X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Polska Akademia Literatury – potrzebna reaktywacja?

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2013 23:59
Istniała 6 lat, do wybuchu wojny; była jedną z najważniejszych instytucji życia literackiego II RP. Czy byłaby szansa, by PAL przywrócić do życia? Czy mogłoby to pomóc polskiej kulturze?
Audio
  • Prof. Rafał Habielski i prof. Piotr Śliwiński o Polskiej Akademii Literatury (Dwójka/Tygiel literacki)
Pałac Tyszkiewiczów w Warszawie, siedziba Polskiej Akademii Literatury
Pałac Tyszkiewiczów w Warszawie, siedziba Polskiej Akademii LiteraturyFoto: Vindur

Polska Akademia Literatury utworzona została rozporządzeniem Rady Ministrów RP, a zorganizowana była na wzór Akademii Francuskiej. Liczyła 15 członków dożywotnich, z których 7 pierwszych wybierał minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, 8 następnych wybierali już sami członkowie Akademii. Jej protektorami i członkami honorowymi byli m.in. prezydent Ignacy Mościcki i marszałek Józef Piłsudski. Akademia od początku swojego istnienia zyskała tyleż entuzjastów, co przeciwników.
–  PAL była pojmowana przez część środowiska literackiego jako instytucja mająca działać na rzecz państwa – przypominał w Dwójce prof. Rafałem Habielski zarzuty o upolitycznienie Polskiej Akademii Literatury. Podkreślał jednak, że instytycja ta, powstała mimo sporów i rozłamów w ówczesnym społeczeństwie, realizowała swoje statutowe zadania: popularyzacja literatury (znacząca rola nagród), zwracanie uwagi państwa na problemy życia literackiego, reprezentowanie środowiska literatów.
Czy dziś możliwie byłoby powołanie takiej instytucji? I czy byłoby to potrzebne? Zapraszamy do wysluchania rozmowy, jaką z prof. Rafałem Habielskim i prof. Piotrem Śliwińskim przeprowadziła Ewa Stocka-Kalinowska.

Zobacz więcej na temat: literatura
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Eric-Emmanuel Schmitt: Bóg u Zygmunta Freuda?

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2013 14:30
Popularny pisarz i dramaturg, autor "Oskara i pani Róży", w swojej sztuce "Gość" inteligentnie i złośliwie opowiada o sprawach ostatecznych…
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Herbert wrócił nad ranem, musiał zrobić rundę po mieście”

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2013 11:00
- Podróżowanie z nim nie należało do łatwych doświadczeń. Było trudne, ale piękne - wspominała w Dwójce Katarzyna Herbertowa włoskie wyprawy ze Zbigniewem Herbertem.
rozwiń zwiń