Polskie Radio
Section05
musical

Włodek Pawlik: Irena Sendlerowa w czasach II wojny światowej dawała nadzieję

Włodek Pawlik jest autorem muzyki do spektaklu "Irena", poświęconego Irenie Sendlerowej, która ratowała żydowskie dzieci podczas II wojny światowej. Pierwotnie musical miał powstać w Stanach Zjednoczonych, ostatecznie został zrealizowany w Polsce, gdzie odniósł ogromny sukces. Kilkanaście dni temu premiera odbyła się również w Berlinie. 
Zobacz więcej na temat:  muzyka rozrywkowa Paweł Sztompke Włodek Pawlik Grammy Awards Irena Sendlerowa musical

Niemen, twórca jak najbardziej teatralny. Musical "Jednego serca" w warszawskim Teatrze Roma

"Jednego serca" to spektakl, który niedawno miał premierę, a składający się z piosenek i kompozycji z repertuaru Czesława Niemena. Artysta, który mógłby być dziadkiem osób występujących na scenie, okazał się twórcą nośnym i ponadczasowym, przemawiającym do pokolenia dzisiejszej młodzieży. Ze sceny zabrzmią te wielkie przeboje Niemena, ale także piosenki mniej znane.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA TEATR musical Teatr Muzyczny Roma premiera Czesław Niemen Tomasz Miara Trójka

"Złote płyty" we wrocławskim Capitolu, czyli jak Amerykanie wysyłali wiadomość dla kosmitów

Wrocławski Teatr Muzyczny Capitol przygotowuje nową premierę: spektakl muzyczny "Złote płyty", którego tematem jest oparta na faktach historia przygotowania przesłania  od ludzkości do… kosmitów. Umieszczone na tytułowych złotych płytach, zostały wysłane w kosmos w dwóch sondach misji Voyager. Ale kto i w jaki sposób wybierał treści na nich umieszczone?
Zobacz więcej na temat:  KULTURA musical Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu kosmos misja Voyager carl sagan MUZYKA NASA Tomasz Miara Trójka

Musical "Grease". Czy aktorzy zmieniają się wraz z bohaterami?

"Grease" to jeden z najczęściej wystawianych spektakli musicalowych na świecie. Teatr Muzyczny Proscenium z Warszawy przygotował nową wersję tego widowiska. - Myślę, że bohaterowie dojrzewają razem z nami - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Magda Kusa, która wciela się w postać Sandy. A czy Danny jest taki sam, jak grający go Kuba Cendrowski?
Zobacz więcej na temat:  Ula Kaczyńska Kuba Cendrowski Jakub Cendrowski Magda Kusa musical

Marta Burdynowicz: cieszę się, że stres towarzyszy mi cały czas

Jak co tydzień dwie pasjonatki sztuki scenicznej, Malwina Kiepiel i Magda Kuydowicz, opowiadają o spektaklach, festiwalach i imprezach związanych z teatrem, które odbywają się w całej Polsce i nie tylko. Rozmawiają także z twórcami – aktorami, reżyserami, kompozytorami i dramatopisarzami. W ostatniej audycji roku 2023 ich gościem była Marta Burdynowicz: aktorka musicalowych hitów, w tym "SIX" w Teatrze Syrena, doskonale znana także jako zwyciężczyni jednego z talent show.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Marta Burdynowicz TEATR KULTURA musical Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz

Do teatru w sylwestra? Oczywiście! Sprawdź, gdzie i jakie spektakle można obejrzeć

W ostatnim przed Bożym Narodzeniem wydaniu audycji "W antrakcie" Malwina Kiepiel i Magdalena Kuydowicz zadbały o wyjątkowy, świąteczny klimat. Były życzenia dla słuchaczy od gwiazdy polskiej sceny teatralnej, nie zabrakło też kolędowania w wykonaniu studentek Akademii Teatralnej. Ponadto prowadzące przygotowały coś ekstra dla dużych i małych wielbicieli teatru: ofertę teatralną na święta i sylwestra.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA TEATR musical spektakl sylwester Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz Trójka

Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia. Co wiemy o spektaklu "1989"?

W Krakowie trwa 16. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia. Do soboty (16 grudnia) prezentowane będą najlepsze przedstawienia 2023 roku. O spektaklach wystawianych na krakowskich scenach wraz ze swoimi gośćmi opowiada Martyna Podolska z Programu 1 Polskiego Radia. O nagrodę walczy m.in. rapowany musical "1989". 
Zobacz więcej na temat:  musical Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia Kraków KULTURA Martyna Podolska

Sfrustrowany 30-latek podsumowuje swoją artystyczną karierę, czyli musical "tik,tik… BUM!"

W warszawskim Teatrze Muzycznym ROMA odbyła się właśnie premiera musicalu "tik, tik… BUM!". To pop-rockowe, kameralne przedstawienie muzyczne - obsada jest zaledwie trzyosobowa - jest poniekąd autobiograficznym dziełem Jonathana Larsona, który opisał swoje zmagania i frustracje z lat 90., kiedy zaczynał karierę.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA musical Teatr Muzyczny Roma Warszawa TEATR premiera Tomasz Miara Trójka

Marcin Januszkiewicz: czuję się patriotą, zwłaszcza w materii sztuki

Marcin Januszkiewicz to artysta wszechstronny. Aktor teatralny i serialowy, piosenkarz, autor tekstów i kompozytor. Zasłynął m.in. z wykonywania piosenek Agnieszki Osieckiej. W rozmowie z Marią Szabłowską przyznaje, że czuje się patriotą, zwłaszcza w materii sztuki. - Mamy wybitnych twórców. Dzięki ich twórczości zostałem ukształtowany - zaznacza. 
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA Marcin Januszkiewicz Maria Szabłowska Agnieszka Osiecka musical