Wspomnienie o Stanisławie Różewiczu

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2008 13:34
W audycji wspomnienie o zmarłym Stanisławie Różewiczu, wybitnym twórcy polskiego kina.

20 listopada 2008, godz. 14:30

9 listopada zmarł w wieku 84 lat jeden z najwybitniejszych twórców polskiego kina Stanisław Różewicz. Był autorem  takich  filmów jak m.in. Świadectwo urodzenia, Miejsce na ziemi, Westerplatte, Wolne miasto, Ryś czy Pasja. Interesowali go ludzie na rozstaju dróg, stojący przed ważnym moralnym wyborem.  Chętnie współpracował z wieloma wybitnymi pisarzami , przede wszystkim ze swoim bratem  Tadeuszem Różewiczem, Kornelem Filipowiczem i Janem Józefem Szczepańskim.

Stanisław Różewicz był również pedagogiem, założycielem i wieloletnim kierownikiem artystycznym Zespołu TOR. Pod jego kierunkiem debiutowali tacy twórcy jak Wojciech Marczewski, Krzysztof Zanussi, Krzysztof Kieślowski czy Filip Bajon. W środowisku filmowym Stanisław Różewicz uważany był za człowieka obdarzonego niezwykłym autorytetem, a przy tym bardzo skromnego.

W audycji  dzięki nagraniom  archiwalnym przypomnimy  co sadził Różewicz o swojej twórczości, pracy pedagogicznej, o swoim stosunku do literatury, a także o jego fascynacjach włoskim  neorealizmem i twórczością Roberta Bressona.  Wspomnieniami na temat tego wybitnego twórcy podzielą się także jego uczniowie – Wojciech Marczewski i Krzysztof Zanussi  oraz krytyk filmowy Tadeusz Sobolewski.

Zapraszam

Anna Fuksiewicz

Czytaj także

Sezon na Dwójkę: Wojciech Marczewski

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2008 16:04
W audycji "Sezona na Dwójkę" rozmowa z Wojciechem Marczewskim - wybitnym polskim reżyserem.
rozwiń zwiń