Polskie Radio
Section05
reżyser

Luk Perceval: teatr to przestrzeń zmysłów

– Nie przychodzimy do teatru po to, by oglądać aktorów, którzy popisują się swoimi umiejętnościami. W teatrze doświadczenie oglądania ludzi jest zjawiskiem unikalnym. Polega również na tym, że przyglądamy się drugiemu człowiekowi i czerpiemy z tego naukę. Pozwala nam to lepiej zrozumieć samych siebie – mówił w audycji "O wszystkim z kulturą" Luk Perceval, belgijski reżyser teatralny.
Zobacz więcej na temat:  TR Warszawa reżyser Dwójka

Jan Englert: dla mnie największą wartością teatru jest zespół ludzi

- Uważam, że pandemia nie może zatrzymać pewnego sposobu myślenia o nas, naszej pracy i o naszym funkcjonowaniu w społeczeństwie. Aktorzy uprawiają zawód zespołowy, a nie indywidualny i nasza praca nie nadaje się do wykonywania zdalnego - mówił w Dwójce aktor, reżyser i dyrektor Teatru Narodowego Jan Englert.
Zobacz więcej na temat:  Jan Englert pandemia aktor Małgorzata Szymankiewicz reżyser Dwójka Międzynarodowy Dzień Teatru

Paweł Maślona i film o Kościuszce. "To nie będzie zwykłe kino historyczne"

- Tym, co mnie pociągnęło w projekcie filmu o Kościuszce, to był ogromny potencjał na opowiadanie filmowe. Druga rzecz to bliski mi bohater – chłop Ignacy, który z wielu powodów jest mi bliski. Od początku czułem, że to dla mnie okazja, by opowiedzieć o chłopstwie, moim pochodzeniu i przodkach - mówił w Dwójce Paweł Maślona – reżyser, scenarzysta i montażysta filmowy.
Zobacz więcej na temat:  kino Dwójka reżyser film polski Beata Kwiatkowska FILM

Tomasz Jurkiewicz: kino mikrobudżetowe trzeba mieć z kim robić

- Reguła programu filmów mikrobudżetowych, który działa od 2019 roku, zakłada, że dostaje się prawie wszystkie pieniądze na film, 90 procent budżetu, jednak ten budżet nie może być wyższy niż 695 tys. zł. To może wydawać się dużo, ale realia są takie, że debiutancki film fabularny ma budżet rzędu 3-4,5 mln zł - mówił w "Poranku Dwójki" reżyser i współautor scenariusza filmu "Każdy ma swoje lato".
Zobacz więcej na temat:  kino Paweł Siwek reżyser Dwójka