Grzegorz Łucki: Pomian widział gotowanie jako sztukę i technikę

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2020 10:30
- Uważał, że sztuka i technika są potrzebne do tego, żeby być kompletnym kucharzem. Jego interesowały te zasady, ponieważ jako naukowiec rozumiał procesy fizyczne, a jako praktyk widział, że te rzeczy się ze sobą łączą i że w książkach kucharskich nikt tego nie zauważa - mówił w Dwójce fizyk-teoretyk, obserwator zjawisk naukowych w kuchni oraz kucharz.
Audio
Edward Pomian Pożerski, lekarz, gastronom, założyciel i wykładowca wyższej szkoły gastronomicznej w Paryżu - fotografia sytuacyjna (przy mikroskopie).
Edward Pomian Pożerski, lekarz, gastronom, założyciel i wykładowca wyższej szkoły gastronomicznej w Paryżu - fotografia sytuacyjna (przy mikroskopie).Foto: NAC/ IKC nr 289 z 19.01.1938

Edward Pomian-Pożerski, znany jako Edouard de Pomiane, był lekarzem i autorem książek kucharskich. Był synem polskich emigrantów, którzy wyjechali do Francji po powstaniu styczniowym. Zmienili nazwisko z Pożerski na de Pomiane. 

Jak opowiadał Grzegorz Łucki, Edward Pomian-Pożerski jako pierwszy napisał książkę, która była esencją nowego ruchu w sztuce kulinarnej, jednak nie wskazuje się go jako protoplasty. - On napisał w 1922 roku książkę "Jak jeść dobrze, żeby dobrze i zdrowo żyć" i wyszedł z założenia, że jak ją napisze, to już nic więcej nie będzie musiał pisać, ponieważ każda osoba, która ją przeczyta i zapozna się z tymi technikami i zrozumie je, będzie mogła potem nieskończoną ilość przepisów sama stworzyć tylko na bazie znajomości tych metod. Niestety, szybko się okazało, że ludzie nie są aż tak kreatywni - wyjaśnił gość Dwójki.

W audycji usłyszeliśmy także o karierze radiowej Pomiana, a także kolejnych wydanych przez niego książkach kulinarnych. Zapraszamy do słuchania.

***

Tytuł audycji: Droga przez mąkę

Prowadzi: Łukasz Modelski

Gość: Grzegorz Łucki (fizyk-teoretyk, obserwator zjawisk naukowych w kuchni oraz kucharz)

Data emisji: 16.05.2020

Godzina emisji: 10.00

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak