Polskie Radio
Section05
reżyser

Film fabularny o agresji Rosji na Ukrainę - "Ludzie" Macieja Ślesickiego

Pierwszy polski pełnometrażowy film fabularny o agresji Rosji na Ukrainę, "Ludzie" Macieja Ślesickiego, to opowieść o losach pięciu bohaterek. Każda z nich jest zupełnie inna i znajduje się na innym etapie życia. Wszystkie jednak starają się poradzić sobie z trudnościami związanymi z tym, co stało się na Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  FILM kino Maciej Ślesicki reżyser wojna na Ukrainie film polski Trójka Ukraina

"Bunt przed sądem wojennym", czyli pożegnanie z Williamem Friedkinem

- William Friedkin przez ostatnie lata życia był niezwykle aktywny. Udzielał się w różnych dokumentach o znanych reżyserach i historii kina. Dzielił się sobą, własnymi wspomnieniami, wybierał swoje ulubione filmy. Wszedł do kanonu, z którego wcześniej był usilnie wypychany - mówiła w Dwójce Adriana Prodeus.
Zobacz więcej na temat:  kino reżyser FILM Adriana Prodeus Piotr Gociek Dwójka William Friedkin

"Ludzie" - film fabularny o agresji Rosji na Ukrainę. Ślesicki: okrucieństwo wojny najbardziej dotyka cywilów

"Ludzie" to pierwszy polski pełnometrażowy film fabularny o agresji Rosji na Ukrainę. - To nie jest film o żołnierzach, tylko o cywilach, którzy nagle trafiają w chaos wojny i znajdują się w jakimś koszmarze - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Maciej Ślesicki, reżyser i scenarzysta, współzałożyciel i nauczyciel akademicki Warszawskiej Szkoły Filmowej. 
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska FILM kino Maciej Ślesicki reżyser wojna na Ukrainie film polski

Luis Buñuel. "Najlepszy w historii kina człowiek do opowiadania własnych snów"

Należał do grona najwybitniejszych, a zarazem najbardziej kontrowersyjnych osobowości światowej kinematografii. W swoich filmach chętnie przekraczał granice moralnego tabu, ukazywał okrucieństwo i brzydotę. Jego dzieła wywoływały więc liczne skandale, a "Viridiana" została nawet potępiona przez Watykan. 
Zobacz więcej na temat:  historia Europy Hiszpania Meksyk FILM reżyser kino Salvador Dali SZTUKA surrealizm

Festiwal Nowe Epifanie. "Mówiąc o swoim bólu, nie czujemy się samotni"

- To historia o chorobie i bólu, nie tylko fizycznym, ale również odczuciu egzystencjalnym, duchowym. Chodzi o przeżywanie choroby własnej oraz osoby bliskiej. Jest to spektakl instalacyjny, nie ma charakteru linearnego, każda historia gdzieś się zapętla, mogą się połączyć, nie są zupełnie osobne - mówiła w Dwójce Kinga Chudobińska-Zdunik, reżyserka spektaklu-instalacji "Ból" podczas trwającej właśnie 15. edycji Festiwalu Nowe Epifanie.
Zobacz więcej na temat:  Nowe Epifanie Aldona Łaniewska-Wołłk choroba choroby onkologiczne stwardnienie rozsiane spektakl TEATR Kinga Chudobińska-Zdunik reżyser

Wytwórnia Filmów Fabularnych we Wrocławiu ma 70 lat

Wajda, Polański, Has - we Wrocławiu kręcili filmy najwięksi, a tamtejsza Wytwórnia Filmów Fabularnych świętuje w tym roku 70-lecie istnienia. - Właściwie nie ma polskiego reżysera, który tutaj przynajmniej jednego filmu by nie zrobił - powiedział w Dwójce Robert Banasiak, dyrektor WFF.
Zobacz więcej na temat:  reżyser Andrzej Wajda Zbigniew Cybulski Sylwester Chęciński Wojciech Jerzy Has Andrzej Żuławski Agnieszka Holland Wytwórnia Filmów Fabularnych we Wrocławiu Jakub Jamrozek Roman Polański Dwójka Wrocław film polski PRL

Jakub Piątek o filmie "Pianoforte": NIFC dał nam totalną wolność

- Konkurs Chopinowski, jak wiadomo, powoduje bardzo wiele emocji u wszystkich, zarówno u występujących, jak i na widowni wśród komentujących. I to jest część czaru i legendy samego konkursu, ale to też jest oczywiście duże brzemię - mówił w Dwójce Jakub Piątek, reżyser filmu "Pianoforte". - Narodowy Instytut Fryderyka Chopina dał nam totalną wolność, także artystyczną - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Kukla konkurs chopinowski film polski kino Jakub Piątek reżyser film dokumentalny Narodowy Instytut Fryderyka Chopina Dwójka KULTURA FILM dokument

Marcin Koszałka o filmie "Biała odwaga": człowiek czasami dokonuje ekstremalnych wyborów

- Traktujemy górali jak naszą zabawkę, każdy chce zawłaszczyć ich dla siebie. W czasach Austro-Węgier mieli być Austriakami i Węgrami, w czasach zaborów byli wykorzystywani jako symbole polskiej wolności. Potem Niemcy chcą im udowodnić germańskie pochodzenie. Następnie przychodzi władza ludowa i nie ma kary dla 20 tysięcy ludzi, którzy podpisali kenkarty. Na krótkie więzienie zostają skazani główni działacze, sprawa zostaje zatuszowana - mówił w Dwójce Marcin Koszałka, reżyser filmu "Biała odwaga".
Zobacz więcej na temat:  Marcin Koszałka film polski historia Polski II wojna światowa Paweł Siwek Podhale reżyser Zakopane Tatry

Sławomir Idziak. "Nie czuję się kreatorem świata"

"Za każdym razem staram się zrozumieć, jaka jest geneza literacka świata, który mam współtworzyć, jakie są obsesje - także plastyczne - reżysera. Muszę stopić to wszystko w spójny obraz" – pisze Sławomir Idziak w tekście "Z doświadczeń operatora". Ten wybitny operator filmowy, reżyser i scenarzysta obchodzi dziś 79. urodziny.
Zobacz więcej na temat:  film polski kino reżyser operator Sławomir Idziak Krzysztof Kieślowski Andrzej Wajda Jerzy Kawalerowicz Krzysztof Zanussi