Polskie Radio
Section05
Małgorzata Szymankiewicz

Wątek ukraiński, książki do śmiechu i nie tylko. Literackie podsumowanie roku

- Podzieliłam sobie książki, które były dla mnie ważne, na kilka kategorii. Po pierwsze: Ukraina. Z przyczyn oczywistych zaczęliśmy bardziej interesować się literaturą z tego kraju. Wyjątkową publikacją, również jeśli chodzi o okoliczności, była "Planeta Piołun" Oksany Zabużko. Książka ta została wydana po polsku w przeddzień wybuchu wojny na Ukrainie - mówiła Magdalena Mikołajczuk w specjalnym wydaniu "Czytelni", w którym podsumowywaliśmy miniony rok.
Zobacz więcej na temat:  literatura książki Magda Mikołajczuk Małgorzata Szymankiewicz KSIĄŻKA Dwójka

Jerzy Nowosielski: całe malarstwo jest ikoną

- Co do fascynacji ikoną, ona wynika z dialogu, z opozycji między abstrakcją i figuracją. Ponieważ ikona zrealizowała pewną syntezę tych dwóch przeciwstawnych możliwości w realizacji malarskiej. Stąd to zrozumienie i fascynacja ikoną - mówił w archiwalnym nagraniu Jerzy Nowosielski. Był on jednym z najwybitniejszych polskich malarzy XX wieku, a także chrześcijańskim myślicielem, dla którego teologia i sztuka były nierozerwalnie związane. 
Zobacz więcej na temat:  jerzy nowosielski malarstwo Dwójka Małgorzata Szymankiewicz artysta

Jacek Bromski: Emilian Kamiński był oddany swojej pracy całym sercem

- To była jego pasja. Cała ta historia, i Teatru Kamienica, i przedtem tych tajnych spektakli, których niewiarygodną ilość odbył w prywatnych mieszkaniach w stanie wojennym. Poza tym był dobrym człowiekiem po prostu. Dobrym i utalentowanym. Bardzo smutno, że odszedł, i to w takim momencie - mówił reżyser Jacek Bromski w audycji specjalnej poświęconej Emilianowi Kamińskiemu. Wybitny aktor zmarł w drugi dzień świąt w wieku 70 lat.
Zobacz więcej na temat:  Emilian Kamiński odeszli 2022 Dwójka Małgorzata Szymankiewicz Jacek Bromski Ewa Dałkowska KULTURA

Jerzy Stempowski. Samotny wędrowiec na ścieżkach XX wieku

Pisał o sobie: "chodziłem zawsze z dala od wielkich dróg, ścieżkami mało wydeptanymi". Jeden z najwybitniejszych polskich eseistów, tłumacz, krytyk literacki, współpracownik paryskiej "Kultury" urodził się 10 grudnia 1893 roku w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  literatura Jerzy Stempowski pseud. Paweł Hostowiec Dorota Gacek Małgorzata Szymankiewicz KSIĄŻKA eseistyka podróże Paweł Hostowiec właśc. Jerzy Stempowski

Prof. Troszyński o dziełach Słowackiego: drukujemy wszystko

- Niezależnie od tego, że w XXI wieku udało się już odnaleźć parę rękopisów, to wiemy też, że bardzo dużo zaginęło i cały czas czekamy na nowe odkrycia. W związku z tym będą to wszystkie dzieła, ale tylko na określony moment - mówił w Dwójce prof. Marek Troszyński, redaktor naukowy nowego wydania "Dzieł zebranych" Juliusza Słowackiego. 
Zobacz więcej na temat:  Juliusz Słowacki Rok Romantyzmu Polskiego literatura Małgorzata Szymankiewicz Dwójka KULTURA

Krzysztof Zanussi o Janie Nowickim: nie pamiętam jego słabej roli

"Był to człowiek bardzo wielu talentów, bardzo paradoksalnego napięcia. Było w nim coś podobnego jak u Vittoria Gassmana, tzn. on miał warunki amanta, a tymczasem cała jego natura dążyła do tego, żeby demaskować swoje postacie, żeby je podważać, żeby je kwestionować" - tak zmarłego aktora Jana Nowickiego wspominał reżyser Krzysztof Zanussi.
Zobacz więcej na temat:  Jan Nowicki odeszli 2022 Dwójka Małgorzata Szymankiewicz aktorzy aktorstwo Stary Teatr w Krakowie Krzysztof Zanussi

Porzucił aktorstwo, został reżyserem. Maciej Prus skończył 85 lat

- Pewnie dziadek to wymyślił, że ja muszę, absolutnie muszę iść i zobaczyć Solskiego. Umyli mnie, uczesali i zaprowadzili do tego Solskiego. I Solski napisał mi wtedy na programie "Pana Jowialskiego" taką dedykację: "Maciusiowi - lubownikowi teatru - na pamiątkę Ludwik Solski" - opowiadał w Dwójce Maciej Prus, wybitny reżyser teatralny i operowy, a także aktor.
Zobacz więcej na temat:  Maciej Prus Dwójka Małgorzata Szymankiewicz reżyser