Polskie Radio
Section05
Małgorzata Szymankiewicz

Krzysztof Zaleski we wspomnieniach. "Był autorytetem"

- On przede wszystkim wsłuchiwał się w siebie, a miał w co się wsłuchiwać, bo przecież skończył polonistykę. Pracował też w Instytucie Badań Literackich, więc miał bardzo wyostrzony zmysł krytyczny - wspominał Krzysztofa Zaleskiego reżyser Janusz Zaorski. 20 października minęła 12. rocznica śmierci Krzysztofa Zaleskiego – wybitnego reżysera, aktora, a także dyrektora Programu 2 Polskiego Radia i Teatru Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia Krzysztof Zaleski Dwójka KULTURA Małgorzata Szymankiewicz Elżbieta Łukomska

Jerzy Stempowski. Samotny wędrowiec na ścieżkach XX wieku

Pisał o sobie: "chodziłem zawsze z dala od wielkich dróg, ścieżkami mało wydeptanymi". Jeden z najwybitniejszych polskich eseistów, tłumacz, krytyk literacki, współpracownik paryskiej "Kultury" zmarł 4 października 1969 w Bernie w Szwajcarii.
Zobacz więcej na temat:  literatura Jerzy Stempowski pseud. Paweł Hostowiec Dorota Gacek Małgorzata Szymankiewicz KSIĄŻKA eseistyka podróże Paweł Hostowiec właśc. Jerzy Stempowski

Słuchowisko "Niepokonani 1920". Olaf Lubaszenko: to zderzenie dwóch światów

- To jest ciekawy tekst, w którym mieszają się dwa porządki: wątek narodowy, polityczny i to, co dzieje się z krajem miesza się z porządkiem rodzinnym – zwykłym, prywatnym życiem rodzinnym. Ta geopolityka dotyka nas bardzo osobiście tam, gdzie jest nasze życie. I to mnie ujęło w tym dziele - mówił o słuchowisku "Niepokonani 1920" Olaf Lubaszenko, odtwórca roli generała Stanisława Malickiego.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka słuchowisko Małgorzata Szymankiewicz