Polskie Radio
Section05
reżyser

Maria Anna Potocka: sztuka mówi wspólnym językiem świata

W roku 1972 założyła pierwszą w komunistycznej Polsce galerię sztuki nowoczesnej. Od roku 2010 pełni funkcję dyrektora Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, jest też członkiem jury Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej "Interpretacje" w Katowicach. - Sztuka ma ten fenomen, że mówi wspólnym językiem świata - przekonuje, w rozmowie z Martyną Podolską, Maria Anna Potocka.
Zobacz więcej na temat:  Kraków muzeum reżyser Katowice Muzeum Sztuki Nowoczesnej

"Janusz Nasfeter - piękny, okrutny świat…". Dokument przywracający pamięć

"Janusz Nasfeter - piękny, okrutny świat…" to film, który swoją premierę miał w lutym tego roku. Jesienią obraz pokazywany był w konkursie dokumentów podczas Festiwalu Filmowego "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" w Gdyni, a kilka dni temu zaprezentowano go w Chicago, w ramach Polish Film Festival in America.
Zobacz więcej na temat:  kino reżyser Henryk Gołębiewski Jakub Kukla film polski Janusz Nasfeter

Sam Mendes w Trójce: nie wyreżyseruję już żadnego filmu o Bondzie!

– Stwierdzam to definitywnie: nie wyreżyseruję już żadnego filmu o Bondzie! Myślę, że Bondem powinna zająć się nowa generacja: nowi aktorzy, nowi reżyserzy. To ma być nowy rozdział tego mitu – powiedział w "Trójkowym komentarzu dnia" Sam Mendes, znakomity brytyjski reżyser, laureat Oscara za "American Beauty" (1999), twórca dwóch filmów o Jamesie Bondzie: "Skyfall" (2012), "Spectre" (2015). Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z reżyserem.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA FILM James Bond reżyser Camerimage Paweł Turski Sam Mendes

"Prorok" wchodzi do kin. Opowieść o kardynale Stefanie Wyszyńskim

Na ekrany kin wchodzi film pt. "Prorok", opowiadający o kardynale Stefanie Wyszyńskim. Prymas Polski po trzech latach internowania przez władze komunistyczne ponownie staje na czele Kościoła. Reżyser pokazuje prymasa jako polityka, który negocjuje dla narodu warunki z ówczesną władzą komunistyczną. W "Magazynie bardzo filmowym" wysłuchaliśmy rozmów Joanny Sławińskiej z odtwórcą roli Stefana Wyszyńskiego - Sławomirem Grzymkowskim - i reżyserem Michałem Kondratem.
Zobacz więcej na temat:  Stefan Wyszyński Sławomir Grzymkowski Joanna Sławińska reżyser

Porzucił aktorstwo, został reżyserem. Maciej Prus skończył 85 lat

- Pewnie dziadek to wymyślił, że ja muszę, absolutnie muszę iść i zobaczyć Solskiego. Umyli mnie, uczesali i zaprowadzili do tego Solskiego. I Solski napisał mi wtedy na programie "Pana Jowialskiego" taką dedykację: "Maciusiowi - lubownikowi teatru - na pamiątkę Ludwik Solski" - opowiadał w Dwójce Maciej Prus, wybitny reżyser teatralny i operowy, a także aktor.
Zobacz więcej na temat:  Maciej Prus Dwójka Małgorzata Szymankiewicz reżyser

Sylwester Chęciński: moje spotkanie z komedią zaczęło się smutno

8 grudnia 2021 roku zmarł Sylwester Chęciński, reżyser filmowy i scenarzysta, twórca znakomitych komedii "Sami swoi", "Nie ma mocnych" i "Kochaj albo rzuć", "Rozmowy kontrolowane" i "Wielki Szu". W archiwach Polskiego Radia zachowało się wiele rozmów z artystą, który przyznawał, że o mały włos nie zostałby mistrzem kina komediowego.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski HISTORIA komedia KULTURA kino Sylwester Chęciński reżyser odeszli 2021 PRL Wacław Kowalski Władysław Hańcza

Premiery kinowe tygodnia: "Black Adam", "The Silent Twins", "Brigitte Bardot cudowna"

Kino to doskonały pomysł na jesienne dni. W tym tygodniu widzowie na dużym ekranie będą mogli zobaczyć m.in. amerykański film akcji "Black Adam", "Brigitte Bardot cudowną" - polski dramat na podstawie powieści Lecha Majewskiego czy długo wyczekiwany film Agnieszki Smoczyńskiej pt. "The Silent Twins". 
Zobacz więcej na temat:  kino horror Halloween Michał Montowski Lech Majewski reżyser film polski aktorzy