Polskie Radio
Section05

Andrzej Łapicki

"Lalka" Bolesława Prusa na ekranie. Pierwszy był Wojciech Jerzy Has

- "Lalka to był jego projekt marzenie. Has chciał go zrobić już pod koniec lat 50., i to widać na ekranie, że on to przemyślał. Chciał zrobić ekranizację w miarę możliwości jednak wierną literze Prusa, ale też wpisać to w swoją estetykę - mówił krytyk filmowy Janusz Wróblewski w Dwójkowym cyklu okolicznościowym na 100-lecie urodzin reżysera Wojciecha Jerzego Hasa.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Jerzy Has kino Marcin Pesta Janusz Wróblewski Beata Tyszkiewicz FILM KULTURA film polski Dwójka lalka Bolesław Prus

Aktor z przypadku, ale nie przypadkowy. Andrzej Łapicki w archiwalnych nagraniach

Andrzej Łapicki w swoim dorobku ma wiele ról filmowych i teatralnych. Wystąpił m.in. we "Wszystko na sprzedaż", "Weselu", "Panu Tadeuszu" czy "Pannach z wilka". A jak to się stało, że wybrał akurat ten zawód? - Zadecydował przypadek. (...) Pamiętam to uczucie zdziwienia, że mnie przyjęto, które nie opuszcza mnie po dziś dzień - mówił w jednym z archiwalnych wywiadów. 
Zobacz więcej na temat:  aktorstwo Magda Mikołajczuk KULTURA

"Eleganckie, niewymuszone aktorstwo". Andrzej Łapicki - wspomnienia w 100-lecie urodzin

- Kiedy grał Andrzej Łapicki, z całą świadomością wolał zagrać mniej niż za dużo. To była też ta ogromna elegancja bycia na scenie, która sprawiła, że przyszyto mu metkę amanta. Był amantem, ale też niekoniecznie. Jego możliwości nie zostały do końca wykorzystane - mówił w Dwójce Tomasz Mościcki w 100. rocznicę urodzin Andrzeja Łapickiego (11.11).
Zobacz więcej na temat:  aktor Dwójka Marcin Pesta Monika Pilch Barbara Osterloff Tomasz Mościcki Jacek Szczerba Agnieszka Suchora Tomasz Sapryk jubileusz KULTURA

Arthur Conan Doyle "Rytuał rodu Musgrave’ów" [POSŁUCHAJ]

130 lat temu, w 1893 roku "The Strand Magazine" opublikował opowiadanie  sir Arthura Conan Doyle’a zatytułowane "Rytuał Musgrave’ów". Opowiadanie to znajduje się w głębokim Archiwum Polskiego Radia pod tytułem "Rytuał rodu Musgrave’ów". W latach 50. przeczytał je trzydziestoparoletni (dokładnej daty nie znamy) Andrzej Łapicki. W tym prawdopodobnie czasie był on między innymi lektorem "Polskiej Kroniki Filmowej".
Zobacz więcej na temat:  Arthur Conan Doyle Łukasz Borowiecki Barbara Marcinik Wojciech Dorosz pr poleca