Kromer Festival. 5 stuleci w 10 koncertach

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2016 14:06
W "Poranku Dwójki" zaprosimy na Kromer Festival w Bieczu. Wielkie święto muzyki dawnej rozpoczyna się już 11 sierpnia.
Xavier Sabata, kataloński aktor i śpiewak operowy, jedna z gwiazd tegorocznego Kromer Festival w Bieczu
Xavier Sabata, kataloński aktor i śpiewak operowy, jedna z gwiazd tegorocznego Kromer Festival w BieczuFoto: Michal Novak/mat. prasowe

Każdy koncert festiwalu (11-14.08) poświęcony będzie jednej epoce w historii muzyki od średniowiecza po klasycyzm – całość obejmie niemal pięć stuleci. W tym roku goście i mieszkańcy będą mieli okazje uczestniczyć w dziesięciu wyjątkowych koncertach wykonanych przez takich artystów jak: Andreas Staier, Hopkinson Smith, Xavier Sabata, Mala Punica & Pedro Memelsdorff, Graindelavoix & Björn Schmelzer, Huelgas Ensemble & Paul van Nevel, Michal Gondko, Agnieszka Budzińska-Bennett, Jan Tomasz Adamus i Capella Cracoviensis.

Szerzej o festiwalu opowie po godz. 8.10 Filip Berkowicz, dyrektor artystyczny Kromer Festival w Bieczu.

Po godz. 7.35 natomiast powiemy o nowym programie Instytutu Adama Mickiewicza zatytułowanym "Zagraj to!". Program ten skierowany jest do przedstawicieli branży muzycznej, którzy pragną rozwijać współpracę międzynarodową i zaprezentować się publiczności na najważniejszych targach, konferencjach i festiwalach muzycznych na świecie.

Tuż przed godz. 9.00 swoją rekomendację kulturalną przedstawi prof. Jerzy Prokopiuk.

Ponadto w audycji: "Słowo na dzień", "Wiadomości kulturalne", przegląd prasy, "Archiwalnia" i oczywiście "Płyta tygodnia". Tym razem do zdobycia płyty z serii "Polish jazz" w nowej, zremasterowanej edycji! We wtorek do wygrania trzy albumy: Grupy Michała Urbaniaka, Kwintetu Janusza Muniaka i zespołu Warszawscy Stompersi (wydawnictwa firmy Warner Music Poland z materiałów archiwalnych Polskich Nagrań).

***
Na "Poranek Dwójki" we wtorek (9.08) w godz. 6.00-9.00 zaprasza Tomasz Obertyn.

jp/bch

Zobacz więcej na temat: Filip Berkowicz muzyka dawna
Czytaj także

Gwiazdy na Kromer Festival w Bieczu

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2016 21:06
Od końca wieku XIV do roku 1779 – muzyka Kromer Festivalu, który po raz drugi zapanuje w sierpniu nad Bieczem, obejmie tym razem niemal pełne pięć stuleci. Festiwalowych koncertów słuchać będziemy w Dwójce.
rozwiń zwiń