Polskie Radio
Section05
Zbigniew Herbert

Koncert "Herbert 3.0". Skubas: zaśpiewanie poezji to spore wyzwanie

Koncert "Herbert 3.0". odbędzie się w ramach 59. edycji Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie (20.10). Podczas wydarzenia znakomici artyści wykonają stworzone przez siebie utwory, które znalazły się na płycie "Herbert 3.0.", oraz nowe, niepublikowane kompozycje do wierszy poety. - Sporym wyzwaniem było zaśpiewanie poezji - przekonuje Skubas. 
Zobacz więcej na temat:  Paweł Sztompke Skubas Zbigniew Herbert poezja MUZYKA Herbert 3.0

PR24 Venclova z nagrodą im. Herberta. Maria Dzieduszycka: pięknie mówił o znaczeniu jego twórczości

- Bardzo ważne było to, co Tomas Venclova mówił o znaczeniu twórczości Herberta dla niego i jego rówieśników w latach 60. i 70. - powiedziała w Polskim Radiu 24 prezes Fundacji im. Zbigniewa Herberta Maria Dzieduszycka. Nawiązała w ten sposób do wyróżnienia litewskiego poety nagrodą im. Zbigniewa Herberta. 
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Herbert Maja Kluczyńska literatura

Litewski poeta Tomas Venclova z Międzynarodową Nagrodą Literacką im. Zbigniewa Herberta

Litewski poeta i tłumacz, obrońca praw człowieka, znany dysydent z czasów sowieckich - Tomas Venclova odebrał Międzynarodową Nagrodę Literacką imienia Zbigniewa Herberta. Uroczystość odbyła się w Teatrze Polskim w Warszawie. Nagroda przyznawana jest od dziesięciu lat za wybitne dokonania artystyczne i intelektualne nawiązujące do idei, które przyświecały twórczości polskiego poety.
Zobacz więcej na temat:  poezja Tomas Venclova Zbigniew Herbert Litwa

Poeta Tomas Venclova: Historia w postaci zagłady znów przyszła do Europy. Trzeba reagować

- Czesław Miłosz kiedyś napisał, że historia to jest zagłada. Znów do naszej części Europy przychodzi historia w postaci zagłady. Jakoś trzeba na to reagować - powiedział w audycji "Moje książki" litewski poeta Tomas Venclova, tegoroczny laureat Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk Zbigniew Herbert poezja literatura KULTURA

Tomas Venclova laureatem tegorocznej Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta

Tomas Venclova jest laureatem wielu nagród literackich i tytułów doktora honoris causa. Jego poezję wprowadził do języka polskiego Czesław Miłosz, publikując w 1973 na łamach paryskiej „Kultury” przekład wiersza Rozmowa w zimie. Wręczenie nagrody wybitnemu litewskiemu poecie, który w czasach ZSRR jako dysydent walczył o prawa człowieka, odbędzie się 13 września.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Herbert Tomas Venclova Maria Dzieduszycka Nagroda Literacka im. Zbigniewa Herberta Litwa

Odważny w życiu i twórczości – Tomas Venclova laureatem nagrody im. Zbigniewa Herberta

– Z Herbertem łączy go przekonanie, że historia i poezja są nierozdzielne, oraz przeciwstawianie się okrucieństwu i niesprawiedliwości – tak mówi o Tomasie Venclovie Maria Dzieduszycka, prezes Fundacji im. Zbigniewa Herberta. Litewski poeta niebawem odbierze w Warszawie nagrodę upamiętniającą autora "Pana Cogito".
Zobacz więcej na temat:  Tomas Venclova Zbigniew Herbert poezja Litwa KULTURA Trójka Katarzyna Cygler Józef Niewiarowski

W podzielonym mieście - Berlin Herberta

"Rozkokosiłem się nad Wansee. Mój pokój już zaczyna śmierdzieć papierosami" - tak w liście do Karla Dedeciusa Zbigniew Herbert pisze w styczniu 1968 roku, a dwa miesiące później wyznaje zaprzyjaźnionemu tłumaczowi: "Bardzo jakoś do Berlina przylgnąłem". W kolejnym odcinku z naszego wakacyjnego cyklu opowiedzieliśmy o związkach poety z tym miastem.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Herbert Berlin Berlin Zachodni Dwójka Dorota Gacek Marek Zagańczyk Karl Dedecius

PR24 "Herbertiada". Kołobrzeski przegląd twórczości jednego z najwybitniejszych polskich poetów

Od 2000 roku w Kołobrzegu - nieprzerwanie - organizowany jest Ogólnopolski Przegląd Twórczości Zbigniewa Herberta "Herbertiada" - jedyne takie wydarzenie w Polsce. O szczegółach mówiła w Polskim Radiu 24 Katarzyna Pechman, pomysłodawczyni i organizatorka "Herbertiady".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA poezja literatura czytelnictwo Zbigniew Herbert Maja Kluczyńska

Białoruś naruszyła polską przestrzeń powietrzną. O incydencie zostało poinformowane NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że doszło do naruszenia polskiej przestrzeni powietrznej przez dwa śmigłowce białoruskie. Szef resortu Mariusz Błaszczak polecił zwiększyć liczbę żołnierzy na granicy i wydzielić dodatkowe siły i środki, w tym śmigłowce bojowe. O incydencie zostało poinformowane NATO. Do MSZ w trybie natychmiastowym wezwana została chargé d’affaires Ambasady Białorusi - poinformował resort dyplomacji.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś siły zbrojne Andrzej Duda historia Polski Powstanie Warszawskie Polonia Zbigniew Herbert język polski NATO