Polskie Radio
Section05
handel

ANALIZA Opóźnienia w żegludze kontenerowej. Problemem wzrost wymiany handlowej po pandemii

Najnowsze dane pokazują, że napięcia w globalnej żegludze kontenerowej utrzymują się, a załadowcy i przewoźnicy borykają się z ciągłymi opóźnieniami, zatorami i brakami w przepustowości. Wraz z wejściem załadowców w drugi rok niestabilności spowodowanej pandemią, project44, platforma śledzenia i analizy dla załadowców i dostawców usług logistycznych, przewiduje, że niestabilność i niewystarczająca pojemność stają się nową normą dla branży żeglugi kontenerowej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA handel transport statek infrastruktura

30 lat polsko-niemieckiej współpracy handlowej. Hermes: Polska absolutnie czołowym partnerem niemieckiej gospodarki

- Polska stała się gospodarczą potęgą UE - mówi przewodniczący niemieckiej Komisji Stosunków Gospodarczych z Europą Wschodnią Oliver Hermes z okazji 30. rocznicy podpisania Traktatu polsko-niemieckiego. Według niego, w bardzo krótkim czasie Polska stała się absolutnie czołowym partnerem niemieckiej gospodarki.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA handel Niemcy eksport import Europa

ANALIZA Globalny wzrost cen produktów rolnych. Czy to tylko przejściowe zjawisko?

Skutki gwałtownego wzrostu cen podstawowych produktów rolnych, takich jak pszenica, oleje roślinne czy cukier, który miał miejsce w ciągu ostatnich kilku miesięcy, uderzają w konsumentów i przedsiębiorstwa na całym świecie. Wskaźnik cen żywności publikowany przez ONZ osiągnął najwyższy poziom od 10 lat. Analitycy wiążą ten trend z długoterminową reakcją gospodarki na kryzys COVID-19.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA żywność inflacja handel

Placówki pocztowe zamknięte w niedzielę? Śniadek: będę o to postulował

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Janusz Śniadek powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że będzie podejmował inicjatywę zmierzającą do nowelizacji ustawy o zakazie handlu w niedzielę. Podkreśla, że jej celem jest wyeliminowanie sytuacji, w której sklepy spożywcze są otwarte w niedzielę pod pretekstem działalności pocztowej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA GOSPODARKA handel sklep poczta Janusz Śniadek handel w niedzielę