"Zostań w domu". Propozycje Programu 2 Polskiego Radia na czwartek (26 marca)

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2020 16:14
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/T.Dallas

godz. 7.00 "Poranek Dwójki" – prowadzi Paweł Siwek

godz. 8.30 – gość "Poranka Dwójki": rozmowa z Miłką Raulin o jej "wysokogórskim romansie", o wytrwałości, o  rachunku, jaki trzeba zapłacić, podejmując każde wyzwanie i o książce "Siła marzeń, czyli jak zdobyłam Koronę Ziemi".

"Gorąco wierzę, że moja historia przekona Was do tego, byście odkrywali swoją siłę marzeń i już dziś rozpoczęli podróż do upragnionego celu, nie mając wprawdzie w plecaku czasu i gotówki, ale niosąc w nim wielkie chęci i wiarę. Wiarę, że się uda! " To słowa najmłodszej zdobywczyni najwyższych szczytów wszystkich kontynentów - Miłki Raulin. W 2011 roku po zdobyciu Mont Blanc powstał projekt "Siła marzeń - Korona Ziemi", który Miłka (będąc jednocześnie mamą na pełen etat i dysponując zaledwie 26 dniami urlopu rocznie​ realizowała konsekwentnie przez siedem lat. Jego zwieńczeniem był Mont Everest. Cytowane słowa nabierają w dzisiejszych czasach szczególnego wydźwięku. Bo każdy z nas ma swój Everest, a obecnie takim Everestem dla wielu jest przetrwać bezpiecznie czas pandemii.

Mamy też propozycję dla melomanów. Jacek Hawryluk - wicedyrektor Programu 2 Polskiego Radia - przedstawi wyjątkowy repertuar online najważniejszych oper świata. Przeniesiemy się m.in. do Metropolitan Opery, która uruchomiła bezpłatny streaming wielkich dzieł operowych rejestrowanych przez ostatnie 14 lat. Obecnie trwa Tydzień Wagnerowski. O  propozycjach online MET oraz innych oper na świecie po godz.9.30

 Ponadto w audycji:

  • polskie teatry apelują o pomoc dla siebie, ale też same pomagają szpitalom w czasach pandemii,
  • Muzeum Narodowe i Teatr Wielki Opera w Poznaniu z ofertą online udziału w kulturze,
  • w cyklu "Książka i kawa" - nagrodzona m.in. National Book Awards książka Barry'ego Lopeza "Arktyczne marzenia", czyli opowieść o niepowtarzalnej magi dalekiej Północy.

***

godz. 10.00 "Znacie, to posłuchajcie"

W codziennym cyklu przedstawiamy muzykę wybraną przez Klaudiusza Barana – rektora Uniwersytetu Fryderyka Chopina w Warszawie, akordeonistę i bandoneonistę. Prof. Klaudiusz Baran poleca symfonie Piotra Czajkowskiego. Usłyszymy m.in. fragmenty Missa Tango Luisa Bacalova i Bagatelę Dvoraka.

***

godz. 11.00 "To się czyta"

W tym tygodniu Tomasz Sapryk czyta debiutancką książkę Marii Karpińskiej "Żywopłot"

***

godz. 13.00 "Pora na życzenie"  - prowadzi Róża Światczyńska 

To czas, gdy w telefonicznym i mailowym kontakcie ze Słuchaczami rodzi się na żywo program muzyczny.

***

godz. 15.00 "Zostań w domu - słuchaj Dwójki"

Sięgamy do klasyka współczesności" Marka Nowakowskiego i jego "Księcia Nocy".

2 kwietnia przypada 85. rocznica urodzin tego niezrównanego piewcy warszawskich zakamarków.

***

godz. 16.00 "Wybieram Dwójkę" – prowadzi Jakub Kukla

Porozmawiamy z twórcami trójmiejskiej Galerii Koło, udamy się na wirtualny spacer po Dolnośląskiej Bibliotece Cyfrowej, przypomnimy rozmowę z jednym z najwybitniejszych europejskich reżyserów teatralnych – Ivo van Hove i omówimy Dwójkowe propozycje w ramach akcji #zostańwdomu.  

***

godz. 17.30 "O wszystkim z kulturą" – prowadzi Michał Szułdrzyński

Efektem epidemii jest egzystencjalny lęk przed śmiercią. To wielkie wyzwanie dla nauki i technologii, które - jak wielu uwierzyło - tworzymy właśnie po to, by ochroniły nas przed tym lękiem. Jednym z jego najdobitniejszych wyrazów są wszelkiego rodzaju wizje apokaliptyczne, które święcą teraz tryumfy. O splocie tych spraw porozmawiamy z socjologiem Jaremą Piekutowskim i publicystą Janem Maciejewskim.

***

godz. 19.15 "Książka do słuchania"

Wiktor Zborowski czyta premierowo "Boso, ale w ostrogach" Stanisława Grzesiuka. Warto zostać w domu i słuchać literackiej Dwójki.

***

godz. 19.30 "Filharmonia Dwójki"

Odtworzymy koncert z okazji 100-lecia otwarcia Filharmonii Warszawskiej (05.11.2001, Filharmonia Narodowa, Warszawa) oraz Koncert z festiwalu Chopin i jego Europa (Warszawa, Filharmonia Narodowa, 30.08.2016).

W programie:

Ignacy Jan Paderewski Koncert fortepianowy a-moll op.17, wyk. Piotr Paleczny – fortepian, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, dyr. Kazimierz Kord,

Emil Młynarski Symfonia F-dur op. 14 "Polonia", wyk. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, dyr. Jacek Kaspszyk.

Jacek Kaspszyk będzie też  telefonicznym gościem "na żywo" naszego wieczornego programu.

***

godz. 21.30 "Rozmowy po zmroku" - "Nie ma o czym mówić", czyli audycja dokumentalna Aleksandry Łapkiewicz

"Nie jestem typem wspominkarza” - mówi w archiwalnym nagraniu z okresu wojny Maria Hiszpańska-Neumann. Wychodząc od tego rzeczowego, wstrząsającego nagrania, w którym artystka wspomina doświadczenia obozowe i twórczą działalność w Ravensbrück, opowiemy o jednej z najciekawszych polskich graficzek, której twórczość, pełna pytań ostatecznych, rozpięta jest między macierzyństwem a śmiercią, przedstawieniami Piety i św. Franciszka z Asyżu. Właśnie ukazała się jej biografia "Zostały mi słowa miłości". W audycji o artystce opowiedzą Maria Czarnecka i Ewa Kiedio - autorki biografii oraz córka artystki - Bogna Neumann.

Zobacz więcej na temat: Dwójka #zostańwdomu