Festiwal Kwadrofonik. Interpretowanie światła

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2019 15:12
Gościem "Poranka Dwójki" będzie Magda Kordylasińska-Pękala. Opowie nam o zbliżającym się festiwalu Kwadrofonik, którego tematem będzie światło, barwy i ich znaczenie. 
Plakat Festiwalu Kwadrofonik
Plakat Festiwalu KwadrofonikFoto: Mat. prasowe

Światło i dźwięk - dwie siły natury oddziałujące na nasze zmysły. To także dwie prędkości, które nie mogą ze sobą rywalizować. Prędkość dźwięku potrafimy dziś przekroczyć. Prędkość światła jest punktem, do którego dążą marzyciele, naukowcy i szaleni wynalazcy. Jednak w pojemnym i tolerancyjnym uniwersum sztuki światło i dźwięk mają prawo się spotkać. I właśnie patrzenie, widzenie, dostrzeganie, cieniowanie, interpretowanie światła, jego znaczenia i barw - zarówno przez reżyserów, kompozytorów czy zaproszonych muzyków - będzie tematem tegorocznej odsłony Festiwalu Kwadrofonik.

Pierwszym spotkaniem ze światłem i dźwiękiem będzie projekcja pierwszego pełnometrażowego, niemego filmu Bustera Keatona - "Our Hospitality". Ten czarno-biały film okraszony zostanie arcybarwnymi, nietypowymi brzmieniami instrumentów perkusyjnych duetu Pękala/Kordylasińska/Pękala. O tym wydarzeniu, a także o kolejnych koncertach opowie Magda Kordylasińska-Pękala.

W audycji porozmawiamy też o opus magnum Jana Karskiego: "Wielkie mocarstwa wobec Polski 1919-1945". Jest to bez wątpienia jedna z najwybitniejszych książek poświęcona najnowszej historii Polski. Jan Karski, były emisariusz polskiego państwa podziemnego, na czynniki pierwsze rozebrał przyczyny klęski polskiej dyplomacji i państwa polskiego w dwudziestoleciu międzywojennym. Zrobił to w typowy dla siebie sposób – przyjmując punkt widzenia państw sąsiednich oraz mocarstw decydujących o historii Polski. Dotarł do tysięcy dokumentów, wspomnień i dzienników, z których nakreślił obraz Polski jako przedmiotu, a nie podmiotu polityki międzynarodowej. O książce porozmawiamy z Ewą Junczyk-Ziomecką - prezesem Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego (transmisja wideo).

Poza tym:

  • amerykański "one-woman show" o żelaznej damie Izraela, premier Goldzie Meir, czyli spektakl "Balkon Goldy" w Teatrze Żydowskim,
  • odwiedziny w miasteczku aniołów i artystów – Lanckoronie,
  • nominacje do Nagrody im. J. Mackiewicza.

Pojawi się również konkurs z nagrodami "Do trzech razy sztuka" oraz "Płyta Tygodnia".

***

Na audycję "Poranek Dwójki" w czwartek (7.11) w godz. 7.00-10.00 zaprasza Paweł Siwek.

am/jp

 

Zobacz więcej na temat: Kwadrofonik