REKLAMA

Radiowy thriller triumfuje na Prix Italia

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2013 14:00
- To świetne dziennikarskie śledztwo - mówiła w Dwójce Katarzyna Błaszczyk o wyróżnionym na Festiwalu Prix Italia reportażu "Dopóki jestem" Patrycji Gruszyńskiej-Ruman i Magdy Balcerak.
Audio
  • Katarzyna Błaszczyk opowiada o 65. Festiwalu Prix Italia oraz o wyróżnionym reportażu "Dopóki jestem" (Opowieści po zmroku/Dwójka)
  • Reportaż "Dopóki jestem" Patrycji Gruszyńskiej-Ruman i Magdaleny Balcerak (Noc z reportażem/Jedynka)
Państwo Drzewińscy
Państwo DrzewińscyFoto: fotografia z albumu rodzinnego

- Ten reportaż jest próbą odpowiedzenia na pytania, które być może zostały zadane, ale nikt nie chciał się nad nimi pochylić - powiedziała Katarzyna Błaszczyk ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. - To była jedyna produkcja z Polski, która została zauważona w konkursie Prix Italia. Konkurencja była ogromna, więc wyróżnienie specjalne jest naprawdę dużym sukcesem. Świadczy to o dobrej kondycji polskiego reportażu - dodała.

Konkurs Międzynarodowego Festiwalu Radiowo-Telewizyjnego Prix Italia nazywany jest "radiowymi Oscarami". W tym roku nagrody w Turynie rozdano po raz 65. - Ten konkurs, obok Prix Europa, uchodzi w środowisku radiowym za najbardziej prestiżowy - mówiła Katarzyna Błaszczyk. - Dla werdyktu jury istotna jest nie tylko treść audycji. Bardzo ważne jest również to, w jaki sposób została ona zrealizowana, jak brzmi, co dzieje się na drugim planie dźwiękowym - opowiadała.

Reportaż "Dopóki jestem" Patrycji Gruszyńskiej-Ruman i Magdy Balcerak opowiada wstrząsającą historię małżeństwa Drzewińskich z podwarszawskiego Milanówka. W październiku 2006 roku Elżbieta Drzewińska wyszła z domu na próbę chóru. Już nigdy nie wróciła. Rodzina znalazła kartkę z notatką: "Jeśli umrę albo coś mi się stanie winny będzie Piotr B”. Równo rok później zniknął mąż pani Elżbiety - Wiesław. Ciał małżonków do dziś nie odnaleziono.

W "Opowieściach po zmroku" usłyszeliśmy też wypowiedź jednej z autorek reportażu, Patrycji Gruszyńskiej-Ruman. - Po przyznaniu Prix Italia zgłosiło się do mnie wiele osób, które okazały się cennymi informatorami w sprawie Drzewińskich - mówiła. - Na pewno będę kontynuować ten temat - zapowiedziała.

Audycję prowadził Bartosz Panek.

mc

Zobacz więcej na temat: reportaż
Czytaj także

Przystanek w tunelu miłości - reportaż

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2013 10:00
– W ciągu tych kilku tygodni nie było dnia, abym nie doznała jakiś olśnień: wschód słońca w Wielkim Kanionie, ludzie, amerykański kicz – opowiadała Małgorzata Żerwe, współautorka reportażu, który reprezentuje Polskę na konkursie Prix Italia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Janina Jankowska: ci, którzy wywalczyli nam wolność, stali się jej ofiarami

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2013 10:00
- Po dwudziestu latach uświadomiłam sobie, że prawie dla wszystkich dziennikarzy okres spędzony w stoczni był tym najciekawszym - tak Janina Jankowska opowiadała o książce Marka Millera "Kto tu wpuścił dziennikarzy? 25 lat później".
rozwiń zwiń