"Mój Witkacy". Opowieść prof. Janusza Deglera

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2014 17:50
Dla Janusza Deglera, znawcy twórczości Witkacego, konsekwentnego edytora jego dzieł, począwszy od lat 70. Witkacy był wielką przygodą. W cyklu "Zapiski ze współczesności" wysłuchamy jego opowieści o niezwykłym artyście.
Stanisław Ignacy Witkiewicz, Autoportret wielokrotny w lustrach, Petersburg, 1915-1917. Fot. z kolekcji Ewy Franczak i Stefana Okołowicza
Stanisław Ignacy Witkiewicz, "Autoportret wielokrotny w lustrach", Petersburg, 1915-1917. Fot. z kolekcji Ewy Franczak i Stefana Okołowicza

75-lecie śmierci Witkacego w Dwójce>>>

Jest takie zdjęcie Witkacego w mundurze armii carskiej, wykonane w Petersburgu w 1915 roku, w gabinecie luster - słynny autoportret. Widzimy cztery twarze i plecy Witkacego. Historia prof. Janusza Deglera to odkrywanie kolejnych odbić autora "Niemytych dusz".

***

W związku z 75. rocznicą śmierci Stanisława Ignacego Witkiewicza w cyklu "Zapiski ze współczesności" słuchamy gawęd pod wspólnym tytułem "Mój Witkacy". Refleksjami i wspomnieniami związanymi z artystą i jego twórczością dzielą się także prof. Jerzy Pomianowski, przyjaciel Stanisława Ignacego Witkiewicza, badacz twórczości pisarza prof. Lech Sokół, Jan Gondowicz i reżyser Julia Wernio, u początków swojej pracy związana z teatrem Witkacego w Zakopanem.

Zapraszamy do serwisu specjalnego poświęconego rocznicy śmierci Witkacego>>>

Na audycję zapraszają Iwona Malinowska i Joanna Szwedowska.

15-19 września (poniedziałek-piątek), godz. 11.45-12.00

mc