Zmarła Ewa Prządka. Wspomnienie dziennikarki [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2022 21:40
W Warszawie w wieku 77 lat zmarła Ewa Prządka, dziennikarka, nasza redakcyjna koleżanka, autorka licznych rozmów z przedstawicielami świata kultury. Wspominaliśmy Ją w specjalnym wydaniu audycji "Dawno, niedawno". Ewę wspomnimy również w poniedziałkowym (9.05) "Poranku Dwójki".
Dziennikarka Ewa Prządka zmarła w wieku 77 lat
Dziennikarka Ewa Prządka zmarła w wieku 77 latFoto: Shutterstock/Andrei_Diachenko

Ewa Prządka była absolwentką Wydziałów Pedagogiki oraz Filologii Polskiej - Uniwersytetu Warszawskiego. Z Dwójką związana była od początku lat dziewięćdziesiątych.

Była pomysłodawczynią i współautorką słynnego cyklu "W stronę sztuki" - gawęd dr Bożeny Fabiani - w przystępny sposób opowiadających o najwybitniejszych artystach i ich dziełach.

Ewa Prządka w swoich audycjach szczególną uwagę poświęcała dokumentowaniu polskich śladów we Włoszech. Współpracowała z Fundacją Rzymską i Związkiem Polaków we Włoszech. Była wieloletnią redaktorką Biuletynu "Polonia Włoska" i autorką 5 tomów "Świadectw - Testimonianze", będących zapisami rozmów z polskimi kombatantami i artystami mieszkającymi we Włoszech.

Ewa Prządka była laureatką nagrody IKAR za popularyzowanie problemów polskiej książki oraz Honorowej Odznaki Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. W 2021 roku, jako głosicielka "sprawy polskiej" we Włoszech, została uhonorowana Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.


Posłuchaj
08:16 PR2_MPLS 2022_05_08-20-00-49.mp3 Wspomnienie Ewy Prządki w specjalnym wydaniu audycji "Dawno, niedawno" (Dawno, niedawno/Dwójka)

 


Zobacz więcej na temat: Ewa Prządka odeszli 2022