Korespondencja Mieczysława Grydzewskiego z Kazimierzem i Haliną Wierzyńskimi

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2022 07:00
Czterotomowa edycja korespondencji Mieczysława Grydzewskiego z Kazimierzem i Haliną Wierzyńskimi, z historią w tle, ukazała się nakładem IBL PAN w opracowaniu prof. Beaty Dorosz we współpracy z Pawłem Kądzielą. Listy pochodzą głównie z lat wojennych i powojennych. To wielki finał pracy profesor Dorosz, która podjęła się odszukania listów skamandryckiej triady pozostałej na emigracji. Znalazła je w znacznej części w archiwach amerykańskich i londyńskich.
Tymon Terlecki żartował, że ambicją Grydzewskiego było odpowiedzieć na list przed jego otrzymaniem
Tymon Terlecki żartował, że ambicją Grydzewskiego było odpowiedzieć na list przed jego otrzymaniemFoto: Shutterstock/iweta0077

We wcześniejszych latach ukazała się korespondencja prowadzona pomiędzy Grydzewskim a Lechoniem, a potem pomiędzy Lechoniem a Wierzyńskimi.

To za każdym razem świetna okazja do przypomnienia losów artystów i intelektualistów polskich skupionych wokół londyńskich Wiadomości, których redaktorem był Mieczysław Grydzewski.

***

Przeszło dwa lata temu (styczeń 2020) prof. Beata Dorosz opowiadała w Programie 2 Polskiego Radia o pracy nad publikacją. - Moje lektury to są przede wszystkim materiały archiwalne, niepublikowane, ponieważ przygotowuję do wydania gigantyczną korespondencję między Kazimierzem Wierzyńskim i Mieczysławem Grydzewskim - opowiadała. - Obcując z materiałami archiwalnymi, przede wszystkim podpieram się lekturami z epoki i właściwie na lektury najbardziej współczesne nie starcza mi czasu.

Grydzewskiego nazywano "liberalnym despotą". Z jednej strony były jego poglądy polityczne, z drugiej - tytaniczny wysiłek redakcyjny. - Opracowując te listy, mając świadomość, jak on pracował, z trudem mogę sobie wyobrazić, jak on mógł redagować tygodnik i jednocześnie prowadzić korespondencję chyba z całym światem - zaznaczyła prof. Dorosz.

- Jest takie powiedzenie Tymona Terleckiego, że ambicją Grydzewskiego było odpowiedzieć na list przed jego otrzymaniem - żartowała edytorka.

Posłuchaj
27:09 2022_10_28 21_31_36_PR2_Rozmowy_po_zmroku.mp3 Korespondencja Mieczysława Grydzewskiego z Kazimierzem i Haliną Wierzyńskimi (Strefa literatury/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadziła: Anna Lisiecka

Gość: prof. Beata Dorosz

Data emisji: 28.10.2022

Godzina emisji: 21.30

kor