Polskie Radio
Section05
Zbigniew Herbert

Włodzimierz Odojewski. Pisarz, radiowiec, tajny współpracownik

Jego dzieła to jedne z najważniejszych osiągnięć polskiej prozy. Pisarz w bezkompromisowy sposób poruszał tematy, które nie w smak były komunistom. W swym życiorysie Włodzimierz Odojewski ma jednak hańbiący rozdział współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa.
Zobacz więcej na temat:  Włodzimierz Odojewski pisarz Wołyń proza Kazimierz Orłoś Jarosław Iwaszkiewicz Maria Dąbrowska Jerzy Krzysztoń Zbigniew Herbert IPN służba bezpieczeństwa Instytut Pamięci Narodowej Joanna Siedlecka PRL bezpieka literatura książki HISTORIA

Yusef Komunyakaa: muzyka stała się fundamentem moich wierszy

- Poezja Herberta ma dwa smaki, ale stanowią one jedność. Jeden jest słodko-gorzki, a drugi elementarny i dotyka bezpośrednio żywiołów, chodzi oczywiście o odczuwanie. Bez cielesności poezja byłaby zbyt abstrakcyjna, język uważam za pierwotną muzykę, a ciało jest rezonatorem, nagłaśnia ją. Kiedy wsłuchujemy się w świat, spostrzegamy pewne ruchy, które nas uzupełniają, dzięki nim stajemy się kompletni - mówił na antenie Dwójki poeta Yusef Komunyakaa.
Zobacz więcej na temat:  poezja Dorota Gacek Dwójka Jazz Zbigniew Herbert

"Salon Poezji" wypełniony twórczością Adama Zagajewskiego

Dziś w Warszawie odbędzie się "Salon Poezji" – wieczór poetycki organizowany już od 10 lat w rocznicę urodzin Zbigniewa Herberta. Tegoroczna odsłona, odbywająca się 97 lat po narodzinach poety, jest wyjątkowa z dwóch powodów – po raz będzie miała miejsce w Teatrze Polskim, a ponadto poświęcona będzie Adamowi Zagajewskiemu. Polski poeta, eseista i prozaik zmarł 21 marca tego roku, a przed dwoma tygodniami został pochowany w Panteonie Narodowym w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Katarzyna Cygler Zbigniew Herbert Adam Zagajewski poezja Teatr Wielki - Opera Narodowa Warszawa Maria Dzieduszycka

Amerykański poeta Yusef Komunyakaa wyróżniony Nagrodą Herberta. "Odwołuje się do tradycji wielu kultur"

W Teatrze Polskim w Warszawie odbyła się uroczystość przyznania Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta 2021. Uhonorowano nią Yusefa Komunyakę, Afroamerykanina mieszkającego w Stanach Zjednoczonych, weterana wojny w Wietnamie, poetę inspirującego się jazzem i bluesem.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA literatura poezja Zbigniew Herbert USA Stany Zjednoczone społeczeństwo KULTURA

"Paryż był stolicą wolnej kultury Europy Środkowej i Rosji"

- Radio Wolna Europa informowało, to było jedno z jego podstawowych zadań. Ułożyło się to z czasem w kronikę życia kulturalnego na obczyźnie. Kulturze emigracyjnej to radio pomagało, prezentując na antenie utwory powstałe poza krajem - mówił na antenie Dwójki prof. Rafał Habielski.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Herbert Sławomir Mrożek Roman Polański Feliks Topolski Andrzej Mietkowski Rafał Habielski Dwójka

"Odczuwam w tej poezji uniwersalizm". Maria Dzieduszycka o twórczości Yusefa Komunyaki

- Jak zauważył Edward Hirsch, członek jury Nagrody Herberta i bardzo ważny poeta i eseista w Stanach Zjednoczonych, Yusef Komunyaka ma równie mocną, jak Herbert tablicę wartości w swojej poezji. To bardzo mocne i ważne stwierdzenie, bardzo adekwatne - mówiła w Polskim Radiu 24 Maria Dzieduszycka, prezes Fundacji Im. Zbigniewa Herberta.
Zobacz więcej na temat:  literatura czytelnictwo Maja Kluczyńska Polskie Radio 24 POLSKA Zbigniew Herbert

Nagroda Herberta: Yusef Komunyakaa - głos afroamerykańskiej historii krzywd

- W jego wierszach, i to jest pierwsza cecha, która tam się pojawia bardzo wyraźnie, jest poszukiwanie sprawiedliwości. Można tu zrobić paralelę z twórczością Zbigniewa Herberta, bo to ich łączy: poczucie sprawiedliwości i mówienie o tych, którzy zostali skrzywdzeni, zdradzeni, pozbawieni głosu - mówił w Dwójce Tomasz Różycki, poeta, prozaik i tłumacz.
Zobacz więcej na temat:  literatura Paweł Siwek Zbigniew Herbert poezja Stany Zjednoczone Dwójka Yusef Komunyakaa