Kwadrofonik & Adam Strug na festiwalu EtnoKraków

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2015 15:17
Obejrzyj koncert Adama Struga i grupy Kwadrofonik, na który złożyły się wykonywane a capella liryczne pieśni kurpiowskie i instrumentalne komentarze do tychże.
Kwadrofonik i Andrzej Strug w studiu im. W. Lutosławskiego
Kwadrofonik i Andrzej Strug w studiu im. W. LutosławskiegoFoto: Polskie Radio

Słuchacze koncertu obcowali z oryginalną, zachowawczą praktyką śpiewaczą. Jej cechami są inne niż współcześnie używane skale i odmienny od naszego – zdecydowanie wolniejszy – wewnętrzny czas tej zadziwiającej muzyki. Instrumentaliści z grupy Kwadrofonik rozwijali tematy muzyczne podane przez śpiewaka niejako autonomicznie. Ich komentarz zrodził się z zachwytu nad kompozytorskim geniuszem kurpiowskich pieśni leśnych. I z tęsknoty za utraconym rajem naturalnej, plemiennej muzykalności.

Kwadrofonik to laureat Paszportów Polityki za rok 2014. Klasycznie wykształceni, poszukujący, improwizujący muzycy zadebiutowali na festiwalu Nowa Tradycja w 2006 roku, zdobywając Grand Prix. W kolejnych latach wydawali świetne płyty: "Folklove" oraz wspólną z Dorotą Miśkiewicz "Lutosławski. Tuwim. Piosenki nie tylko dla dzieci". Zrealizowali też nieliczoną ilość projektów, m.in. z muzyką Strawińskiego, Szymanowskiego czy Reicha.

Adam Strug to jeden z najoryginalniejszych polskich wokalistów, wybitny interpretator i znawca polskiej pieśni ludowej, szczególnie muzyki kurpiowskiej. Nagrywa i wydaje też płyty z własnymi piosenkami. "Adieu!" zyskała tytuł Folkowego Fonogramu Roku 2012. Najnowszą płytę "Mysz" nagrał we współpracy z Wojciechem Waglewskim.

 

Koncert odbył się 10 lipca 2015 roku na Festiwalu EtnoKraków (kościół św. Katarzyny).

Zobacz więcej na temat: Dwójka MUZYKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak