"Wsłuchiwanie się w widownię". Spotkanie z Janem Englertem

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2016 16:00
W "O wszystkim z kulturą" porozmawiamy ze znakomitym aktorem, a także reżyserem i dyrektorem artystycznym Teatru Narodowego.
Jan Englert, przed przedpremierową próbą dla mediów Dziadów Adama Mickiewicza, w reżyserii Eimuntasa Nekrosiusa, 07.03.2016
Jan Englert, przed przedpremierową próbą dla mediów "Dziadów" Adama Mickiewicza, w reżyserii Eimuntasa Nekrosiusa, 07.03.2016Foto: Rafał Guz/PAP

Jan Englert mówi o sobie, że pełni funkcję kapitana admiralskiego okrętu, i dodaje, z nutą autoironii, że jest zbyt zarozumiały, by się na kogokolwiek obrażać.

Gość Dwójki opowie w audycji m.in. o tym, dlaczego w roku jubileuszowym, 250-lecia Polskiego Teatru Publicznego, chciał w swoim teatrze wyreżyserować "Kordiana" (była to jego trzecia realizacja dramatu Juliusza Słowackiego, po inscenizacji z 1987 r. w Teatrze Polskim i w 1994 r. dla Teatru Telewizji), a także zdradzi, co daje aktorowi teatr i dlaczego niektórzy czasem rezygnują z ponętnych ról w filmie na rzecz teatru. Jan Englert wyjawi też, jak ważne dla niego jest "wsłuchiwanie się w widownię", opowie kilka anegdot z życia teatralnego oraz wspomni o zbliżającej się premierze pewnego legendarnego przedstawienia, w którym zagra wiodącą, choć nie tytułową, rolę.


***

Na audycję "O wszystkim z kulturą" w piątek (2.09) w godz. 18.00-19.00 zaprasza Jacek Wakar

mz/pj


Zobacz więcej na temat: Jan Englert KULTURA TEATR
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jan Englert czyta "Quo vadis" Sienkiewicza

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2016 15:03
Zapraszamy do wysłuchania 50 odcinków barwnej opowieści o miłości, o roli poezji, o Petroniuszu - mistrzu elegancji, o siłaczu Ursusie, krwawym cezarze i jego poplecznikach, o Piotrze Apostole i Pawle z Tarsu.
rozwiń zwiń