Polskie Radio
Section05
Małgorzata Szymankiewicz

Przed premierą słuchowiska "Maria Stuart" [ZOBACZ WIDEO]

- Ta opowieść jest o tym, jak bardzo sugestie, insynuacje, podszepty, interpretacje, knucie determinują to, co się dzieje. Jak bardzo to jest nieprzewidywalne, delikatne i kruche, a konsekwencje są realne, twarde i dotyczą życia i śmierci - mówiła o dramacie Juliusza Słowackiego "Maria Stuart" Anna Wieczur, reżyserka spektaklu teatru wyobraźni, który już w najbliższą niedzielę (26.06) o godz. 19.00 będzie miał premierę w Programie 2 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia Juliusz Słowacki słuchowisko Dwójka Małgorzata Szymankiewicz aktorzy Anna Wieczur-Bluszcz

Zakończył się XXI Festiwal "Dwa Teatry". "Sofokles po 2,5 tysiąca lat ma moc"

Słuchowisko "Edyp w Kolonos" Sofoklesa w reżyserii Mariusza Malca oraz spektakl telewizyjny "Król Edyp" Sofoklesa w reżyserii Jacka Raginisa-Królikiewicza zdobyły Grand Prix XXI Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" w Zamościu. - Jeżeli wygrywamy 2:0 z całą resztą dramaturgii, to znaczy, że Sofokles po 2,5 tysiąca lat ma moc - mówił Mariusz Malec.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Małgorzata Szymankiewicz Paweł Siwek Jacek Raginis-Królikiewicz Teatr Polskiego Radia Teatr Telewizji Dwa Teatry Dwa Teatry 2022 KULTURA

"Dwa Teatry" 2022. Jurorka: poziom słuchowisk jest w tym roku bardzo wysoki

- Byłam wręcz zdumiona, że aż tyle tak dobrych słuchowisk udało się zrealizować i przysłać na ten konkurs. Były takie obszary tematyczne, które się powtarzały i tam było trudno. Np. z powodu Roku Stanisława Lema było bardzo dużo zarówno adaptacji oryginalnych tekstów Lema, jak i adaptacji jego korespondencji czy jakiś jeszcze nowych tekstów o nim - mówiła w audycji plenerowej Dwójki na 21. Festiwalu "Dwa Teatry" Magdalena Miecznicka, jurorka w konkursie słuchowisk.
Zobacz więcej na temat:  Dwa Teatry Dwa Teatry 2022 Małgorzata Szymankiewicz Dwójka Magdalena Miecznicka

Magdalena Zawadzka: z Gustawem graliśmy często, ale rzadko mnie reżyserował

- Raz tylko byłam obsadzona przez męża w teatrze "żywym", to była rola Ofelii w "Hamlecie". Więcej okazji było w Teatrze Telewizji, a w radiu to chyba nie grałam w jego reżyserii nigdy, tylko z nim. Bardzo mnie to cieszyło, ponieważ nie ma nic gorszego, niż aktorka przyczepiona do męża reżysera - mówiła w Dwójce Magdalena Zawadzka, laureatka Wielkiej Nagrody 21. Festiwalu "Dwa Teatry". Pierwszym, który odebrał to wyróżnienie był mąż aktorki, Gustaw Holoubek, w 2006 roku.
Zobacz więcej na temat:  Dwa Teatry 2022 Dwa Teatry Małgorzata Szymankiewicz Paweł Siwek Magdalena Zawadzka Gustaw Holoubek Dwójka TEATR

Reżyser słuchowiska "Krakus": to była piękna przygoda

- Dostałem wolną rękę, żeby wybrać tekst. On mnie zaintrygował z wielu powodów. Po pierwsze podczas pracy nad adaptacją dowiedziałem się, że teksty "Krakusa" i "Wandy" były przez moment brane pod uwagę przez Norwida jako ewentualne libretta do opery, którą miał skomponować Chopin. Historia potoczyła się jednak trochę inaczej - mówił Dariusz Błaszczyk w plenerowym studiu Dwójki na XXI Festiwalu "Dwa Teatry" w Zamościu. Słuchowisko w jego reżyserii pt. "Krakus" bierze udział w konkursie o Grand Prix.
Zobacz więcej na temat:  Dwa Teatry 2022 słuchowisko Cyprian Kamil Norwid Aleksander Sołżenicyn Małgorzata Szymankiewicz Dwójka Dariusz Błaszczyk Igor Gorzkowski TEATR

Robert Czyżewski: Ukraińcy to społeczeństwo dosyć niezależne

- Kijów jest dziś inny, ale mam wrażenie, że żyje o wiele barwniej, niż się obawiałem. Ukraińcy, mimo wojny, starają się normalnie żyć. Ale niewątpliwie widać w wielu miejscach, że wojna tędy przeszła, i widać, że do tej pory trwa - mówił w Dwójce Robert Cżyewski - dyrektor Instytutu Polskiego w Kijowie, do którego wrócił po kilkudziesięciodniowej przerwie spowodowanej wojną.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Ukraina Dwójka Małgorzata Szymankiewicz

Przed premierą "Sonetów krymskich" [ZOBACZ WIDEO]

Liryczny pamiętnik Adama Mickiewicza z podróży po Krymie już w najbliższą niedzielę (29.05) zabrzmi w Programie 2 Polskiego Radia w formie słuchowiska. - Podróż będzie egzotyczna, orientalna, na pewno będzie ucztą poetycką - zapewniał podczas audycji "O wszystkim z kulturą" reżyser Dariusz Błaszczyk.
Zobacz więcej na temat:  Adam Mickiewicz słuchowisko Dariusz Błaszczyk Dwójka Małgorzata Szymankiewicz Teatr Polskiego Radia

Nastolatki w roli głównej i szczypta czeskiego humoru

Literatura dla dzieci i młodzieży zdominowała kolejne spotkanie z cyklu "Czytelnia". Wśród recenzowanych pozycji znalazły się: Cary Fagan "Sekretne życie Grety O." w przekładzie Marii Jaszczurowskiej; Andrew Norris "Przyjaciele na śmierć i życie" w tłumaczeniu Anny Klingofer-Szostakowskiej oraz Iva Procházková "Nawet myszy idą do nieba" w przekładzie Julii Różewicz. W studiu gościli Iwona Rusek i Piotr Kofta.
Zobacz więcej na temat:  książki literatura Dwójka Małgorzata Szymankiewicz młodzież książki dla dzieci

Joanna Żółkowska: mam szczęście, że ułożyło mi się bycie artystką [WIDEO]

- To dziwna sprawa, ale ja nie umiem opowiadać, jak się kreuje postać. Wszystko zależy od tego, jaka to postać, jaki utwór, z jakiego czasu, czy komedia, czy tragedia. Ale zawsze próbuję na miarę własnej wyobraźni zrozumieć, o co chodzi w granej przeze mnie postaci - mówiła w Dwójce Joanna Żółkowska - znakomita aktorka, która w tym roku obchodzi jubileusz 50-lecia pracy artystycznej.
Zobacz więcej na temat:  Joanna Żółkowska aktorstwo Dwójka Małgorzata Szymankiewicz