X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Idąc ulicą, padał deszcz". Pułapki polskiej składni

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2014 10:00
We wtorkowym "Sezonie na Dwójkę" zapraszamy na audycję z cyklu "Nasz język współczesny", w której z językoznawcami oraz naszymi słuchaczami porozmawiamy o poprawności składniowej, czyli o tym, jak właściwie łączyć wyrazy w tekście.
Jak zwykle w językowym Sezonie na Dwójkę będziemy czekać na pytania i refleksje naszych słuchaczy
Jak zwykle w językowym "Sezonie na Dwójkę" będziemy czekać na pytania i refleksje naszych słuchaczyFoto: Willi Heidelbach/Flickr/CC

Jak czytamy w "Nowym słowniku poprawnej polszczyzny" pod redakcją Andrzeja Markowskiego, błędy składniowe polegają "na wyborze niewłaściwego wzorca składniowego, czyli niewłaściwym łączeniu form wyrazowych w jednostki tekstu". Wśród nich wyróżniamy m.in. błędy w zakresie związku zgody (*ulicą szedł Jan i Paweł zamiast ulicą szli Jan i Paweł), błędy w używaniu przyimków (*przed i po pracy zamiast przed pracą i po niej), czy niepoprawne konstrukcje z imiesłowowym równoważnikiem zdania (*idąc ulicą, padał deszcz zamiast gdy szedłem ulicą, padał deszcz).

W "Sezonie na Dwójkę" o poprawności składniowej porozmawiamy z językoznawcami z Uniwersytetu Warszawskiego: prof. Jerzym Podrackim i drem Jarosławem Łachnikiem. Czekamy także na pytania i refleksje naszych słuchaczy - telefon do studia: 22 645 22 22.

Na audycję z cyklu "Nasz język współczesny" zaprasza Małgorzata Tułowiecka.

27 maja (wtorek), godz. 18.00-19.00

mc/jp

Zobacz więcej na temat: język polski
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bohun nie mógł "pohańbić" Heleny?

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2013 10:00
- Hańba to czeskie słowo, o którym mówiono, że brudzi człowieka bardziej niż smoła - o historii tego "mocnego wyrazu" opowiadali w Dwójce językoznawcy Agata Hącia i prof. Radosław Pawelec .
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kiedyś styczeń to był luty, a sierpień nazywano stojączką

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2014 19:00
- Dawniej było spore zamieszanie z nazwami miesięcy. Po pierwsze było ich więcej niż dzisiaj. Po drugie pojawiały się w innej kolejności - opowiadała językoznawczyni Agata Hącia w audycji poświęconej związkom między pogodą i językiem polskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Grzeczny", czyli "do rzeczy". Etykieta językowa wczoraj i dziś

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2014 07:00
– Dawniej określenie "grzeczny" znaczyło "odpowiedni, zdatny do czegoś" i odnosiło się także do przedmiotów. W dzisiejszym znaczeniu słowo to zaczęło się pojawiać w osiemnastym wieku – mówił w Dwójce prof. Radosław Pawelec, wprowadzając nas do rozmowy o grzeczności językowej.
rozwiń zwiń