Polskie Radio
Section05
reżyser

"Przysięga Ireny". Historia Polki, która z narażeniem życia ratowała Żydów

W rocznicę powstania w getcie warszawskim do polskich kin wchodzi "Przysięga Ireny". To oparta na faktach historia polskiej pielęgniarki Ireny Gut-Opdyke, która z narażeniem życia ratowała kilkanaścioro Żydów ukrywających się po likwidacji getta. Dwudziestoletnia Irena Gut, gdy okazało się, że jedna z ukrywających się kobiet jest w ciąży, odmówiła pomocy w aborcji i pomogła całej grupie w ucieczce.
Zobacz więcej na temat:  film polski reżyser kino Quentin Tarantino literatura Andrzej Seweryn Rafał Mohr Krzysztof Szczepaniak aktorzy Martyna Podolska

30. Bydgoski Festiwal Operowy: od nawiązania do ikony filmu gangsterskiego po hip-hop do dźwięków baroku

Tegoroczny, 30. Bydgoski Festiwal Operowy zainauguruje premiera opery komicznej "Don Pasquale" w wykonaniu zespołu Opery Nova. - Sądząc po próbach, których byłem świadkiem, widzów czeka dobra zabawa, bardzo ciekawie nawiązująca do jednej z ikon filmu gangsterskiego - powiedział w Dwójce Maciej Figas, dyrektor Opery Nova w Bydgoszczy. Festiwal rusza w najbliższą sobotę (20.04) pod patronatem Programu 2. 
Zobacz więcej na temat:  opera Bydgoski Festiwal Operowy Dwójka reżyser scenografia Jakub Kukla KULTURA

Mija 50 lat od premiery legendarnego spektaklu "Wyzwolenie" Konrada Swinarskiego

W audycji "Historia bliska" przypominamy legendarną inscenizację teatralną dramatu Stanisława Wyspiańskiego "Wyzwolenie" w reżyserii Konrada Swinarskiego. Premiera spektaklu odbyła się 50 lat temu w Starym Teatrze w Krakowie. W roli głównej wystąpił wówczas zmarły dwa lata temu Jerzy Trela. Obok niego zagrała Anna Polony, która ze sceny Starego opowiadała o legendarnym przedstawieniu i reżyserze. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski wspomnienie PRL Marek Stremecki TEATR Anna Polony Konrad Swinarski reżyser Jerzy Trela Jerzy Radziwiłowicz

Miloš Forman. Czeski wizjoner, który podbił Amerykę

- Słynne jest to powiedzenie Formana "zrozumiałem, że jeśli nie złapię języka, którym posługują się ludzie siedzący w barze, to nie będę w stanie robić takich filmów, jak w Czechosłowacji". Ta amerykańska rzeczywistość była dla niego po prostu niedostępna, hermetyczna, nie mógł się na niej oprzeć. W związku z tym nagle z reżysera, który wyławiał perły z życia codziennego i na ich podstawie tworzył filmy, przeistoczył się w adaptatora literatury – wspominał historyk kina Rafał Marszałek na antenie Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA kino FILM Milosz Forman reżyser Czechosłowacja Stany Zjednoczone

Teatr Polskiego Radia z nowym dyrektorem. Adam Wojtyszko: pracujemy w uczuciach i emocjach

- Każdy rodzaj sztuki, albo czegoś, co stara się w tej materii poruszać, dotyka uczuć i emocji. Naszym podstawowym kodem, partyturą, są te rzeczy, które można przeżyć - mówił w Dwójce reżyser Adam Wojtyszko, który właśnie obejmuje stanowisko dyrektora Teatru Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia Adam Wojtyszko Polskie Radio reżyser Jakub Jamrozek Dwójka TEATR KULTURA Janusz Kukuła Dwa Teatry 2024 Dwa Teatry

Zdobywca Oscarów z Suchej Beskidzkiej. Polskie lata Billy'ego Wildera

Miał kilka lat, gdy zaczęła się jego podróż na zachód. Najpierw Wiedeń, potem Berlin i Paryż, wreszcie: Hollywood. W Ameryce odniósł sukces, o którym nawet mu się nie śniło, gdy jako chłopiec ganiał po Suchej czy po Krakowie. A chłopcem był dosyć niesfornym i nie raz wpadał w kłopoty. 
Zobacz więcej na temat:  Billy Wilder historia Polski HISTORIA historia Europy Hollywood kino FILM reżyser Sucha beskidy Galicja Kraków Wiedeń Berlin Paryż Wawel

Retrospektywa filmów Janusza Majewskiego. Co zobaczymy w Kinie Elektronik?

Warszawska Szkoła Filmowa i Kino Elektronik zapraszają na retrospektywę filmów Janusza Majewskiego. - Zależało mi na tym, żeby pokazać twórczość Majewskiego od samego początku praktycznie do końca - mówi Tomasz Kolankiewicz, filmoznawca i historyk filmu. - To nie będą same największe hity. Chciałem przegląd troszeczkę urozmaicić i pokazać dużą wszechstronność tego reżysera.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kasia Dydo Katarzyna Dydo Janusz Majewski reżyser film polski

"Cud nad Wisłą". Arcydzieło przedwojennej kinematografii patriotycznej

16 marca 1921 roku odbyła się premiera jednego z pierwszych polskich przebojów kinowych - "Cudu nad Wisłą" w reżyserii Ryszarda Bolesławskiego. Film ilustruje epizody wojny polsko-bolszewickiej, która toczyła się od 1919 do 1921 roku. Tytuł natomiast nawiązuje do rozegranej w sierpniu 1920 roku słynnej Bitwy Warszawskiej, nazywanej również "Cudem nad Wisłą".
Zobacz więcej na temat:  historia Polski HISTORIA FILM kino reżyser II Rzeczpospolita patriotyzm wojna 1920 bitwa warszawska