Polskie Radio
Section05
musical

Polscy naśladowcy Presleya, czyli Elvis wiecznie żywy

Elvis żyje! I nie jest to zdanie zwolenników szalonych teorii konspiracyjnych, lecz opinia osób takich jak Michał Milowicz czy Piotr Skowroński, którzy wokół postaci Króla Rock and Rolla zbudowali swe własne kariery. Dziś mija dokładnie 66 lat od premiery drugiego albumu Presleya, zatytułowanego po prostu "Elvis".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Cygler Elvis Presley MUZYKA musical Michał Milowicz Piotr Skowroński

Włodek Pawlik: "Irena" opowiada o heroicznej odwadze Sendlerowej

Na deskach Teatru Muzycznego w Poznaniu, 26 sierpnia, miała miejsce światowa prapremiera "Ireny" - musicalu o losach Ireny Sendlerowej, Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata. - Historia jest typowym dramatem, opowiadającym o uwikłaniach i wspaniałej postawie. O heroicznej odwadze Ireny Sendlerowej - mówi Włodek Pawlik, odpowiedzialny za muzykę do produkcji.
Zobacz więcej na temat:  Włodek Pawlik Paweł Sztompke musical Irena Sendlerowa sprawiedliwi wśród narodów świata historia Polski

"Skrzypek na dachu" - arcydzieło sztuki musicalowej

22 września 1964 roku na Broadwayu odbyła się premiera "Skrzypka na dachu" w reżyserii Jerome'a Robinsa - jednego z najpopularniejszych musicali wszechczasów. Spektakl odniósł ogromny sukces i do 1972 roku, gdy został zdjęty z afisza, grano go ponad trzy tysiące razy. Uzyskał również aż dziewięć nagród Tony, będących teatralnymi odpowiednikami filmowych Oskarów. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA TEATR musical lata 60 Broadway Stany Zjednoczone MUZYKA

"Matylda" oraz letnie remanenty w "Trójce pod Księżycem"

Przed nami ostatnie dwa tygodnie lata 2022, czyli ostatnia szansa na domknięcie wakacyjnych tematów oraz sygnał, że nowy sezon kulturalny rozpoczyna się już premierami teatralnymi, wernisażami wystaw, festiwalami, z których najdłuższą tradycję ma Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Zobacz więcej na temat:  Barbara Marcinik Wojciech Dorosz KULTURA TEATR Warszawa Sopot musical Jerzy Satanowski Robert Plant Trójka

Włodek Pawlik o musicalu "Irena" i tworzeniu muzyki

- Osoby zajmujące się moją twórczością są raczej zgodne, że łączę gatunki. Mam nadzieję, że w sposób naturalny. (...) Mówi się, że muzyka zaczyna się tam, gdzie kończą się słowa. Chciałbym do końca mieć tę swoją wrażliwość jako drogowskaz przy pisaniu muzyki, a nie zastanawiać się, co teraz wypada, a co nie, bo to dla mnie sprawa trzeciorzędna - mówi Włodek Pawlik na antenie Programu 1 Polskiego Radia. Kompozytor, zdobywca nagrody Grammy, napisał muzykę do mającego wkrótce premierę dramatu "Irena".
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Włodek Pawlik MUZYKA kompozytor komponowanie spektakl musical

"To mój debiut musicalowy". Włodek Pawlik o dramacie muzycznym "Irena. Historia Ireny Sendlerowej"

- Tekst do piosenek w tym dramacie muzycznym napisał laureat Grammy i Pulitzera Mark Campbell. Jest to autorytet, jeżeli chodzi o tę branżę, czyli pisanie tekstów do oper, jak i musicali. Jest to człowiek z najwyższej półki w Ameryce - powiedział w Polskim Radiu 24 Włodek Pawlik. Gościem audycji była również Jolanta Pszczółkowska-Pawlik. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA KULTURA musical Włodek Pawlik TEATR