Pisze o książkach, ale kocha stolarkę

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2012 15:27
Specjalnie dla Dwójki polscy literaci odpowiadają na pytania z tak zwanego "kwestionariusza Prousta". Tym razem przepytywaliśmy Andrzeja Dobosza, felietonistę i krytyka literackiego.
Kiermasz książki
Kiermasz książki Foto: fot. flickr.com/Brian Giesen/lic.CC BY 2.0

- Chciałbym być hurtownikiem w handlu drzewem. Znaczną część dzieciństwa spędzałem w warsztacie dziadka po kądzieli, wielkiego, warszawskiego stolarza. Kocham dotyk drewna, znam się na gatunkach. To bym umiał robić - to pierwsza odpowiedź krytyka literackiego, któremu zadaliśmy pytania ze słynnego kwestionariusza.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z Andrzejem Doboszem, który wspomina także Jerzego Turowicza. Mija właśnie setna rocznica urodzin legendarnego redaktora "Tygodnika Powszechnego".
***
"Kwestionariusza Prousta", ta swoista gra towarzyska, była popularna w XIX wieku - należało odpowiedzieć na kilkanaście krótkich, osobistych pytań, dotyczących różnych aspektów osobowości, zainteresowań, upodobań. Dwa razy (w wieku lat 13 i 20) odpowiadał na nie Marcel Proust.
W Dwójce znajdziemy bardzo wiele rozmów z pisarzami: pytamy się o refleksje na temat twórczości, wspólnie odczytujemy nowo powstałe dzieła, szukamy kontekstów i wpływów, biograficznych odniesień oraz literackich odwołań. Tym razem jednak zapraszamy do wysłuchania nieco innych wywiadów - wykorzystujących właśnie pytania zawarte w "kwestionariuszu Prousta". Co jest dla Pani/Pana największym nieszczęściem? Jakie błędy Pani/Pan najłatwiej wybacza? Ulubiony bohater powieściowy, ulubiony malarz, kompozytor, ulubiony kolor? Pani/Pana obecny stan ducha? Motto życiowe? Wymarzone miejsce na ziemi? To tylko niektóre z pytań tego szczególnego wywiadu.
Nagrane rozmowy są prezentować co dwa tygodnie, w audycji z cyklu "Życie na miarę literatury".
Audycja Doroty Gacek.