REKLAMA

Nina Simone: walczyła o to, czego nie mogła mieć

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2013 13:40
– Chciała być pianistką, występować w salach koncertowych. Jej pochodzenie, rasa, spowodowały, że to jej zabrano – przypominał w Dwójce dr Marek Szopski.
Audio
Nina Simone: walczyła o to, czego nie mogła mieć
Foto: youtube.com

Nina Simone grała na fortepianie od 4 roku życia, ale karierze muzyka klasycznego nie mogła się poświęcić. Jak zauważa amerykanista, duża część jej aktywności artystycznej i życiowej było próbą odzyskania, tego, czego z powodów politycznych, ideologicznych, kulturowych nie mogła mieć.

Goszcząca w studiu Dwójki Katarzyna Groniec oceniała, że między innymi dlatego Nina Simone tak bardzo chciała być potrzebna, chciała być wyrazicielem buntu i gniewu czarnoskórych obywateli Ameryki . - Na scenie była surowa, wręcz niegrzeczna dla publiczności. Pełna pogardy dla tych, którzy nie mogli zrozumieć jej twórczości . Potrafiła nakrzyczeć na kogoś na widowni – mówiła piosenkarka.

Z czasem, gdy w latach 70. ludzie przestali słuchać jej utworów, gdy w kulturze zaczęło dominować pokolenie dyskotek, Nina Simone coraz silniej odczuwała swoją klęskę. Jak wspominała Katarzyna Groniec, artystka bardzo starała się, żeby ludzie nie postrzegali jej piosenek tylko jako rozrywki, a to nie zawsze się udawało. Gorycz piosenkarki pogłębiała jeszcze świadomość , że przez karierę, przez swoją działalność, w którą tak mocno wierzyła, zaniedbała swoje dziecko.

Na zupełnie inny aspekt twórczości Niny Simone zwrócił uwagę Ryszard Borowski, który przypomina, że wiele jej nagrań jest dalekich od doskonałości, co wynika z faktu, że nagrywała z nie najlepszymi muzykami. - Postrzegamy ją, czy mówimy o niej jako o artystce wojującej, ale mimo muzycznych niedoskonałości, można ją docenić jako artystkę także poza kategorią "wojowniczki" .

Nina Simone śpiewała o dumie i radości, ale też o gniewie i oburzeniu. Jej twórczość kształtowała uczucia i myśli ciemnoskórych mieszkańców Ameryki być może nawet w większym stopniu niż mowy i czyny działaczy  politycznych. Nina Simone - głos ruchu walki z dyskryminacją rasową. Czy mariaż sztuki z polityką naprawdę był w jej wypadku taki szczęśliwy?


Gośćmi "Rozmów po zmroku" byli Katarzyna Groniec - piosenkarka, aktorka, tłumaczka tekstów Niny Simone, dr Marek Szopski - amerykanista, Ryszard Borowski - aranżer, dyrygent, kompozytor, historyk jazzu
Do wysłuchania obszernych fragmentów audycji zaprasza Michał Nowak