Lou Andreas-Salomé i jej Europa fin de siecle

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2021 22:00
12 lutego minęła 160. rocznica urodzin Lou Andreas-Salome - pisarki i psychoanalityczki, przyjaciółki poetów, pisarzy i filozofów. W "Strefie literatury" przypomnieliśmy znaczącą dla kultury swej epoki postać.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/finwal89

Posłuchaj
28:12 Dwójka 12 marzec 2021 21_30_28_Strefa Literatury.mp3 Rozmowa o twórczosci Lou Andreas-Salomé (Strefa literatury/Dwójka)

 

Urodzona w Petersburgu rosyjska arystokratka, starannie wykształcona i wychowana, przez całe życie podróżowała, była gwiazdą towarzystwa, przyjaźniła się m.in. z filozofami Friedrichem Nietzschem i Paulem Ree, pisarzami i dramaturgami Gerhartem Hauptmannem, Augustem Stridbergiem, Frankiem Wedekindem.

Sama pisała utwory literackie, jak i - pod wpływem znajomości z Zygmuntem Freudem - fachowe artykuły poświęcone psychologii i psychoanalizie.

Szczególna relacja łączyła ją z poetą Rainerem Marią Rilkem; jej świadectwem jest bogata korespondencja, która posłużyła reżyserowi Dariuszowi Błaszczykowi do stworzenia słuchowiska "Rilke & Lou", którego fragmenty usłyszymy w audycji.

O Lou Andreas Salome porozmawiamy z prof. Grażyną Krupińską z Uniwersytetu Śląskiego (autorką monografii "Sztuka staje się życiem, a życie sztuką... Poglądy estetyczne Lou Andreas-Salome w przestrzeni kulturowej końca XIX i początku XX wieku") oraz z prof. Ewą Paczoską i dr hab. Katarzyną Sadkowską z Uniwersytetu Warszawskiego.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadziła: Kinga Michalska

Data emisji: 12.03.2021

Godzina emisji: 21.30