"Układ(a)ne" i "Kieszonkowiec". Nowości prozy japońskiej

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2020 16:25
W "Czytelni" zrecenzowaliśmy najnowsze powieści japońskich pisarzy: Aoko Matsudy i Fuminoriego Nakamury.
Okładki książek
Okładki książekFoto: Mat. promocyjne

Posłuchaj
30:03 [ PR2]PR2 (mp3) 19 lipiec 2020 12_30_21.mp3 Proza Aoko Matsudy i Fuminoriego Nakamury (Czytalnia/Dwójka)

 

"Układ(a)ne" Aoko Matsudy to słodko-gorzkie spojrzenie na współczesny świat, w którym wszyscy jesteśmy do siebie podobni. Korporacyjne mrówki w wielkim biurowcu zdradzają największe sekrety. Zaglądamy przez okna, ale postacie nakładają się na siebie, żeby chwilę później się rozwarstwić. Kto tu jest kim? Śledzimy dziewczynę, która wkrótce bierze ślub, słuchamy protestujących kobiet w parku, przyglądamy się bohaterce, która zakopuje przedmioty w ogrodzie. Bohaterowie "Układ(a)nych" nie mają imion. Każdy może być każdym albo kimś zupełnie innym. To labirynt, który przypomina poukładane na sobie kolejne warstwy, a w nich kolejne opowieści.

"Kieszonkowiec" Fuminoriego Nakamury jest powieścią, która przypomina, że nawet w świecie przestępców jest miejsce na człowieczeństwo. W szytym na miarę garniturze kieszonkowiec zręcznie manewruje, wchodząc i wychodząc z tłumu, kradnąc portfele od nieznajomych tak gładko, że czasami nawet nie pamięta, jak tego dokonał. Większość ludzi to dla niego tylko bezimienne twarze, z których wybiera swoje ofiary. Nie ma rodziny, przyjaciół, nie ma żadnych zobowiązań. Ale ma przeszłość, która w końcu go dopada, gdy Ishikawa, jego pierwszy partner, pojawia się w życiu i oferuje mu propozycję nie do odrzucenia. Zadanie jest łatwe: ma związać starego, bogatego człowieka i ukraść zawartość sejfu. Jednak zaraz na drugi dzień po wykonaniu skoku świeżo upieczony włamywacz dowiaduje się, że starzec był wybitnym politykiem i że został brutalnie zabity podczas rabunku…

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadzi: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Iwona Rusek i Piotr Kofta

Data emisji: 19.07.2020

Godzina emisji: 12.30

Mat. prasowe

Czytaj także

Kontrasty współczesnej Japonii

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2019 19:44
Punktem wyjścia rozmowy w najbliższym "Dwukropku" będą dwie książki: Alexa Kerra "Japonia utracona" i Donalda Richiego "Morze wewnętrzne".
rozwiń zwiń