Piosenki Gershwinów w Teatrze Żydowskim

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2017 13:30
W "Poranku Dwójki" odwiedzi nas Jan Szurmiej – reżyser spektaklu "George & Ira Gershwin". Przedstawienie będzie miało swoją premierę w piątek, 26 maja, w Teatrze Żydowskim w Warszawie.
George Gershwin (1898-1937) na fotografii z 1937 r.
George Gershwin (1898-1937) na fotografii z 1937 r.Foto: Everett Historical/Shutterstock.com

Spektakl "George & Ira Gershwin" to nie tylko muzyczna monografia złożona z utworów znakomitego duetu, w którym młodszy z braci był genialnym kompozytorem, a starszy wybitnym autorem tekstów. To przede wszystkim opowiedziana piosenkami niezwykle frapująca historia z życia kobiety i mężczyzny, niepotrafiących odnaleźć się w gąszczu wielkiego miasta. Utwory pochodzące z różnych musicali i opery "Porgy and Bess" są tworzywem dynamicznej opowieści, która jak każdy związek damsko-męski wiedzie od wzajemnego zauroczenia i euforii do burzliwych kłótni, rozstań, ucieczek i powrotów. A wszystko dzieje się w latach 20. i 30. XX wieku w Nowym Jorku, w epoce swingu, w czasach świetności słynnego gangstera Al Capone, na tle rozświetlonego nocą Brooklyńskiego mostu. O przedstawieniu opowie Jan Szurmiej. Zapraszamy o o godz. 8.10 (transmisja wideo).

W audycji zaprosimy też Państwa na "Miłosny performance". Zofia Krawiec - dziennikarka kulturalna i historyczka sztuki jest autorką książki, w której zebrała i ukazała w anegdotycznej formie tytułowe miłosne performansy, czyli dzieła cenionych polskich artystów, powstałe specjalnie dla ukochanej osoby. Twórców jest tu kilkunastu, a faz miłosnego afektu pełne spektrum – od platonicznej, obsesyjnej i niespełnionej miłości Ady Karczmarczyk do Oskara Dawickiego, poprzez udany i twórczy związek Anki i Wilhelma Sasnali, po burzliwą relację Teresy Gierzyńskiej i Edwarda Dwurnika.

Opowiemy także o najnowszej premierze Teatru WARSawy "Dziecię Starego Miasta" wg prozy J. I. Kraszewskiego w reżyserii Ceziego Studniaka. Dzieło Kraszewskiego zyskało formę spektaklu teatralnego na bardzo aktualny współcześnie temat pojęcia patriotyzmu. Premiera 24 maja.

W "Poranku Dwójki" także "Wiadomości kulturalne", "Słowo na dzień", "Śpiewnik jazzowy", "Archiwalnia" oraz o 7.05 do zdobycia "Płyta tygodnia". W tym tygodniu jest nią podwójny album "Bach Stories" w nagraniu dwu młodych wybitnych muzyków polskich - wiolonczelisty Marcina Zdunika i pianisty Aleksandra Dębicza. To oryginalne zestawienie utworów Bacha z improwizacjami na ich temat (wydawnictwo Warner Classisc z patronatem Dwójki).

Codziennie tuż przed 9.00 rekomendacje kulturalne przedstawia Andrzej Leder - filozof kultury.

***

Na audycję "Poranek Dwójki" zapraszamy w środę (24.05) w godz. 6.00-9.00. Program poprowadzi Piotr Kędziorek.

bch/jp