X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Skłaniał nas do myślenia"

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2012 12:00
Andrzeja Łapickiego, zmarłego dziś w Warszawie wybitnego aktora, wspominali w Dwójce profesor Barbara Osterloff, Jan Englert, Tomasz Mościcki i Andrzej Seweryn.
Audio
Andrzej Łapicki w Teatrze Telewizji (Arthur Miller Po upadku, reż. Andrzej Łapicki), 1976 rok.
Andrzej Łapicki w Teatrze Telewizji (Arthur Miller "Po upadku", reż. Andrzej Łapicki), 1976 rok. Foto: Zygmunt Januszewski/TVP/PAP

- Do końca swoich dni powtarzał, że teatr to jest słowo, że od słowa wszystko się zaczyna - mówił w specjalnej Dwójkowej audycji Andrzej Mościcki. Dziennikarz przypominał również szczególny rys sceniczny Andrzeja Łapickiego: swoisty dystans, role naznaczone silnym piętnem osobowości: - To był typ aktorstwa zmuszający publiczność do myślenia.
Według Jana Englerta, Andrzej Łapicki - niesłychanie serio traktujący to, co robił - dodawał do swoich niepowtarzanych ról nutę ironii i autoironii. - Będąc uwielbianym przez publiczność, musiał mieć jakieś klapy bezpieczeństwa: były nimi inteligencja i sceptyczna mądrość wykształconego oraz dobrze wychowanego człowieka - mówił dyrektor artystyczny Teatru Narodowego. Jan Englert przyznał również, że pracował nad scenariuszem sztuki, w której główną rolę miał zagrać właśnie Łapicki. - Robiłem to ze świadomością, że być może będzie to ostatnia rola Andrzeja w teatrze - mówił. - Andrzej bardzo się na to cieszył, dzwonił do mnie wielokrotnie, pytając, kiedy startujemy. Niestety, nie udało nam się zacząć...
Zmarłego dziś aktora wspominali w Dwójce również Andrzej Seweryn ("To jeden z ostatnich wielkich uczciwych ludzi teatru polskiego") i profesor Barbara Osterloff. Wysłuchaliśmy również fragmentu audycji, w której o Andrzeju Łapickim w radiu opowiadał Wojciech Maciejewski.
Spotkanie prowadziła Hanna Maria Giza.

***

Andrzej Łapicki zmarł w wieku 88 lat. Miał w dorobku ponad sto ról teatralnych oraz kilkadziesiąt telewizyjnych i filmowych. Zobacz więcej

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak