Ile to kłopotów!

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2013 09:30
Liczebniki mają trudną odmianę i ściśle określone zastosowanie. Poprawne ich stosowanie jest dowodem wysokiej świadomości i kultury językowej. O naszych problemach z liczebnikami rozmawialiśmy w "Sezonie na Dwójkę”.
Ile to kłopotów
Foto: morebyless/flickr cc 2.0

Liczebniki stanowią konserwatywną część naszego słownictwa. Niektóre formy mogą pozostawać bez zmian przez setki lat. Języki indoeuropejskie, do których zaliczamy i język polski, mają wspólny zestaw form liczebnikowych. Bardzo często spotykamy je w naszych przysłowiach i idiomach: pierwsze koty za płoty, wyglądać jak siedem nieszczęść, piąte koło u wozu.

O liczebnikach polskich, czyli o wyrazach, z którymi często nie może sobie poradzić, porozmawiamy we wtorkowym "Sezonie na Dwójkę”. Do telefonicznego udziału w audycji zapraszamy również naszych Słuchaczy – czekamy na pytania i wątpliwości dotyczące tak bieżącego tematu, jak i spraw ogólnie związanych z kulturą języka (tel. 22 645 22 22).

Na audycję z udziałem Agaty Hąci i prof. Jerzego Podrackiego przygotowała Małgorzata Tułowiecka.

27 sierpnia (wtorek)

Zobacz więcej na temat: cyfra język polski
Czytaj także

Jurek znaczy wieśniak

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2013 13:51
- Imię Jerzy zapożyczyliśmy od Czechów, im też zawdzięczamy formę Jurek – opowiadał w Dwójce językoznawca prof. Jerzy Podracki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ilu Polaków umie posłużyć się słowem "spolegliwy"?

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2013 19:00
- Od czasów zaborów językoznawcy grzmią, że "póki co" to rusycyzm, a "póki co" ma się świetnie i chyba będzie trzeba przed tym ustąpić - mówił w Dwójce językoznawca, dr Jarosław Łachnik, który wziął udział w dyskusji na temat normy językowej.
rozwiń zwiń