sobie miał", to z pewnością warte uwagi, niezwykle interesujące świadectwo o legendarnym redaktorze "Tygodnika Powszechnego".
Wśród tych, którzy opowiadają o Turowiczu, znajdziemy zarówno jego wieloletnich współpracowników (Józefę Hennelową, ks. Adama Bonieckiego, Krzysztofa Kozłowskiego czy Stefana Wilkanowicza), jak i ludzi pozostających pod jego urokiem, jego uczniów, jego przyjaciół (Janinę Ochojską, Adama Michnika, Annę Szałapak czy Andrzeja Szczeklika). Tak szerokie, różnorodne grono rozmówców gwarantuje wielostronność ujęcia portretowanego: poznamy zatem i Turowicza - redaktora naczelnego jednego z najważniejszych polskich pism 2. poł. XX, i Turowicza - dalekowzrocznego katolickiego publicystę, Turowicza - zaangażowanego w dialog polsko-żydowski, w propagowanie idei Soboru, i Turowicza - człowieka ciekawego ludzi i świata (lubił malarstwo, filmy Kurosawy, Piwnicę pod Baranami, zabierał głos w sprawach dotyczących Kościoła, ale i zdarzało mu się pisać o... ówczesnej modzie kobiecej).
Wspominający nie omijają również trudnych tematów: różnic zdań redaktora z kardynałem Wyszyńskim (jednocześnie, jak mówił Krzysztof Kozłowski, "Turowicz był jedynym człowiekiem na świecie, który mógł przy Wyszyńskim zasnąć"), sporów z Wojtyłą, papieskiego listu z okazji 50-lecia "Tygodnika", zaangażowania politycznego pisma w latach 90., niewybrednych ataków na Turowicza...

/

W zamyśle autorki książka "Gen ryzyka w sobie miał" ma przypomnieć - niestety jakby zapomniane dziś - postać i dzieło Jerzego Turowicza. Jego "nieprzemądrzałą mądrość" (określenie Józefy Hennelowej), jego odwagę i roztropność, otwarcie na dialog i zrozumienie drugiego. Pozostaje życzyć, by tak się właśnie stało, by obchodzona w tym roku 100. rocznica urodzin redaktora "Tygodnika Powszechnego" była okazją do przywrócenia temu wielkiemu Polakowi należnego mu miejsca w naszej zbiorowej pamięci.    

Zapraszamy również do wysłuchania archiwalnej audycji Władysława Wilkiela z serwisu "Radia Wolności" poświęconej osobie Jerzego Turowicza w 80. rocznicę jego urodzin. W audycji udział biorą: Czesław Miłosz, Stanisław Stomma, Jacek Woźniakowski, Krzysztof Kozłowski, Józefa Hennelowa, Jan Turnau, Marek Skwarnicki, Adam Szostkiewicz, ks. Adam Boni. (jp)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Katolicyzm musi być otwarty

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2012 09:00
- Kościół jest zawsze skierowany ku wszystkim, z którymi można czynić dobro - podkreślała w Dwójce Józefa Hennelowa.
rozwiń zwiń