Karolina Cicha śpiewa Różewicza

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2015 17:33
24 kwietnia, w pierwszą rocznicę śmierci Tadeusza Różewicza, w Studiu im. W. Lutosławskiego odbędzie się koncert oparty na tekstach poety. Obejrzyj rozmowę z Karoliną Cichą.
Karolina Cicha
Karolina Cicha Foto: Emilia Prosół/materiały promocyjne

"Tadeusz Różewicz napisał kiedyś, że rozwód poezji współczesnej z muzyką jest faktem dokonanym. Tymczasem jego wiersze tylko z pozoru są niemuzyczne. Okazuje się, że ich rytm narzuca niekiedy zaskakująco współczesną stylistykę: punkrockową, hip-hopową, reggae. Oczywiście nie pasuje do tych wierszy dykcja krainy łagodności, mgiełkowa melodyjność, pląsy na łące. Wiersze Różewicza sugerują mocną muzykę. Jej połamanie wynika z samej struktury tekstów: niespokojnych, porozrywanych na fragmenty. Różewicz, którego chciałam pokazać, to Różewicz ponowoczesny, apokaliptyczno-komiczny, Różewicz ironiczny i liryczny" - pisze Karolina Cicha o swoim koncercie "Różewicz - in memoriam".

Laureatka Grand Prix XVI Konkursu Muzyki Folkowej Polskiego Radia "Nowa Tradycja" będzie gościem "Poranka Dwójki" o godz. 8.35. Transmisja wideo rozmowy na naszej stronie internetowej.

Godzinę wcześniej, ok. 7.35, zaprosimy Państwa na piątkowe spotkanie poświęcone Tadeuszowi Różewiczowi w Goethe Institut w Warszawie, gdzie pokazany zostanie poetycki dokument Piotra Lachmanna "Moje pojednanie – Różewicz i Niemcy".

Poza tym w "Poranku": "Słowo na dzień", "Piosenka z rekomendacją" (piosenki poleca w tym tygodniu Paweł Potoroczyn), "Archiwalnia", przegląd prasy, wiadomości kulturalne i "Płyta tygodnia": "Brahms - Hungarian connection". 25-letni Andreas Ottensamer, klarnecista o korzeniach austriacko-węgierskich, gra m.in Kwintet klarnetowy i Tańce węgierskie Brahmsa.

***

Na "Poranek Dwójki" w piątek (24.04) w godz. 6.00-9.00 zaprasza Paweł Siwek.

jp/mm

 

Czytaj także

"Nowa Tradycja": zwycięstwo Cichej & Spółki!

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2013 20:06
Zespół Cicha & Spółka został laureatem Grand Prix XVI Konkursu Muzyki Folkowej Polskiego Radia "Nowa Tradycja"! Karolina Cicha otrzymała ponadto Nagrodę Indywidualną im. Czesława Niemena za osobowość i ekspresję sceniczną!
rozwiń zwiń