Piętnaście lat bez Jerzego Waldorffa

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2014 14:00
Wspomnienia o Jerzym Waldorffie, pisarzu, krytyku muzycznym i działaczu społecznym, zmarłym 29 grudnia 1999 r.
Po wojnie Jerzy Waldorff był w Polskim Radiu zatrudniony na stanowisku kontrolera, zdającego relację z przebiegu audycji
Po wojnie Jerzy Waldorff był w Polskim Radiu zatrudniony na stanowisku kontrolera, zdającego relację z przebiegu audycjiFoto: Zofia Nasierowska/Wikimedia/cc

Na pierwszy plan wśród aktywności Jerzego Waldorffa (ur. 4 maja 1910 w Warszawie) wysuwa się jego działalność na rzecz ratowania polskich zabytków. Tradycja narodowa, podobnie jak i zabytki kultury, były mu niezwykle bliskie. Jak mówi jego przyjaciółka Zofia Kucówna: "cokolwiek robił, myślał o dobru społecznym".
Jego staraniem odrestaurowano pałac książąt Radziwiłłów w Antoninie k. Ostrowa Wielkopolskiego. Współorganizował też odbywający się w Antoninie i Ostrowie Międzynarodowy Festiwal "Chopin w barwach jesieni". W roku 1974 Jerzy Waldorff założył Społeczny Komitet Opieki na rzecz Ochrony Starych Powązek. Z jego inicjatywy 1 listopada każdego roku znane osobistości kultury i mediów prowadzą kwestę na ten cel.

***

Na audycję "Opowieści po zmroku" zapraszamy w poniedziałek (22.12), w godzinach 21.00-22.00. Do słuchania zaprasza Anna Skulska.
mc/jp