Polskie Radio
Section05
pogoda

ALERT IMGW Synoptyk IMGW: nad ranem burze mogą występować w Małopolsce, na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie

- W drugiej części nocy i nad ranem burze mogą występować na południowym wschodzie kraju - w Małopolsce, na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie. Na zachodzie sytuacja się uspokoi; będzie więcej przejaśnień, gdzieniegdzie mogą wystąpić przelotne opady deszczu - powiedziała synoptyk IMGW Ewa Łapińska.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA IMGW pogoda prognoza pogody alert pogodowy burze klimat regiony

Upał - samochodowe zagrożenia

Trwa lato, a wraz z nim powróciły upały. W ostatnich tygodniach temperatura niejednokrotnie przekroczyła 30 stopni Celsjusza. Kiedy z nieba leje się żar, samochód w mgnieniu oka zmienia się w nagrzany, blaszany piecyk. Jak się zachować, aby uniknąć ryzyka związanego z przegrzaniem?
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców pogoda upały woda samochody samochód kierowca kierowcy dzieci dzieciństwo dziecko Dziecko w drodze zwierzęta zwierzęta domowe zdrowie drogi POLSKA STYL ŻYCIA społeczeństwo służby i bezpieczeństwo

ALERT POGODOWY Upał w pięciu województwach. Alert IMGW obowiązuje nawet do wtorku

Dla Mazowsza, Lubelszczyzny oraz części ziemi świętokrzyskiej, Małopolski i Podkarpacia Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w niedzielę ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem. Temperatura maksymalna może sięgnąć tam 31 st. C. W zachodniej części Lubuskiego Instytut ostrzega przed burzami z gradem i silnym deszczem na południu kraju.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA pogoda upały prognoza prognoza pogody IMGW alert pogodowy

PROGNOZA POGODY Gorący, ale pochmurny i deszczowy początek tygodnia. Sprawdź prognozę pogody

Jak podaje IMGW, nad Europą dominują niże, wpływ wyżów ogranicza się głównie do Europy wschodniej i krańców północnych kontynentu. Polska jest pod wpływem niżów znad Danii i Morza Północnego. Na zachodzie kraju zaznacza się wpływ frontu atmosferycznego. Z południowego zachodu nadal napływać będzie gorące powietrze pochodzenia zwrotnikowego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA IMGW pogoda prognoza pogody społeczeństwo