"Idąc ulicą, padał deszcz". Pułapki polskiej składni

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2014 10:00
We wtorkowym "Sezonie na Dwójkę" zapraszamy na audycję z cyklu "Nasz język współczesny", w której z językoznawcami oraz naszymi słuchaczami porozmawiamy o poprawności składniowej, czyli o tym, jak właściwie łączyć wyrazy w tekście.
Jak zwykle w językowym Sezonie na Dwójkę będziemy czekać na pytania i refleksje naszych słuchaczy
Jak zwykle w językowym "Sezonie na Dwójkę" będziemy czekać na pytania i refleksje naszych słuchaczyFoto: Willi Heidelbach/Flickr/CC

Jak czytamy w "Nowym słowniku poprawnej polszczyzny" pod redakcją Andrzeja Markowskiego, błędy składniowe polegają "na wyborze niewłaściwego wzorca składniowego, czyli niewłaściwym łączeniu form wyrazowych w jednostki tekstu". Wśród nich wyróżniamy m.in. błędy w zakresie związku zgody (*ulicą szedł Jan i Paweł zamiast ulicą szli Jan i Paweł), błędy w używaniu przyimków (*przed i po pracy zamiast przed pracą i po niej), czy niepoprawne konstrukcje z imiesłowowym równoważnikiem zdania (*idąc ulicą, padał deszcz zamiast gdy szedłem ulicą, padał deszcz).

W "Sezonie na Dwójkę" o poprawności składniowej porozmawiamy z językoznawcami z Uniwersytetu Warszawskiego: prof. Jerzym Podrackim i drem Jarosławem Łachnikiem. Czekamy także na pytania i refleksje naszych słuchaczy - telefon do studia: 22 645 22 22.

Na audycję z cyklu "Nasz język współczesny" zaprasza Małgorzata Tułowiecka.

27 maja (wtorek), godz. 18.00-19.00

mc/jp

Zobacz więcej na temat: język polski
Czytaj także

Bohun nie mógł "pohańbić" Heleny?

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2013 10:00
- Hańba to czeskie słowo, o którym mówiono, że brudzi człowieka bardziej niż smoła - o historii tego "mocnego wyrazu" opowiadali w Dwójce językoznawcy Agata Hącia i prof. Radosław Pawelec .
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kiedyś styczeń to był luty, a sierpień nazywano stojączką

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2014 19:00
- Dawniej było spore zamieszanie z nazwami miesięcy. Po pierwsze było ich więcej niż dzisiaj. Po drugie pojawiały się w innej kolejności - opowiadała językoznawczyni Agata Hącia w audycji poświęconej związkom między pogodą i językiem polskim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Grzeczny", czyli "do rzeczy". Etykieta językowa wczoraj i dziś

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2014 07:00
– Dawniej określenie "grzeczny" znaczyło "odpowiedni, zdatny do czegoś" i odnosiło się także do przedmiotów. W dzisiejszym znaczeniu słowo to zaczęło się pojawiać w osiemnastym wieku – mówił w Dwójce prof. Radosław Pawelec, wprowadzając nas do rozmowy o grzeczności językowej.
rozwiń zwiń