Eric-Emmanuel Schmitt: Bóg u Zygmunta Freuda?

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2013 14:30
Popularny pisarz i dramaturg, autor "Oskara i pani Róży", w swojej sztuce "Gość" inteligentnie i złośliwie opowiada o sprawach ostatecznych…
Audio
  • O dramaturgii Erica-Emmanuela Schmitta rozmawiają Iwona Malinowska i Janusz Majcherek
Zygmunt Freud
Zygmunt FreudFoto: Max Halberstadt/Wikipedia/domena publiczna

Eric Emmanuel Schmitt, trzykrotny laureat Nagrody im. Moliera, jest autorem bardzo popularnym w Polsce – zarówno jako prozaik, jak i dramaturg. Krytycy wyżej cenią jednak jego dramaturgię niż powieści. Ten filozof z wykształcenia porwał się też na przygodę z filmem, ekranizując własną prozę: "Oskara i panią Różę". Twórczość Schmitta tłumaczona jest na wiele języków, jest on swoistym fenomenem popularności.
Sztuka pt. "Gość" (z tomu "Intrygantki", wydanego niedawno przez Wydawnictwo Znak) przyniosła mu światową sławę. Rzecz dzieje się w Wiedniu, jest już po anszlusie Austrii. Stary, schorowany Zygmunt Freud waha się, czy wyjechać do Ameryki, czy nie. Jego córka opowiada się za wyjazdem, ale Freud nie bardzo chce opuścić swoją dalszą rodzinę i przyjaciół.  
Pewnego dnia, gdy córka zostaje zabrana na gestapo celem przesłuchania, Freuda odwiedza tajemnicza postać. Kim jest ów gość? Jesteśmy jako odbiorcy trzymani w niepewności: czy to człowiek psychicznie chory czy... Bóg. Wymiana poglądów między Freudem a Nieznajomym to frapujący pojedynek na racje, argumenty i słowa...
W Dwójkowej audycji z cyklu "Świat na scenie – o dramaturgii współczesnej" przypomniano, że w Polsce nazwisko Schmitta nabrało rozgłosu 15 lat temu, kiedy Teatr Telewizji zaprezentował jego sztukę "Wariacje enigmatyczne”. Wkrótce potem na sceny teatrów dramatycznych weszły nie tylko "Wariacje…”, lecz także inne utwory dramatyczne Schmitta, a także – zaadaptowane na potrzeby sceny –  jego powieści i opowiadania. Prowadząca audycję Iwona Malinowska i krytyk teatralny Janusz Majcherek omówili przede wszystkim niejednoznaczną historię sztuki "Gość". Jak stwierdzono, Schmitt inteligentnie i złośliwie mówi o sprawach ostatecznych…
Zapraszamy do wysłuchania obszernych fragmentów audycji.

Zobacz więcej na temat: literatura
Czytaj także

Bóg i śmierć? Woody Allen jest przerażający...

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2012 11:00
Znakomity amerykański twórca jest nie tylko autorem filmów. Ma on na swoim koncie również intrygujące sztuki teatralne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Moja żona z Portugalii

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2013 13:00
W audycji z cyklu "Świat na scenie, czyli o dramaturgii współczesnej" rozmawiamy o intrygującej sztuce obyczajowej portugalskiego autora.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dramat w Chorwacji: trauma wojny, rodzina w rozsypce

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2013 12:59
- W chorwackim teatrze dochodzą do głosu rozmaite traumy związane z wojną, z rozpadem Jugosławii. Na scenie obserwujemy społeczeństwo po transformacji, co dla nas jest ciekawe, bo jesteśmy w podobnej sytuacji - opowiada krytyk teatralny Janusz Majcherek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Edward Albee: teatr chorych relacji

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2013 12:00
Znany amerykański dramaturg, autor głośnej sztuki "Kto się boi Virginii Woolf" obchodzi w tym roku 85. rocznicę urodzin.
rozwiń zwiń